Google Pixel 10a 16 cm (6.3") Dual SIM Android 16.0 5G USB Type-C 8 GB 128 GB 5100 mAh Black
£535.80
£446.50
Google Pixel 10a, 16 cm (6.3"), 8 GB, 128 GB, 48 MP, Android 16.0, Black
More Information
| SKU | GA09561-GB |
|---|---|
| EAN | 0840353949737 |
| Manufacturer | |
| Availability | Y |
| Product Family | Pixel |
Description
Google Pixel 10a. Display diagonal: 16 cm (6.3"), Display resolution: 1080 x 2424 pixels. Processor family: Google, Processor model: Tensor G4. RAM capacity: 8 GB, Internal storage capacity: 128 GB. Rear camera resolution (numeric): 48 MP, Rear camera type: Dual camera. SIM card capability: Dual SIM. Operating system installed: Android 16.0. Battery capacity: 5100 mAh. Product colour: Black. Weight: 183 g
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 16 million colours |
| Screen shape | Flat |
| Pixel density | 422.2 ppi |
| Contrast ratio (typical) | 2000000:1 |
| Display resolution | 1080 x 2424 pixels |
| Display diagonal | 16 cm (6.3") |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Display glass type | Corning Glass |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass 7i |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Maximum display brightness (HDR) | 2000 cd/m² |
| Native aspect ratio | 20:9 |
| Panel type | OLED |
| Colour depth | 24 bit |
| Processor | |
| Coprocessor model | Titan M2 |
| Coprocessor | Yes |
| Processor family | |
| Processor cores | 8 |
| Processor model | Tensor G4 |
| Storage | |
| RAM capacity | 8 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Camera | |
| Second rear camera sensor size | 1/3.1" |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 120° |
| Rear camera sensor size | 1/2" |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 82° |
| Front camera field of view (FOV) angle | 96.1° |
| Rear camera flash | Yes |
| Front camera type | Single camera |
| Rear camera type | Dual camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 48 MP |
| Second rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Rear camera aperture number | 1.7 |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Digital zoom | 5x |
| Face detection | Yes |
| Video recording modes | 1080p |
| Maximum frame rate | 240 fps |
| Image stabilizer | Yes |
| Night mode | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS), Electronic Image Stabilization (EIS) |
| Panorama | Yes |
| Portrait mode | Yes |
| Macro photography | Yes |
| Camera video formats supported | HEVC, H.264 |
| Slow motion rate | 240 fps |
| Slow motion mode | Yes |
| Macro video recording | Yes |
| Network | |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card capability | Dual SIM |
| 3G standards | UMTS, HSPA, HSDPA |
| 4G standard | LTE |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| 5G bands supported | 850,900,1800,1900 MHz |
| 5G standard | Sub6 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| GPS Performance | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Technical details | |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Black |
| File formats | |
| Video formats supported | HEVC/H.265, AVC, HEVC, H.264 |
| Navigation | |
| Position location | Yes |
| BeiDou | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Barometer | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Form factor | Bar |
| Ergonomics | |
| Magnetic sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Barometer | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Operating system installed | Android 16.0 |
| Wireless charging | Yes |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Fast charging technology | Programmable Power Supply (PPS) |
| Emergency SOS (satellite) | Yes |
| Multimedia | |
| Video formats supported | HEVC/H.265, AVC, HEVC, H.264 |
| Number of microphones | 2 |
| Call management | |
| Image stabilizer | Yes |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 16.0 |
| Battery | |
| Wireless charging | Yes |
| Battery capacity | 5100 mAh |
| Memory | |
| RAM capacity | 8 GB |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 7.5 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 30 W |
| Energy efficiency class | A |
| Endurance | |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 3194 min |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Repeated free fall reliability class | A |
| Repairability class | B |
| Certificates | |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Sensors | |
| Barometer | Yes |
| Magnetic sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 73 mm |
| Depth | 9 mm |
| Height | 153.9 mm |
| Weight | 183 g |
| Features | |
| Front camera field of view (FOV) angle | 96.1° |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| SIM card ejector pin | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Samsung Galaxy S25 Edge
Shop NowApple iPhone 16 Plus 128GB Teal
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 Edge
Shop NowSamsung Galaxy S25 Edge
Shop NowSamsung Galaxy S25 Edge
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 Edge
Shop NowFairphone The (Gen 6) 16 cm (6.31") Dual SIM Andro...
Shop NowFairphone The (Gen 6) 16 cm (6.31") Dual SIM Andro...
Shop NowSamsung Galaxy Z Flip7 FE
Shop NowSamsung Galaxy S25 FE
Shop NowSamsung Galaxy S25 FE
Shop NowApple iPhone 13 15.5 cm (6.1") Dual SIM iOS 15 5G ...
