Integral 256GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V30 UP TO R-100 MBS
£49.42
£41.18
256GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V30 UP TO R-100 MBS
- Fast 100MB/s transfer speed
- Minimum 30MB/s write speed (U3)
- UHS-I, Class 1 specification
- Complete with free protective case
- Video Speed Class 10 (V30)
More Information
| Flash card type | SD |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| SKU | INSDX256G-100V30 |
| EAN | 5055288444850 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Provides smooth 4K video recording
Great for digital cameras, camcorders and SD compatible laptops
Great for digital cameras, camcorders and SD compatible laptops
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Write speed | 45 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash card type | SD |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Performance | |
| Write protection switch | Yes |
| Features | |
| Write protection switch | Yes |
| Security | |
| Write protection switch | Yes |
| Technical details | |
| Internal memory type | UHS-I |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 256 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2 g |
| Width | 24 mm |
| Depth | 2.1 mm |
| Height | 32 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 92 mm |
| Package height | 6.5 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package weight | 13 g |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec HYCFM0104G-IND memory card 4 GB CompactFl...
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Express 128 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowSanDisk 32GB Extreme Pro CF 160MB/s memory card Co...
Shop NowSanDisk SDSQXAV-256G-GN6XN memory card 256 GB Micr...
Shop NowSanDisk Extreme 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowSanDisk SDSDXVT-032G-GNCI2 memory card 32 GB SDHC ...
Shop NowSanDisk SDSDXW2-064G-GNCIN 32 GB SDHC Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PLUS 256 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowADATA AUSDX128GUI3V30SHA2-RA1 memory card 128 GB M...
Shop NowSanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowBrightSign 16GB SDHC Class 10 MLC
Shop NowSanDisk High Endurance 256 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 128GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7...
Shop NowADATA AUSDX256GUI3V30SHA2-RA1 memory card 256 GB M...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 128 GB MicroSDX...
Shop NowHypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
Shop NowSanDisk Max Endurance 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Max Endurance 64 GB UHS-I Class 10 MicroSD...
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 128 GB MicroSDX...
Shop NowKingston Technology 32GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 256GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowKingston Technology 512GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Integral 256GB SD MEMORY CARD SDXC UHS...
£49.42
£41.18
|
Popular
Hypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
£63.36
£52.80
|
Hypertec HYCFM0104G-IND memory card 4...
£59.40
£49.50
|
Hot Product
SanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
£71.98
£59.98
|
Bestseller
Kingston Technology SDCIT/32GB memory...
£45.37
£37.81
|
New
SanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I...
£42.90
£35.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INSDX256G-100V30
|
HYSDC0304G
|
HYCFM0104G-IND
|
SDCFXSB-064G-G46
|
SDCIT/32GB
|
SDSQXA2-064G-GN6AA
|
| Manufacturer |
Integral
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Sandisk
|
Kingston Technology
|
Sandisk
|
| Flash card type |
SD
|
SD
|
CompactFlash
|
CompactFlash
|
MicroSDHC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 3
|
| Capacity |
256GB and more
|
4GB to 5GB
|
4GB to 5GB
|
64GB to 128GB
|
32GB to 48GB
|
64GB to 128GB
|