Integral 128GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 VPG-65 UP TO R-160 W-135 1066X
£54.74
£45.62
128GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 VPG-65 UP TO R-160 W-135 1066X
- Ultra-fast read and write speed - up to 160 MB/s* read and 135 MB/s* write
- VPG-65 will ensure video recording at 65MB/s minimum sustained write speed
- Supports up to UDMA (Ultra Direct Memory Access) mode 7
- CompactFlash Association approved
- CF 6.0 compliant product – Integral CF 1066x cards support the Sanitize command (the ultimate card refresh)
- Protective case included
More Information
Description
Ideal for professional photography and cinematic cameras with super-fast read and write speeds - certified to meet the VPG-65 Video Performance Guarantee for smooth 4K and Full HD video recording.
The Integral UltimaPro 1066x CompactFlash card is ideal for professional photography and cinematic cameras with super-fast read and write speeds as well as being certified to meet the VPG-65 Video Performance Guarantee, ensuring smooth 4K and Full HD video recording.
The Integral UltimaPro 1066x CompactFlash card is ideal for professional photography and cinematic cameras with super-fast read and write speeds as well as being certified to meet the VPG-65 Video Performance Guarantee, ensuring smooth 4K and Full HD video recording.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Interface | 50 pin |
| Read speed | 160 MB/s |
| Write speed | 135 MB/s |
| X-speed rating | 1066 |
| Flash card type | CFast |
| Video Performance Guarantee (VPG) | 65 |
| Ultra Direct Memory Access (UDMA) version | 7 |
| Performance | |
| Interface | 50 pin |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Interface | 50 pin |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Interface | 50 pin |
| Product colour | Black |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Capacity | 128 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Compliance certificates | UKCA |
| Power | |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 12 g |
| Width | 36 mm |
| Depth | 3.3 mm |
| Height | 43 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 93 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package weight | 21 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 103 mm |
| Master (outer) case length | 520 mm |
| Master (outer) case height | 144 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| Interface | 50 pin |
| Compliance certificates | UKCA |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
SanDisk SDSDXVT-032G-GNCI2 memory card 32 GB SDHC ...
Shop NowLexar Blue Plus 256 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Extreme 256 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowADATA UD256GEX3L1-C memory card 256 GB MicroSDXC U...
Shop NowLexar Professional SILVER PLUS microSDXC UHS-I Car...
Shop NowIntegral 256GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 32 GB MicroSDHC...
Shop NowSanDisk Express 128 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Extreme PLUS 256 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSQXAV-256G-GN6XN memory card 256 GB Micr...
Shop NowHypertec HYCFM0104G-IND memory card 4 GB CompactFl...
Shop NowSanDisk Extreme 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowHypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
Shop NowSanDisk SDSDXW2-064G-GNCIN 32 GB SDHC Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory Ca...
Shop NowADATA AUSDX128GUI3V30SHA2-RA1 memory card 128 GB M...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowADATA AUSDX256GUI3V30SHA2-RA1 memory card 256 GB M...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 128 GB MicroSDX...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Express 256 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 128 GB MicroSDX...
Shop NowSanDisk 00183573 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology High Endurance 128 GB MicroSD ...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 256GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowSanDisk Max Endurance 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowTranscend SD Card SDHC 300S 4GB
Shop NowSanDisk Max Endurance 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowKingston Technology 16GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowKingston Technology 32GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowKingston Technology 8GB microSDHC Industrial C10 A...
Shop NowKingston Technology 512GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Integral 128GB COMPACT FLASH MEMORY CA...
£54.74
£45.62
|
New
Hypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
£63.36
£52.80
|
Hypertec HYCFM0104G-IND memory card 4...
£59.40
£49.50
|
Popular
Transcend SD Card SDHC 300S 4GB
£56.10
£46.75
|
Hot Product
Kingston Technology High Endurance 128...
£44.93
£37.44
|
Bestseller
SanDisk 00183573 256 GB MicroSDXC UHS-...
£67.34
£56.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INCF128G1066X
|
HYSDC0304G
|
HYCFM0104G-IND
|
TS4GSDC300S
|
SDCE/128GB
|
SDSQXAO-256G-GNCZN
|
| Manufacturer |
Integral
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Transcend
|
Kingston Technology
|
Sandisk
|
| Flash card type |
CFast
|
SD
|
CompactFlash
|
SDHC
|
MicroSD
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
4GB to 5GB
|
4GB to 5GB
|
4GB to 5GB
|
128GB to 256GB
|
256GB and more
|