HP B3P22A/727 Ink cartridge black matt 130ml for HP DesignJet T 920/930
£79.43
£66.19
727 130-ml Matte Black DesignJet Ink Cartridge
- HP 727 Designjet Ink Cartridges are designed together with your HP Designjet printer as an optimized printing system. Original HP inks can help reduce downtime and improve productivity. Crisp, fast-drying, smudge-resistant prints help you keep pace.
- Ideal for design and engineering teams producing high-quality, professional drawings.
- Ink cartridge
More Information
| Printing colours | Matte black |
|---|---|
| Colour | blackmatte |
| Content (ml) | 130.00 |
| Brand compatibility | HP |
| SKU | B3P22A |
| EAN | 0887111963772 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Description
Ideal for design and engineering teams producing high-quality, professional drawings.
HP 727 Designjet Ink Cartridges are designed together with your HP Designjet printer as an optimized printing system. Original HP inks can help reduce downtime and improve productivity. Crisp, fast-drying, smudge-resistant prints help you keep pace.
HP 727 Designjet Ink Cartridges are designed together with your HP Designjet printer as an optimized printing system. Original HP inks can help reduce downtime and improve productivity. Crisp, fast-drying, smudge-resistant prints help you keep pace.
Compatible Printers: HP DesignJet T 2500, HP DesignJet T 2530, HP DesignJet T 920 ePrinter, HP DesignJet T 1500 ePrinter 36 Inch, HP DesignJet T 1500 ePrinter PS 36 Inch, HP DesignJet T 920 ePrinter PS 36 Inch, HP DesignJet T 1500 ePrinter, HP DesignJet T 1530 PS, HP DesignJet T 2500 PS, HP DesignJet T 2530 USB, HP DesignJet T 1530, HP DesignJet T 920 Series, HP DesignJet T 930 PS, HP DesignJet T 930, HP DesignJet T 930 Series, HP DesignJet T 920 ePrinter 36 Inch
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| OEM code | B3P22A |
| Printing colours | Black |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP DesignJet T920 Printer series, HP DesignJet T1500 Printer series, HP DesignJet T930 Printer series, HP DesignJet T1530 Printer series, HP DesignJet T2530 Multifunction Printer series, HP Designjet T2500 eMFP |
| Weight & dimensions | |
| Width | 202 mm |
| Depth | 129 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 210 g |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 250 g |
| Packaging data | |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 250 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 210 g |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Printing colours | Black |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Pallet size (EU) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| Package weight | 250 g |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Box contents | Ink cartridge |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 489 kg |
| Pallet size (EU) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.26 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 489 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 489 kg |
| OEM code | B3P22A |
| Pallet size (EU) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP C9451A/70 Ink cartridge photo gray 130ml for HP...
Shop NowHP 498N6A/738 Ink cartridge magenta 130ml for HP D...
Shop NowHP 498N4A/738 Ink cartridge black 130ml for HP Des...
Shop NowHP 498N7A/738 Ink cartridge yellow 130ml for HP De...
Shop NowDatamax O'Neil PHD20-2270-01 print head Direct the...
Shop NowZebra P1115690 print head
Shop NowZebra P1115689 print head
Shop NowHP F9J66A/728 Ink cartridge magenta 130ml for HP D...
Shop NowZebra P1015397 print head Direct thermal
Shop NowHP C9454A/70 Ink cartridge yellow 130ml for HP Des...
Shop NowHP C9404A/70 Printhead black matt + cyan 130ml for...
Shop NowHP C9390A/70 Ink cartridge light cyan 130ml for HP...
Shop NowHP P2V67A/730 Ink cartridge foto black 130ml for H...
Shop NowHP P2V70A/730 Ink cartridge yellow 300ml for HP De...
Shop NowHP P2V69A/730 Ink cartridge magenta 300ml for HP D...
Shop NowHP P2V31A/711 Ink cartridge black twin pack 80ml P...
Shop NowHP C9459A/70 Ink cartridge Glossy Optimizer 130ml ...
Shop NowHP P2V68A/730 Ink cartridge cyan 300ml for HP Desi...
Shop NowCanon QY6-0082 Printhead for Pixma IP 7220/ 7250/ ...
Shop NowHP C9407A/70 Printhead foto black + gray bright 13...
Shop NowHP C9403A/72 Ink cartridge black matt 130ml for HP...
Shop NowHP C9405A/70 Printhead cyan bright + magenta brigh...
Shop NowHP C9384A/72 Printhead black matt + yellow for HP ...
Shop NowHP C9406A/70 Printhead magenta + yellow 130ml for ...
Shop NowZebra P1112640-218 print head Thermal transfer
Shop NowHP C9373A/72 Ink cartridge yellow 130ml for HP Des...
Shop NowHP P2V65A/730 Ink cartridge black matt 130ml for H...
Shop NowHP F9J76A/727 Ink cartridge cyan 300ml for HP Desi...
Shop NowHP B3P24A/727 Ink cartridge gray 130ml for HP Desi...
Shop NowHP C9370A/72 Ink cartridge foto black 130ml for HP...
Shop NowHP P2V27A/731 Printhead for HP DesignJet T 1700
Shop NowZebra P1112640-019 print head
Shop NowHP F9J67A/728 Ink cartridge cyan 130ml for HP Desi...
Shop NowHP F9J65A/728 Ink cartridge yellow 130ml for HP De...
Shop NowHP P2V73A/730 Ink cartridge foto black 300ml for H...
Shop NowCanon QY6-0086 Printhead for Pixma IX 6850/ MX 722...
Shop NowHP P2V25A/746 Printhead for HP DesignJet Z 6/9+
Shop NowHP 3WX25A/728 Ink cartridge black matt 130ml for H...
Shop NowHP C9374A/72 Ink cartridge gray 130ml for HP Desig...
Shop NowHP CZ133A/711 Ink cartridge black 80ml for HP Desi...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP B3P22A/727 Ink cartridge black matt...
£79.43
£66.19
|
Popular
Canon QY6-0082 Printhead for Pixma IP...
£77.22
£64.35
|
Recommended
HP C9451A/70 Ink cartridge photo gray...
£118.62
£98.85
|
HP C9390A/70 Ink cartridge light cyan...
£118.62
£98.85
|
New
HP C9407A/70 Printhead foto black + gr...
£100.31
£83.59
|
Hot Product
HP C9403A/72 Ink cartridge black matt...
£76.54
£63.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B3P22A
|
QY6-0082-000
|
C9451A
|
C9390A
|
C9407A
|
C9403A
|
| Manufacturer |
HP
|
Canon
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|