eSTUFF ES683251-BULK tablet case 32.8 cm (12.9") Black
£51.82
£43.18
iPad Pro 12.9 2022/2021/2020/2018 CHICAGO Full Body Defender Case with built-in screen protector - Black
- Built-in plastic screen protector
- MIL-STD-810H drop tested
- Built-in kick stand
- Hand strap & shoulder strap
- Easy access to all ports and buttons
More Information
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 12.9 " |
| SKU | ES683251-BULK |
| EAN | 5715063079461 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
Description
Shockproof cover designed for every day use. It is equipped with a built-in screen protector, pencil slot as well as a kick stand. Furthermore, it is delivered with a shoulder strap should you wish to carry the tablet in an easy way. The raised sides on both the front and around the camera hole offer better drop protection for the camera and the front glass. All buttons are protected, but can easily be operated as well as there is easy access to all ports. The three layer cover includes a hard PC inner cover (2 parts), a silicone skin as well as a front TPE screen protector.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Maximum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 12.9 2022/2021/2020/2018 |
| Carrying style | Shoulder strap |
| Protection features | Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Packaging content | Cover + shoulder strap |
| Features | |
| Pen loop | Yes |
| Pen included | No |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Maximum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 12.9 2022/2021/2020/2018 |
| Carrying style | Shoulder strap |
| Protection features | Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 460 g |
| Package weight | 480 g |
| Packaging data | |
| Pen included | No |
| Screen protector | Yes |
| Stylus included | No |
| Package weight | 480 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Pen included | No |
| Screen protector | Yes |
| Stylus included | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Packaging content | Cover + shoulder strap |
| Carrying style | Shoulder strap |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Apple Smart Folio for iPad Pro 11-inch (M4) - Deni...
Shop NowTargus SAFEPORT RUGGED 27.7 cm (10.9") Cover Black
Shop NoweSTUFF ES683613-BULK tablet case
Shop NowNokia 8P00000291 tablet case 26.4 cm (10.4") Folio...
Shop NowOtterBox Defender Series for Galaxy Tab A9+, Black
Shop NowMobilis 063023 tablet case 25.4 cm (10") Bumper Bl...
Shop NowMobilis 063022 tablet case 20.3 cm (8") Bumper Bla...
Shop NowApple Smart Folio for iPad Pro 11-inch (M4) - Blac...
Shop NowApple Smart Folio for iPad Air 11-inch (M2) - Deni...
Shop NowApple Smart Folio for iPad Pro 11-inch (M4) - Whit...
Shop NoweSTUFF ES681858-BULK tablet case 31.5 cm (12.4")
Shop NowMAXCases Shield Extreme-H Waterproof case for iPad...
Shop NowApple MC2V4ZM/A tablet case 21.1 cm (8.3") Folio G...
Shop NowMobilis Protech 25.4 cm (10") Bumper Black
Shop NowMobilis Resist 27.9 cm (11") Black
Shop NowTargus THD966GL tablet case 27.9 cm (11") Bumper G...
Shop NowApple MDEQ4ZM/A tablet case 27.9 cm (11") Folio Bl...
Shop NowUrban Armor Gear 324023114340 tablet case 30.5 cm ...
Shop NoweSTUFF ES683634-BULK tablet case
Shop NoweSTUFF ES683620-BULK tablet case 31.5 cm (12.4") C...
Shop NowOtterBox Defender Case for iPad 7th/8th/9th gen, S...
Shop NowOtterBox UnlimitED Case for iPad 7th/8th/9th gen, ...
Shop NoweSTUFF ES681844-BULK tablet case 31.5 cm (12.4") C...
Shop NoweSTUFF AUSTIN Defender Case for Microsoft Surface ...
Shop NoweSTUFF CHICAGO Full Body Defender Case for Samsung...
Shop NowOtterBox Defender Series for Apple iPad Pro (11-in...
Shop NowOtterBox iPad Pro Defender Series Pro Case
Shop NoweSTUFF ES681903-BULK tablet case 29.2 cm (11.5") C...
Shop NoweSTUFF ES681904-BULK tablet case 29.2 cm (11.5") C...
Shop NoweSTUFF CHICAGO Full Body Defender Case for Samsung...
Shop NoweSTUFF CHICAGO Full Body Defender Case for Samsung...
Shop NoweSTUFF ES683150-BULK tablet case 27.7 cm (10.9") B...
Shop NoweSTUFF ES683609-BULK tablet case 26.7 cm (10.5") C...
Shop NowTargus VersaVu 27.7 cm (10.9") Folio Blue
Shop NoweSTUFF CHICAGO Full Body Defender Case for iPad 10...
Shop NowZebra SG-ET401-08EXO-01 tablet case 20.3 cm (8") C...
Shop NowApple Smart Folio for iPad Air 11-inch (M2) - Char...
Shop NowTargus VersaVu 27.7 cm (10.9") Folio Black
Shop NowZebra SG-ET4X-8EXOSKL1-01 tablet case 20.3 cm (8")...
Shop NoweSTUFF ES683300-BULK tablet case 27.7 cm (10.9") C...
Shop NowOtterBox Defender Series for Apple iPad (A16/10th ...
Shop NowUrban Armor Gear Microsoft Surface Pro 9/10/11 Met...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES683251-BULK tablet case 32.8...
£51.82
£43.18
|
Bestseller
Targus VersaVu 32.8 cm (12.9") Fo...
£76.52
£63.77
|
Hot Product
OtterBox Defender Case for iPad 7th/8t...
£52.24
£43.53
|
Recommended
OtterBox UnlimitED Case for iPad 7th/8...
£32.71
£27.26
|
eSTUFF ES681844-BULK tablet case 31.5...
£49.24
£41.03
|
Popular
eSTUFF AUSTIN Defender Case for Micros...
£50.03
£41.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES683251-BULK
|
THZ749GL
|
77-62032
|
77-62038
|
ES681844-BULK
|
ES681890-BULK
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Targus
|
Otterbox
|
Otterbox
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
| Material |
Polycarbonate (PC)
|
Polyurethane
|
N/A
|
N/A
|
Polycarbonate
|
Polycarbonate
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Microsoft
|
| Case type |
N/A
|
Folio case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|