MSI GEFORCE RTX 3050 LP E 6G OC graphics card NVIDIA 6 GB GDDR6
£236.42
£197.02
NVIDIA GeForce RTX 3050, 6GB GDDR6, 96 bit, PCI Express x8 4.0, 2 x HDMI (2.1), 1 x DP (1.4a), CUDA, DirectX 12 Ultimate, OpenGL 4.6, 70W
- 1492 MHz / 14 Gbps
- 6GB GDDR6
- DisplayPort x 1 (v1.4a)
- HDMITM x 2 (Supports 4K@120Hz as specified in HDMITM 2.1)
- Low profile design saves more spaces
- User can build slim or smaller system easier
- Dual Fans Thermal Design
- Dual fans cover more area of heatsink to take heat away more efficiently
- The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak, and optimize MSI products in real-time
- OC Scanner: An automated function finds the highest stable overclock settings
- On Screen Display: Provides real-time information of your system's performance
- Predator: In-game video recording
More Information
| SKU | GEFORCE RTX 3050 LP E 6G OC |
|---|---|
| EAN | 4711377265584 |
| Manufacturer | MSI |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
LOW PROFILE DESIGN
Low profile design saves more spaces and can build slim or smaller system easier.
DUAL FANS THERMAL DESIGN
Dual fans cover more area of heatsink to take heat away more efficiently.
WE'VE GOT YOUR BACK
A protective backplate helps to strengthen the graphics card and complements the design to look even better.
Bringing It All Together
MSI's exclusive MSI Center software helps you get the most out of your MSI products. Monitor, tweak and optimize in real-time with just a few clicks.
Low profile design saves more spaces and can build slim or smaller system easier.
DUAL FANS THERMAL DESIGN
Dual fans cover more area of heatsink to take heat away more efficiently.
WE'VE GOT YOUR BACK
A protective backplate helps to strengthen the graphics card and complements the design to look even better.
Bringing It All Together
MSI's exclusive MSI Center software helps you get the most out of your MSI products. Monitor, tweak and optimize in real-time with just a few clicks.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 1492 MHz |
| Maximum displays per videocard | 3 |
| CUDA cores | 2304 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 3050 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 6 GB |
| Data transfer rate | 14 Gbit/s |
| Memory bus | 96 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1 |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 2304 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 70 W |
| Minimum system power supply | 300 W |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 300 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 352 g |
| Height | 69 mm |
| Depth | 42 mm |
| Length | 174 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package weight | 566 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Asrock Challenger RX 7600 CL 8GO AMD Radeon RX 760...
Shop NowAsrock Challenger Intel Arc B570 10GB OC GDDR6
Shop NowSapphire PULSE 11324-01-20G graphics card AMD Rade...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 3050 Eco Solo NVIDIA 8 GB...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC ICE 8G Graphics...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5050 GAMING OC 8G Graphics Ca...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 3050 Eco NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Twin Edge OC White E...
Shop NowASUS Dual -RX9060-8G AMD Radeon RX 9060 8 GB GDDR6
Shop NowASUS Dual -RX7600-O8G-EVO AMD Radeon RX 7600 8 GB ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 3050 WINDFORCE OC V2 6G NVIDI...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G GAMING OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5050 OC Low Profile 8G Graphi...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC 8G Graphics Car...
Shop NowPNY VCNT1000-SB graphics card NVIDIA T1000 4 GB GD...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE MAX OC 8G Grap...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE OC 8G Graphics...
Shop NowASUS Prime -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 OC Low Profile 8G Graphi...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 3050 WINDFORCE OC V2 8G NVIDI...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 3050 OC Low Profile 6G NVIDIA...
Shop NowASUS Dual -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowASUS Dual -RTX3050-O6G NVIDIA GeForce RTX 3050 6 G...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
MSI GEFORCE RTX 3050 LP E 6G OC graphi...
£236.42
£197.02
|
Hot Product
PNY VCNT1000-SB graphics card NVIDIA T...
£324.37
£270.31
|
Popular
Sapphire PULSE 11324-01-20G graphics c...
£289.69
£241.41
|
Zotac GAMING GeForce RTX 3050 Eco Solo...
£230.39
£191.99
|
Zotac GAMING GeForce RTX 3050 Eco NVID...
£238.80
£199.00
|
Bestseller
GIGABYTE GeForce RTX 3050 WINDFORCE OC...
£257.88
£214.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GEFORCE RTX 3050 LP E 6G OC
|
VCNT1000-SB
|
11324-01-20G
|
ZT-A30500R-10L
|
ZT-A30500K-10M
|
GV-N3050WF2OCV2-8GD
|
| Manufacturer |
MSI
|
PNY
|
Sapphire
|
Zotac
|
Zotac
|
Gigabyte
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 3050
|
T1000
|
Radeon RX 7600
|
GeForce RTX 3050
|
GeForce RTX 3050
|
GeForce RTX 3050
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
2
|
N/A
|
1
|
1
|
1
|
2
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
1
|
0
|
3
|
3
|
3
|
2
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
6GB to 8GB
|
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|