HP NVIDIA RTX A400 4 GB with Mini Bracket 4mDP Graphics
£186.53
£155.44
NVIDIA RTX A400 4 GB with Mini Bracket 4mDP Graphics
More Information
| SKU | AV8J3AA |
|---|---|
| EAN | 0198701689911 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| CUDA cores | 768 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 5120 x 2880 pixels |
| Graphics processor | RTX A400 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Memory bandwidth (max) | 96 GB/s |
| Memory bus | 64 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| Mini DisplayPorts quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Video | |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.6 |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 768 |
| Performance | |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.6 |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| HDCP version | 2.2 |
| Peak Half Precision (FP16) performance | 21.7 TFLOPS |
| Peak INT8 Performance | 43.3 TOPs |
| Design | |
|---|---|
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Number of slots | 1 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 1 |
| Height | 68.6 mm |
| Length | 162.6 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| TV tuner integrated | No |
| UNSPSC-code | 43201401 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43201401 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Asrock Challenger Intel Arc B570 10GB OC GDDR6
Shop NowMSI VENTUS GeForce RTX 3050 2X E 6G OC NVIDIA 6 GB...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 3050 Eco Solo NVIDIA 8 GB...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 3050 Eco NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowPNY A400 NVIDIA 4 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 3050 WINDFORCE OC V2 6G NVIDI...
Shop NowXFX RX-64XL4SFG2 graphics card AMD Radeon RX 6400 ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 3050 WINDFORCE OC V2 8G NVIDI...
Shop NowPNY VCNRTXA400-SB graphics card NVIDIA RTX A400 4 ...
Shop NowPalit GeForce RTX 3050 StormX 6GB NVIDIA GDDR6
Shop NowMSI GEFORCE RTX 3050 LP E 6G OC graphics card NVID...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 3050 OC Low Profile 6G NVIDIA...
Shop NowASUS Dual -RTX3050-O6G NVIDIA GeForce RTX 3050 6 G...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
HP NVIDIA RTX A400 4 GB with Mini Brac...
£186.53
£155.44
|
Hot Product
XFX RX-64XL4SFG2 graphics card AMD Rad...
£159.56
£132.97
|
Recommended
Zotac GAMING GeForce RTX 3050 Eco Solo...
£230.39
£191.99
|
Zotac GAMING GeForce RTX 3050 Eco NVID...
£238.80
£199.00
|
Popular
GIGABYTE GeForce RTX 3050 WINDFORCE OC...
£231.48
£192.90
|
Bestseller
ASUS Dual -RTX3050-O6G NVIDIA GeForce...
£221.14
£184.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AV8J3AA
|
RX-64XL4SFG2
|
ZT-A30500R-10L
|
ZT-A30500K-10M
|
GV-N3050WF2OCV2-8GD
|
90YV0K60-M0NA00
|
| Manufacturer |
HP
|
XFX
|
Zotac
|
Zotac
|
Gigabyte
|
ASUS
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 4.0
|
| Memory bus |
32bit to 64bit
|
32bit to 64bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
RTX A400
|
Radeon RX 6400
|
GeForce RTX 3050
|
GeForce RTX 3050
|
GeForce RTX 3050
|
GeForce RTX 3050
|
| Maximum resolution |
5120 x 2880 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
1
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
1
|
1
|
1
|
2
|
1
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
0
|
1
|
3
|
3
|
2
|
1
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
4GB to 6GB
|
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
6GB to 8GB
|