Intel E10G42BTDABLK network card Internal Fiber 10000 Mbit/s
£195.14
£162.62
Ethernet Server Adapter X520-DA2
More Information
| SKU | E10G42BTDABLK-C |
|---|---|
| EAN | 4260610450619 |
| Manufacturer | Intel |
| Availability | Y |
Description
Intel’s new family of Intel® Ethernet X520 Server Adapters are the most flexible and scalable Ethernet adapters for today’s demanding data center environments.
The Intel® Ethernet X520 Server Adapter family addresses the demanding needs of the next-generation data center by providing unmatched features for virtualization, flexibility for LAN and SAN networking, and proven, reliable performance.
Features and benefits
-
Intel® 82599 10 Gigabit Ethernet Controller
Industry-leading, energy-efficient design for next-generation 10 Gigabit performance and multi-core processors;
-
Low-profile
Enables higher bandwidth and throughput from standard and low-profile PCIe slots and servers;
-
Load balancing on multiple CPUs
Increases performance on multi-processor systems by efficiently balancing network loads across
CPU cores when used with Receive-Side Scaling (RSS) from Microsoft or Scalable I/O on Linux*;
-
iSCSI remote boot support
Provides centralized storage area network (SAN) management at a lower cost than other iSCSI solutions;
-
Support for most network operating systems (NOS)
Enables widespread deployment;
-
RoHS-compliant2
Complies with the European Union directive 2002/95/EC to reduce the use of hazardous materials;
-
Intel® PROSet utility for Microsoft Windows* Device Manager
Provides point-and-click management of individual adapters, advanced adapter features, connection
teaming, and virtual local area network (VLAN) configuration;
-
Time Sync (IEEE 1588, 802.1as)
Lets networked Ethernet equipment synchronize internal clocks according to a network master clock;
endpoint can then acquire an accurate estimate of the master time by compensating for link latency;
The Intel® Ethernet X520 Server Adapter family addresses the demanding needs of the next-generation data center by providing unmatched features for virtualization, flexibility for LAN and SAN networking, and proven, reliable performance.
Features and benefits
-
Intel® 82599 10 Gigabit Ethernet Controller
Industry-leading, energy-efficient design for next-generation 10 Gigabit performance and multi-core processors;
-
Low-profile
Enables higher bandwidth and throughput from standard and low-profile PCIe slots and servers;
-
Load balancing on multiple CPUs
Increases performance on multi-processor systems by efficiently balancing network loads across
CPU cores when used with Receive-Side Scaling (RSS) from Microsoft or Scalable I/O on Linux*;
-
iSCSI remote boot support
Provides centralized storage area network (SAN) management at a lower cost than other iSCSI solutions;
-
Support for most network operating systems (NOS)
Enables widespread deployment;
-
RoHS-compliant2
Complies with the European Union directive 2002/95/EC to reduce the use of hazardous materials;
-
Intel® PROSet utility for Microsoft Windows* Device Manager
Provides point-and-click management of individual adapters, advanced adapter features, connection
teaming, and virtual local area network (VLAN) configuration;
-
Time Sync (IEEE 1588, 802.1as)
Lets networked Ethernet equipment synchronize internal clocks according to a network master clock;
endpoint can then acquire an accurate estimate of the master time by compensating for link latency;
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 2.0 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Interface | Fiber |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Full duplex | Yes |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Network | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Maximum operating distance | 10 m |
| LAN controller | Intel® 82599 |
| Full duplex | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Interface type | PCIe v2.0 (5.0 GT/s) |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3 |
| Plug and Play | Yes |
| Storage-over-ethernet | Yes |
| Speed & slot width | 5.0 GT/s, x8 Lane |
| PCI-SIG* SR-IOV Capable | Yes |
| On-chip QoS and Traffic Management | Yes |
| Message signal interrupt | Yes |
| Low halogen options available | No |
| iWARP/RDMA | No |
| Intelligent Offloads | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Connectivity (VT-c) | Yes |
| Intel Virtual Machine Device Queues (VMDq) | Yes |
| Intel Flexible Port Partitioning | Yes |
| Intel Ethernet Power Management | Yes |
| Intel Data Direct I/O Technology | Yes |
| Fiber Channel over Ethernet | Yes |
| Storage Over Ethernet | iSCSI, FCoE, NFS |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G135872 |
| Thermal Design Power (TDP) | 8.6 W |
| Product type | Network Interface Card |
| Processor family | 500 Network Adapters (up to 10GbE)-500 Network Adapters (up to 10GbE) |
| Status | Launched |
| Product brief URL | https://www.intel.com/content/www/us/en/ethernet-products/converged-network-adapters/ethernet-x520-server-adapters-brief.html |
| Network interface card type | Server |
| Network interface card cable medium | Copper |
| Market segment | Server |
| Launch date | Q3'09 |
| Last change | 64826816 |
| Design | |
| Certification | FCC B, UL, CE, VCCI, BSMI, CTICK, KCC |
| Plug and Play | Yes |
| Internal | Yes |
