Integral 256GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V30 A1 UP TO R-100 MBS
£43.84
£36.53
256GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V30 A1 UP TO R-100 MBS
- Great for compatible tablets, smartphones, action cams, drones and game consoles
- Provides smooth Full HD and 4K video recording
- Fast 100MB/s transfer speed*
- Minimum 30MB/s write speed (U3)
- Video Speed Class 10 (V30)
- A1 App Performance Specification - high IOPS ensures best performance in compatible smartphones and tablets
- UHS-I, Class 1 specification
- SD Adapter included
- 5 year warranty
More Information
| Flash card type | MicroSD |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| SKU | INMSDX256G-100V30 |
| EAN | 5055288444843 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
A perfect fit for your smartphone and tablet. 100MB/s* transfer speeds allow fast data transfer and reliable photography on your compatible device.
Integral High Speed microSDHC and microSDXC cards are a perfect fit for your smartphone and tablet. Enjoy more space for photos, videos, music and apps. 100MB/s* transfer speeds allow fast data transfer and reliable photography on your compatible device.
Integral High Speed microSDHC and microSDXC cards are a perfect fit for your smartphone and tablet. Enjoy more space for photos, videos, music and apps. 100MB/s* transfer speeds allow fast data transfer and reliable photography on your compatible device.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Write speed | 45 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash card type | MicroSD |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Application performance class | A1 |
| Technical details | |
| Internal memory type | UHS-I |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 256 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.5 g |
| Width | 15 mm |
| Depth | 1 mm |
| Height | 11 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 92 mm |
| Package height | 6.5 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package weight | 12 g |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
SanDisk SDSDXVT-032G-GNCI2 memory card 32 GB SDHC ...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 128 GB MicroSDX...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowADATA AUSDX128GUI3V30SHA2-RA1 memory card 128 GB M...
Shop NowIntegral 64GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowHypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
Shop NowSanDisk Extreme PLUS 256 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowSanDisk SDSDXW2-128G-GNCIN 64 GB SDXC Class 10
Shop NowSanDisk SDSDXW2-064G-GNCIN 32 GB SDHC Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory Ca...
Shop NowSanDisk SDSQXAV-256G-GN6XN memory card 256 GB Micr...
Shop NowSanDisk Express 128 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowIntegral 256GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V...
Shop NowHypertec HYCFM0104G-IND memory card 4 GB CompactFl...
Shop NowApacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memory card 64 G...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowBrightSign 16GB SDHC Class 10 MLC
Shop NowSanDisk High Endurance 256 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowIntegral 128GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7...
Shop NowIntegral 4GB MICRO SD INDUSTRIAL -40+85 PSEUDO SLC
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowADATA AUSDX256GUI3V30SHA2-RA1 memory card 256 GB M...
Shop NowSanDisk Max Endurance 64 GB UHS-I Class 10 MicroSD...
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowLexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB SDXC UHS Cl...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 128 GB MicroSDX...
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Max Endurance 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowKingston Technology 32GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowKingston Technology High Endurance 128 GB MicroSD ...
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSQXAO-128G-GNCZN memory card 128 GB Micr...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memo...
Shop NowKingston Technology 512GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Integral 256GB MICRO SD CARD SDXC UHS-...
£43.84
£36.53
|
New
Hypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
£63.36
£52.80
|
Hypertec HYCFM0104G-IND memory card 4...
£59.40
£49.50
|
Popular
Lexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB...
£37.99
£31.66
|
Bestseller
Kingston Technology SDCIT/32GB memory...
£45.37
£37.81
|
Recommended
Apacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memo...
£39.54
£32.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INMSDX256G-100V30
|
HYSDC0304G
|
HYCFM0104G-IND
|
LSD256CBEU633
|
SDCIT/32GB
|
AP64GMCSX10U5-R
|
| Manufacturer |
Integral
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Lexar
|
Kingston Technology
|
Apacer
|
| Flash card type |
MicroSD
|
SD
|
CompactFlash
|
SDXC
|
MicroSDHC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
256GB and more
|
4GB to 5GB
|
4GB to 5GB
|
256GB and more
|
32GB to 48GB
|
64GB to 128GB
|