Intenso Flash Line USB flash drive 64 GB USB Type-C 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) White
£5.20
£4.33
64GB, USB 3.2 Gen 1x1 (USB-C), 70 MB/s, White
- Interface: Super Speed USB 3.2 Gen 1x1 (5 Gbit/s, USB-C)
- Max. data transfer rate: Up to 70 MB/s
- Colour: White
- Material: Plastic
More Information
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | White |
| Capacity | 64 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 3538490 |
| EAN | 4034303029662 |
| Manufacturer | Intenso |
| Availability | Y |
Description
Additional storage space in no time
The Flash Line was developed for smartphones, computers and tablets with USB-C connection. Thanks to its Super Speed USB 3.2 Gen 1x1 interface, transfer rates of up to 70 MB/s can be achieved. Thus photos, videos, music and other files can be transferred in seconds. Capacities of up to 128GB allow you to easily transfer data to your laptop or computer, freeing up valuable storage space of your smartphone.
OTG function (On-The-Go)
The new Intenso USB stick with OTG function can be used without an app. Simply connect it to your compatible smartphone and you can directly store photos, music and other files on the stick. Thanks to the OTG function, you can easily back up and manage your data at any time, even when being on the road.
The Flash Line was developed for smartphones, computers and tablets with USB-C connection. Thanks to its Super Speed USB 3.2 Gen 1x1 interface, transfer rates of up to 70 MB/s can be achieved. Thus photos, videos, music and other files can be transferred in seconds. Capacities of up to 128GB allow you to easily transfer data to your laptop or computer, freeing up valuable storage space of your smartphone.
OTG function (On-The-Go)
The new Intenso USB stick with OTG function can be used without an app. Simply connect it to your compatible smartphone and you can directly store photos, music and other files on the stick. Thanks to the OTG function, you can easily back up and manage your data at any time, even when being on the road.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 70 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 64 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Read speed | 70 MB/s |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| Product colour | White |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Plastic |
| Security | |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Fingerprint reader | No |
| Technical details | |
|---|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | White |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| Housing material | Plastic |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 61 mm |
| Weight | 6 g |
| Height | 22 mm |
| Depth | 8 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kingston Technology DataTraveler 64GB USB-C 3.2 Ge...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB USB3.2 Gen 1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler Exodia - USB 3.2 ...
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL...
Shop NowLexar JumpDrive S80 USB flash drive 64 GB USB Type...
Shop NowIntenso Flash Line USB flash drive 128 GB USB Type...
Shop NowIntenso Rainbow Line USB flash drive 128 GB USB Ty...
Shop NowVerbatim Dual - USB 3.0 Drive 32 GB - USB-C / USB-...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-70 W-...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-70...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON BLUE UP TO R-80 W-...
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-80...
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL...
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
Shop NowIntegral 8GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowIntenso Flash Line USB flash drive 32 GB USB Type-...
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-80 W...
Shop NowTeam Group C175 USB flash drive 32 GB USB Type-A 3...
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE XPRESSION EMOJI
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE PULSE YELLOW
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-70...
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG UP TO R-80 W-...
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON PINK UP TO R-80 W-...
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowTeam Group C141 USB flash drive 32 GB USB Type-A 2...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-70 W-...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-100 ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Intenso Flash Line USB flash drive 64...
£5.20
£4.33
|
Popular
Integral 64GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
£7.46
£6.22
|
Recommended
Integral 64GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
£7.46
£6.22
|
Hot Product
Integral 16GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
£4.22
£3.52
|
Bestseller
Integral 32GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
£6.06
£5.05
|
Integral 64GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
£7.70
£6.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3538490
|
INFD64GBNEONOR
|
INFD64GBNEONYL
|
INFD16GBARC
|
INFD32GBARC
|
INFD64GBARC
|
| Manufacturer |
Intenso
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
| Form factor |
cap
|
cap
|
cap
|
capless
|
capless
|
capless
|
| Product colour |
White
|
Orange
|
Yellow
|
Silver
|
Silver
|
Silver
|
| Device interface |
USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
16GB to 25GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|