SKU 50A7QTUK
EAN 6942351420257
Manufacturer HISENSE
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Description
4K Direct Lit Viewing
Quantum Dot Colour
Hi-View AI Engine
Built in Subwoofer
Dolby Atmos
Dolby Vision
AI Smooth Motion
Freely
Filmmaker Mode
Sports Mode
Game Mode Plus
The Power of Smart
Always Connected
Upgraded Designs
TUV Low Blue Light Certified
Go Greener
Specifications
Display
Display technologyQLED
LED backlightYes
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
Contrast ratio (typical)3800:1
Display brightness400 cd/m²
Response time8 ms
LED backlighting typeDirect-LED
Viewing angle, vertical178°
Viewing angle, horizontal178°
Display diagonal (metric)126 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal127 cm (50")
Peak luminance ratio90%
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate60 Hz
Colour gamut standardDCI-P3
TV tuner
Logical Channel Number (LCN)Yes
Number of tuners2 tuner(s)
Tuner typeDigital
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TV
Operating system installedVIDAA
Operating system versionU9
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) versionHbbTV 2.0.4
TimeshiftYes
Smart TVYes
Smart modesDolby Vision, Filmmaker, VIDAA
Internet TVYes
Screen mirroringYes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)Yes
Apple AirPlay 2 supportYes
Audio
Audio decodersDTS:X, Dolby AC4, Dolby Atmos, Dolby MS12, IMAX Enhanced
Number of speakers2
Audio output channels2.1 channels
RMS rated power20 W
Subwoofer RMS power20 W
Built-in subwooferYes
EqualizerYes
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
Network
Web browserYes
Bluetooth version5.0
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
Browser supportedOdin
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Internet TVYes
Design
VESA mountingYes
Housing materialMetal, Plastic
Panel mounting interface400 x 400 mm
Product colourBlack
Peak luminance ratio90%
Stand colourBlack
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Light sensorYes
Video compression formatsAVI, FLV, MKV, MOV, MP4, TS, WEBM, WMV
Processor cores4
Built-in processorYes
Voice controlYes
Teletext functionYes
Video formats supportedAV1, AVC, H.264, HEVC/H.265, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP8, VP9, WMV3
Parental controlYes
Image formats supportedBMP, GIF, JPEG, JPG, PNG
Audio formats supportedAAC, FLAC, LPCM, MP3, MPEG, MPEG-1, MPEG-2, OPUS, Vorbis, WAV, WMA
Game modeYes
Game featuresAuto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar, Variable Refresh Rate (VRR)
TimeshiftYes
Smart TVYes
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
Audio (L/R) in1
USB 2.0 ports quantity2
Composite video in1
Common interface Plus (CI+)Yes
Headphone outputs1
PC in (D-Sub)No
HDMI ports quantity3
File formats
Management features
Programming period8 day(s)
Voice guideYes
Voice controlYes
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
On Screen Display (OSD)Yes
Sleep timerYes
Hotel modeYes
Works with the Google AssistantNo
Works with Amazon AlexaYes
Teletext
Teletext functionYes
Security
Parental controlYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Power
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)150 W
Power supply typeInternal
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours54 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours120 kWh
Technical details
Light sensorYes
Stand depth28.8 cm
LED backlightYes
NICAM/A2Yes
S/PDIF output1
ProcessorQuad Core/MT9603
Hotel modeYes
BatteriesAAAx2
Weight (with stand)13 kg
Weight (without stand)12.1 kg
Housing materialMetal, Plastic
Bluetooth version5.0
AC input voltage100 - 240 V