Intenso Rainbow Line USB flash drive 32 GB USB Type-A 2.0 Transparent
£5.24
£4.37
32GB Hi-Speed USB2.0, transparent
- Interface: High Speed USB 2.0
- Max. reading transfer rate: 28.00MB/s
- Max. writing transfer rate: 6.50MB/s
More Information
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Transparent |
| Capacity | 32 GB |
| USB version | 2.0 |
| SKU | 3502480 |
| EAN | 4034303015245 |
| Manufacturer | Intenso |
| Availability | Y |
Description
Cost-effective data memories in colourful design
You are looking for a cost-effective yet reliable data memory? Then you’re right on target with the Rainbow Line. The transparent plastic housing in various colours per capacity creates a real eye-catcher in the office or during leisure time. Capacities from 4 to 128 GB offer sufficient memory for photos, videos or other files.
You are looking for a cost-effective yet reliable data memory? Then you’re right on target with the Rainbow Line. The transparent plastic housing in various colours per capacity creates a real eye-catcher in the office or during leisure time. Capacities from 4 to 128 GB offer sufficient memory for photos, videos or other files.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Write speed | 6.5 MB/s |
| Read speed | 28 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Operating voltage | 5 V |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 2.0 |
| Capacity | 32 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Write speed | 6.5 MB/s |
| Read speed | 28 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| Product colour | Transparent |
| LED indicators | Yes |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Plastic |
| Security | |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Fingerprint reader | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 65 mm |
| Weight | 6 g |
| Height | 19 mm |
| Depth | 9 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 2.0 |
| Product colour | Transparent |
| LED indicators | Yes |
| USB required | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| Housing material | Plastic |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Other features | |
| USB required | Yes |
| USB powered | Yes |
| Operating voltage | 5 V |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kingston Technology DataTraveler 64GB USB-C 3.2 Ge...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB USB3.2 Gen 1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler Exodia - USB 3.2 ...
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL...
Shop NowLexar JumpDrive S80 USB flash drive 64 GB USB Type...
Shop NowIntenso Flash Line USB flash drive 128 GB USB Type...
Shop NowIntenso Rainbow Line USB flash drive 128 GB USB Ty...
Shop NowVerbatim Dual - USB 3.0 Drive 32 GB - USB-C / USB-...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-70 W-...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-70...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON BLUE UP TO R-80 W-...
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL...
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
Shop NowIntegral 8GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowIntenso Flash Line USB flash drive 64 GB USB Type-...
Shop NowIntenso Flash Line USB flash drive 32 GB USB Type-...
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-80 W...
Shop NowTeam Group C175 USB flash drive 32 GB USB Type-A 3...
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE XPRESSION EMOJI
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE PULSE YELLOW
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-80...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG UP TO R-80 W-...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-70...
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON PINK UP TO R-80 W-...
Shop NowTeam Group C141 USB flash drive 32 GB USB Type-A 2...
Shop NowIntegral 8GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-100 ...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-70 W-...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Integral 64GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
£7.46
£6.22
|
Integral 64GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
£7.46
£6.22
|
Integral 16GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
£4.22
£3.52
|
Integral 32GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
£6.06
£5.05
|
Integral 64GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
£7.70
£6.42
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD64GBNEONOR
|
INFD64GBNEONYL
|
INFD16GBARC
|
INFD32GBARC
|
INFD64GBARC
|
| Manufacturer |
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
| Form factor |
cap
|
cap
|
capless
|
capless
|
capless
|
| Product colour |
Orange
|
Yellow
|
Silver
|
Silver
|
Silver
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
16GB to 25GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|