Shop NowSamsung Galaxy S26 Enterprise Edition 16 cm (6.3")...
Shop NowSamsung Galaxy S26 Enterprise Edition 16 cm (6.3")...
Shop NowSamsung Galaxy A57 5G 17 cm (6.7") Dual SIM USB Ty...
Shop NowSamsung Galaxy A37 5G 17 cm (6.7") Dual SIM USB Ty...
Shop NowApple iPhone 14 512GB - Yellow
Shop NowSamsung Galaxy S24 FE 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy Z Flip6
Shop NowSamsung Galaxy S24 FE 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy S24 FE 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy S24 FE 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowApple iPhone 14 512GB - Purple
Shop NowApple iPhone 14 512GB - (PRODUCT)RED
Shop NowApple iPhone 13 128GB - Midnight
Shop NowApple iPhone 17e 256GB Black
Shop NowApple iPhone 16 Plus 128GB Ultramarine
Shop NowSamsung Galaxy S25 Enterprise Edition 15.8 cm (6.2...
Shop NowApple iPhone 17e 256GB Soft Pink
Shop NowSamsung Galaxy S25 FE
Shop NowMotorola edge 50 Pro 16.9 cm (6.67") Dual SIM Andr...
Shop NowSamsung Galaxy S25 Enterprise Edition 15.8 cm (6.2...
Shop NowApple iPhone 13 128GB - Starlight
Shop NowSamsung Galaxy S25 SM-S931B/DS 15.8 cm (6.2") Dual...
Shop NowApple iPhone 16 Plus 128GB Pink
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowCisco 840 10.2 cm (4") Android 10 USB Type-C 3 GB ...
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowApple iPhone 16 128GB Ultramarine
Shop NowSamsung Galaxy S24 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 FE Enterprise Edition 17 cm (6....
Shop NowApple iPhone 16 128GB White
Shop NowSamsung Galaxy S25 Enterprise Edition 15.8 cm (6.2...
Shop NowApple iPhone 16 128GB Teal
Shop NowApple iPhone 15 128GB - Pink
Shop NowApple iPhone 16e 15.5 cm (6.1") Dual SIM iOS 18 5G...
Shop NowApple iPhone 15 128GB - Blue
Shop NowApple iPhone 16 128GB Black
Shop NowApple iPhone 16e 15.5 cm (6.1") Dual SIM iOS 18 5G...
Shop NowApple iPhone 15 128GB - Black
Shop NowGoogle Pixel 8 15.8 cm (6.2") Dual SIM 5G USB Type...
Shop NowGoogle Pixel 9 16 cm (6.3"), 12 GB, 128 GB, 50 MP,...
Shop NowGoogle Pixel 8 Pro 17 cm (6.7") Dual SIM 5G USB Ty...
Shop NowGoogle Pixel 9 16 cm (6.3"), 12 GB, 128 GB, 50 MP,...
Shop NowGoogle Pixel 10 16 cm (6.3") Dual SIM Android 16.0...
Shop NowGoogle Pixel 10 16 cm (6.3") Dual SIM Android 16.0...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Cisco 840 10.2 cm (4") Android 10...
£594.00
£495.00
|
Apple iPhone 13 128GB - Starlight
£436.24
£363.53
|
Apple iPhone 13 128GB - Midnight
£436.82
£364.02
|
Apple iPhone 14 512GB - (PRODUCT)RED
£545.58
£454.65
|
Apple iPhone 14 512GB - Purple
£546.04
£455.03
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CP-840-BUN-K9
|
MLPG3B/A
|
MLPF3B/A
|
MPXG3ZD/A
|
MPX93ZD/A
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Apple
|
Apple
|
Apple
|
Apple
|
| Platform |
Android
|
iOS
|
iOS
|
iOS
|
iOS
|
| Form factor |
bar
|
bar
|
bar
|
bar
|
bar
|
| Display diagonal |
4" and more
|
4" and more
|
4" and more
|
4" and more
|
4" and more
|
| Display resolution |
800 x 480 pixels
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
White
|
Black
|
Red
|
Purple
|
| Operating system installed |
Android 10
|
iOS 17
|
iOS 17
|
iOS 17
|
iOS 17
|
| RAM capacity |
3GB to 4GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Internal storage capacity |
32GB to 64GB
|
128GB to 256GB
|
128GB to 256GB
|
256GB and more
|
256GB and more
|
| SIM card capability |
N/A
|
Dual SIM
|
Dual SIM
|
Dual SIM
|
Dual SIM
|
| Position location |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Rear camera type |
Single camera
|
Dual camera
|
Dual camera
|
Dual camera
|
Dual camera
|
| Mobile network generation |
Not supported
|
5G
|
5G
|
5G
|
5G
|