Integral 64GB USB2.0 DRIVE PULSE YELLOW
£4.37
£3.64
64GB USB2.0 DRIVE PULSE YELLOW
- Stylish black casing with fluorescent middle
- Capless design, slide to open, protects USB connector when closed, no cap to loose
- Lightweight and slim design
- PC and Mac compatible
- 2 year warranty
More Information
Description
Stylish black outer casing with a bright fluorescent middle that is revealed when the drive is closed. Capless design that’s compact and durable. A great value, everyday USB for all documents and media files.
The Integral USB 2.0 Pulse Flash Drive has a stylish black outer casing with a bright fluorescent middle that is revealed when the drive is closed. Capless design that’s compact and durable. A great value, everyday USB for all documents and media files.
The Integral USB 2.0 Pulse Flash Drive has a stylish black outer casing with a bright fluorescent middle that is revealed when the drive is closed. Capless design that’s compact and durable. A great value, everyday USB for all documents and media files.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 3 MB/s |
| Read speed | 12 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| USB version | 2.0 |
| Capacity | 64 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Write speed | 3 MB/s |
| Read speed | 12 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Design | |
| Key ring | No |
| Form factor | Capless |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 17 g |
| Technical details | |
| USB version | 2.0 |
| Key ring | No |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 17 g |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kingston Technology DataTraveler 64GB USB-C 3.2 Ge...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB USB3.2 Gen 1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler Exodia - USB 3.2 ...
Shop NowIntenso Rainbow Line USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowIntenso 8GB USB2.0 USB flash drive USB Type-A 2.0 ...
Shop NowIntegral 8GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowLexar JumpDrive S80 USB flash drive 64 GB USB Type...
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowIntenso Rainbow Line USB flash drive 16 GB USB Typ...
Shop NowIntenso Flash Line USB flash drive 64 GB USB Type-...
Shop NowIntenso Flash Line USB flash drive 32 GB USB Type-...
Shop NowIntegral BLACK 3.0
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE XPRESSION EMOJI
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowHama 8GB Rotate USB flash drive USB Type-A 2.0 Bla...
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowIntegral 8GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowIntegral 8GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
Shop NowIntenso Speed Line USB flash drive 16 GB USB Type-...
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntegral 8GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
Shop NowIntegral 8GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 8GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Integral 64GB USB2.0 DRIVE PULSE YELLOW
£4.37
£3.64
|
Bestseller
Integral 16GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
£4.22
£3.52
|
Hot Product
Integral 32GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
£6.06
£5.05
|
Recommended
Intenso Rainbow Line USB flash drive 1...
£4.26
£3.55
|
Popular
Integral 8GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
£4.79
£3.99
|
Integral 16GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
£5.44
£4.53
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD64GBPULSEYL
|
INFD16GBARC
|
INFD32GBARC
|
3502470
|
INFD8GBCOU
|
INFD16GBCOU
|
| Manufacturer |
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Intenso
|
Integral
|
Integral
|
| Form factor |
capless
|
capless
|
capless
|
cap
|
cap
|
cap
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Device interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
USB Type-A
|
N/A
|
N/A
|
| USB version |
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
16GB to 25GB
|
32GB to 50GB
|
16GB to 25GB
|
8GB to 12GB
|
16GB to 25GB
|