| Product family | Intel 10 Gigabit server adapter |
| Product series | 500 Series Network Adapters (up to 10GbE) |
| Product codename | Spring Fountain |
| Indication | |
| Link/Act LED | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Compatible operating systems | https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000025890/network-and-i-o/ethernet-products.html |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 145.5 mm |
| Performance | |
| Ethernet adapter ARK ID | 39776 |
| Plug and Play | Yes |
| Storage-over-ethernet | Yes |
| Speed & slot width | 5.0 GT/s, x8 Lane |
| PCI-SIG* SR-IOV Capable | Yes |
| On-chip QoS and Traffic Management | Yes |
| iWARP/RDMA | No |
| Intelligent Offloads | Yes |
| Intel Virtual Machine Device Queues (VMDq) | Yes |
| Intel Flexible Port Partitioning | Yes |
| Intel Ethernet Power Management | Yes |
| Intel Data Direct I/O Technology | Yes |
| Fiber Channel over Ethernet | Yes |
| Certificates | |
| Certification | FCC B, UL, CE, VCCI, BSMI, CTICK, KCC |
| Other features | |
| Compatible operating systems | https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000025890/network-and-i-o/ethernet-products.html |
| Thermal Design Power (TDP) | 8.6 W |
| Product type | Network Interface Card |
| Processor family | 500 Network Adapters (up to 10GbE)-500 Network Adapters (up to 10GbE) |
| Ethernet adapter ARK ID | 39776 |
| Interface type | PCIe v2.0 (5.0 GT/s) |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3 |
| Cable type | SFP+ Direct Attached Twin Axial Cabling up to 10m |
| Storage-over-ethernet | Yes |
| Speed & slot width | 5.0 GT/s, x8 Lane |
| Ports quantity | 2 |
| PCI-SIG* SR-IOV Capable | Yes |
| On-chip QoS and Traffic Management | Yes |
| Message signal interrupt | Yes |
| Low halogen options available | No |
| Link/Act LED | Yes |
| iWARP/RDMA | No |
| Intelligent Offloads | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Connectivity (VT-c) | Yes |
| Intel Virtual Machine Device Queues (VMDq) | Yes |
| Intel Flexible Port Partitioning | Yes |
| Intel Ethernet Power Management | Yes |
| Intel Data Direct I/O Technology | Yes |
| Fiber Channel over Ethernet | Yes |
| Storage Over Ethernet | iSCSI, FCoE, NFS |
| Status | Launched |
| Product brief URL | https://www.intel.com/content/www/us/en/ethernet-products/converged-network-adapters/ethernet-x520-server-adapters-brief.html |
| Network interface card type | Server |
| Network interface card cable medium | Copper |
| Market segment | Server |
| Launch date | Q3'09 |
| Last change | 64826816 |
| Product family | Intel 10 Gigabit server adapter |
| Product series | 500 Series Network Adapters (up to 10GbE) |
| Product codename | Spring Fountain |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G135872 |
| Controller type | Intel® 82599 10 Gigabit Ethernet Controller |
| Cabling type | SFP+ Direct Attached Twin Axial Cabling up to 10m |
| Bracket height | Low-Profile (LP) / Full-Height (FH) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HPE Broadcom BCM57412 Ethernet 10Gb 2-port SFP+ In...
Shop NowOWC Thunderbolt 4 Ethernet 10000 Mbit/s
Shop NowStarTech.com USB-C to Fiber Optic Converter - Open...
Shop NowHPE Broadcom BCM57416 Ethernet 10Gb 2-port BASE-T ...
Shop NowLenovo 4XC1Q24435 network card Internal WWAN
Shop NowDigitus Single Port 10G SFP PCIe Network Card
Shop NowDigitus 10Gbps Dual Port Ethernet Server adapter
Shop NowLenovo 4XC1D69578 network card Internal WWAN 450 M...
Shop NowCitizen IF5-ES04 network card Internal Ethernet 10...
Shop NowHPE Broadcom BCM57412 Ethernet 10Gb 2-port SFP+ Ad...
Shop NowSynology E10G30-F2 network card Internal 10000 Mbi...
Shop NowIntel E810-XXVDA2 f/ OCP 3.0 Internal Fiber
Shop NowBroadcom BCM957412A4120AC network card Internal 10...
Shop NowAllied Telesis 2914SP Internal Fiber 1000 Mbit/s
Shop NowIntel X710-T2L Internal Ethernet 10000 Mbit/s
Shop NowStarTech.com 4-Port Gigabit Ethernet Network Card ...
Shop NowONLINE USV-Systeme DW7SNMP30 network card Internal...
Shop NowVertiv IntelliSlot RDU101 Internal Ethernet 100 Mb...
Shop NowIntel E810-XXVDA2 Internal Fiber
Shop NowIntel X710DA2BLK network card Internal Fiber 10000...
Shop NowAllied Telesis 2914SX/LC Internal Fiber 1000 Mbit/...
Shop NowIntel X710T2LOCPV3G1P network card
Shop NowIntel X710DA2 network card Internal Fiber 10000 Mb...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Intel E10G42BTDABLK network card Inter...
£195.14
£162.62
|
ONLINE USV-Systeme DW7SNMP30 network c...
£252.36
£210.30
|
Hot Product
Intel X710DA2 network card Internal Fi...
£202.62
£168.85
|
Popular
Intel X710DA2BLK network card Internal...
£201.30
£167.75
|
Recommended
StarTech.com 4-Port Gigabit Ethernet N...
£180.08
£150.07
|
New
Vertiv Liebert IntelliSlot Unity Card
£234.30
£195.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E10G42BTDABLK-C
|
DW7SNMP30
|
X710DA2
|
X710DA2BLK
|
ST4000SPEXI
|
IS-UNITY-SNMP
|
| Manufacturer |
Intel
|
ONLINE USV-Systeme
|
Intel
|
Intel
|
StarTech.com
|
Vertiv
|
| Interface |
Fiber
|
Ethernet
|
Fiber
|
Fiber
|
Ethernet
|
Ethernet
|
| Internal |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
100 Mbit/s
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
100 Mbit/s
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Host interface |
PCI Express
|
N/A
|
PCI Express
|
PCI Express
|
PCI Express
|
RJ-45
|