Zotac GAMING GeForce RTX 3050 Eco Solo NVIDIA 8 GB GDDR6
£230.39
£191.99
8 GB, GDDR6, 128-bit, PCI Express 4.0 x8, 1777 MHz boost clock, HDMI, 3x DisplayPort, 1x 6-pin
- GDDR6 Graphics Memory
- 2nd Gen Ray Tracing Cores
- 3rd Gen Tensor Cores
- Compact Form Factor
- FireStorm Utility
More Information
| Graphics processor | GeForce RTX 3050 |
|---|---|
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 128 bit |
| SKU | ZT-A30500R-10L |
| EAN | 4895173627774 |
| Manufacturer | Zotac |
| Availability | Y |
Description
Get Amplified with the ZOTAC GAMING GeForce RTX™ 30 Series based on the NVIDIA Ampere architecture. Built with enhanced RT Cores and Tensor Cores, new streaming multiprocessors, and high-speed GDDR6 memory, the ZOTAC GAMING GeForce RTX 3050 ECO SOLO gives rise to amplified gaming.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 1777 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 2560 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 3050 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Data transfer rate | 14 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 2560 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| HDCP version | 2.3 |
| Design | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan diameter | 9 cm |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2 |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64, Windows 7 x64 |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 6-pin |
| Minimum system power supply | 450 W |
| Power consumption (max) | 115 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Height | 115.1 mm |
| Depth | 39.2 mm |
| Length | 150.8 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64, Windows 7 x64 |
| Minimum system power supply | 450 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 280 mm |
| Package height | 215 mm |
| Package depth | 55 mm |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Asrock Challenger 90-GA41ZZ-00UANF graphics card A...
Shop NowMSI VENTUS GeForce RTX 3050 2X E 6G OC NVIDIA 6 GB...
Shop NowAsrock Challenger Intel Arc B570 10GB OC GDDR6
Shop NowSapphire PULSE 11324-01-20G graphics card AMD Rade...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 3050 Eco NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowPNY GeForce RTX 5050 NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC ICE 8G Graphics...
Shop NowPNY GeForce RTX 5060 8GB NVIDIA GDDR7
Shop NowHP NVIDIA RTX A400 4 GB with Mini Bracket 4mDP Gra...
Shop NowASUS Dual -RX9060-8G AMD Radeon RX 9060 8 GB GDDR6
Shop NowPNY A400 NVIDIA 4 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 3050 WINDFORCE OC V2 6G NVIDI...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G GAMING OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5050 WINDFORCE OC 8G Graphics...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE OC 8G Graphics...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE MAX OC 8G Grap...
Shop NowASUS Prime -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC 8G Graphics Car...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 OC Low Profile 8G Graphi...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 3050 WINDFORCE OC V2 8G NVIDI...
Shop NowPalit GeForce RTX 5050 Dual NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowPalit GeForce RTX 5050 StormX NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowMSI GEFORCE RTX 3050 LP E 6G OC graphics card NVID...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 3050 OC Low Profile 6G NVIDIA...
Shop NowASUS Dual -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 G...
Shop NowASUS Dual -RTX3050-O6G NVIDIA GeForce RTX 3050 6 G...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Zotac GAMING GeForce RTX 3050 Eco Solo...
£230.39
£191.99
|
Recommended
Sapphire PULSE 11324-01-20G graphics c...
£284.29
£236.91
|
Zotac GAMING GeForce RTX 3050 Eco NVID...
£238.80
£199.00
|
Popular
GIGABYTE GeForce RTX 3050 WINDFORCE OC...
£231.48
£192.90
|
Bestseller
ASUS Dual -RTX3050-O6G NVIDIA GeForce...
£221.14
£184.28
|
Hot Product
GIGABYTE GeForce RTX 3050 OC Low Profi...
£200.84
£167.37
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ZT-A30500R-10L
|
11324-01-20G
|
ZT-A30500K-10M
|
GV-N3050WF2OCV2-8GD
|
90YV0K60-M0NA00
|
GV-N3050OC-6GL
|
| Manufacturer |
Zotac
|
Sapphire
|
Zotac
|
Gigabyte
|
ASUS
|
Gigabyte
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 4.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 3050
|
Radeon RX 7600
|
GeForce RTX 3050
|
GeForce RTX 3050
|
GeForce RTX 3050
|
GeForce RTX 3050
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
0
|
1
|
0
|
| HDMI ports quantity |
1
|
1
|
1
|
2
|
1
|
2
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
3
|
3
|
2
|
1
|
2
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
6GB to 8GB
|
6GB to 8GB
|