Intenso Rainbow Line USB flash drive 16 GB USB Type-A 2.0 Black
£4.10
£3.42
16GB, Hi-Speed USB 2.0, black
- Interface: High Speed USB 2.0
- Max. reading: 28,00 MB/s
- Max. writing: 6,50 MB/s
More Information
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Capacity | 16 GB |
| USB version | 2.0 |
| SKU | 3502470 |
| EAN | 4034303010011 |
| Manufacturer | Intenso |
| Availability | Y |
Description
Cost-effective data memories in colourful design
You are looking for a cost-effective yet reliable data memory? Then you’re right on target with the Rainbow Line. The transparent plastic housing in various colours per capacity creates a real eye-catcher in the office or during leisure time. Capacities from 4 to 128 GB offer sufficient memory for photos, videos or other files.
You are looking for a cost-effective yet reliable data memory? Then you’re right on target with the Rainbow Line. The transparent plastic housing in various colours per capacity creates a real eye-catcher in the office or during leisure time. Capacities from 4 to 128 GB offer sufficient memory for photos, videos or other files.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 16 GB |
| Write speed | 6.5 MB/s |
| Read speed | 28 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 2.0 |
| Read speed (USB 2.0) | 28 MB/s |
| Write speed (USB 2.0) | 6.5 MB/s |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 16 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Write speed | 6.5 MB/s |
| Read speed | 28 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8/8.1/10/11 MacOS 10.x or higher |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Plastic |
| Security | |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Fingerprint reader | No |
| Technical details | |
|---|---|
| USB version | 2.0 |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8/8.1/10/11 MacOS 10.x or higher |
| Housing material | Plastic |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65 mm |
| Weight | 6 g |
| Height | 19 mm |
| Depth | 9 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8/8.1/10/11 MacOS 10.x or higher |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kingston Technology DataTraveler 64GB USB-C 3.2 Ge...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB Portable USB...
Shop NowLexar JumpDrive S80 USB flash drive 64 GB USB Type...
Shop NowVerbatim ToughMAX - USB Drive 16 GB - Black
Shop NowIntegral 8GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowHama 8GB Rotate USB flash drive USB Type-A 2.0 Bla...
Shop NowIntenso Flash Line USB flash drive 32 GB USB Type-...
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE XPRESSION EMOJI
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE PULSE YELLOW
Shop NowIntenso Rainbow Line USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 8GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowIntegral 8GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowIntegral 8GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowTeam Group C141 USB flash drive 32 GB USB Type-A 2...
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
Shop NowVerbatim Slider - USB Drive 32 GB - Black
Shop NowIntegral 8GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowVerbatim PinStripe - USB Drive 8 GB - Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Integral 16GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
£4.22
£3.52
|
Integral 32GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
£6.06
£5.05
|
Integral 8GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
£4.79
£3.99
|
Verbatim PinStripe - USB Drive 8 GB -...
£12.22
£10.18
|
Popular
Verbatim PinStripe - USB Drive 16 GB -...
£4.04
£3.37
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD16GBARC
|
INFD32GBARC
|
INFD8GBCOU
|
49062
|
49063
|
| Manufacturer |
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Form factor |
capless
|
capless
|
cap
|
slide
|
slide
|
| Product colour |
Silver
|
Silver
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
| Capacity |
16GB to 25GB
|
32GB to 50GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
16GB to 25GB
|