Allied Telesis AT-2711FX/SC 100 Mbit/s
£134.45
£112.04
PCI-Express Fast Ethernet Fiber NIC (SC)
More Information
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Host interface | PCI |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| SKU | AT-2711FX/SC-901 |
| EAN | 0767035181080 |
| Manufacturer | Allied Telesis |
| Availability | Y |
Description
More Bandwidth with PCI-Express Interface
AT-2711FX x1 PCI-Express (PCI-e™) design gives you the maxim possible bandwidth and bus efficiency, other benefits are: capability and Low Power Consumption.
Easy Migration Path for AT-2701FX Users
For the current customers who are using Allied Telesis’ 100Mbps Fiber cards (AT-2701FX), and want to upgrade their systems to PCI-Express, AT-2711FX is the ultimate solution.The customers can continue using their existing 100Mbps Fiber network without adding any more new equipment. For new customers equipped with PCI-Express systems,AT-2711FX gives them the ability to easily build or connect to the Fast Ethernet Fiber networks.
Advanced Manageability
The priority queuing offered by AT-2711FX can help users set up the network based on their own needs.The comprehensive diagnostics and configuration software suite provides system administrators and engineers with a profound tool to analyze the network adapter and check
specific data.
High Reliability
The AT-2711FX Fast Ethernet Fiber Adapter comes with a comprehesive Windows utility that performs detailed tests, diagnostics, and analysis.
AT-2711FX x1 PCI-Express (PCI-e™) design gives you the maxim possible bandwidth and bus efficiency, other benefits are: capability and Low Power Consumption.
Easy Migration Path for AT-2701FX Users
For the current customers who are using Allied Telesis’ 100Mbps Fiber cards (AT-2701FX), and want to upgrade their systems to PCI-Express, AT-2711FX is the ultimate solution.The customers can continue using their existing 100Mbps Fiber network without adding any more new equipment. For new customers equipped with PCI-Express systems,AT-2711FX gives them the ability to easily build or connect to the Fast Ethernet Fiber networks.
Advanced Manageability
The priority queuing offered by AT-2711FX can help users set up the network based on their own needs.The comprehensive diagnostics and configuration software suite provides system administrators and engineers with a profound tool to analyze the network adapter and check
specific data.
High Reliability
The AT-2711FX Fast Ethernet Fiber Adapter comes with a comprehesive Windows utility that performs detailed tests, diagnostics, and analysis.
Specifications
| Bandwidth | |
|---|---|
| Full duplex | Yes |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Host interface | PCI |
| Connectivity technology | Wired |
| Technical details | |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3u, IEEE 802.1p |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Network | |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Flow control support | Yes |
| Design | |
| Certification | FCC/EN55022 Class B EN55024 Class B UL1950 CE TUV |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | Windows 2000 Windows XP, 32-bit / 64-bit Windows 2003, 32-bit / 64-bit Linux kernel 2.4.x ~ Netware NDIS2 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69 mm |
| Depth | 121 mm |
| Weight | 50 g |
| Performance | |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Certificates | |
| Certification | FCC/EN55022 Class B EN55024 Class B UL1950 CE TUV |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 2000 Windows XP, 32-bit / 64-bit Windows 2003, 32-bit / 64-bit Linux kernel 2.4.x ~ Netware NDIS2 |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3u, IEEE 802.1p |
| Flow control support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lenovo 4XC1D69578 network card Internal WWAN 450 M...
Shop NowHPE Ethernet 10Gb 2-port 530T Internal 20000 Mbit/...
Shop NowHPE Broadcom BCM57412 Ethernet 10Gb 2-port SFP+ In...
Shop NowUbiquiti Adapter UniFi UACC-Adapter-RJ45-USBC-10GE...
Shop NowLenovo 4XC1Q24435 network card Internal WWAN
Shop NowHewlett Packard Enterprise FlexFabric 10Gb 4-port ...
Shop NowSynology E10G30-T1 network card Internal Ethernet ...
Shop NowLenovo 4XC1D69579 network card Internal WWAN 1000 ...
Shop NowCitizen IF5-ES04 network card Internal Ethernet 10...
Shop NowHPE Broadcom BCM57412 Ethernet 10Gb 2-port SFP+ Ad...
Shop NowDigitus Single Port 10G SFP PCIe Network Card
Shop NowAllied Telesis 2914SP Internal Fiber 1000 Mbit/s
Shop NowHPE Broadcom BCM57414 Ethernet 10/25Gb 2-port SFP2...
Shop NowLenovo 4XC1Q24438 network card Internal WWAN
Shop NowStarTech.com 4-Port Gigabit Ethernet Network Card ...
Shop NowOWC Thunderbolt 4 Ethernet 10000 Mbit/s
Shop NowIntel X710DA2BLK network card Internal Fiber 10000...
Shop NowIntel E10G42BTDABLK network card Internal Fiber 10...
Shop NowIntel I350T4V2BLK network card Internal Ethernet 1...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Allied Telesis AT-2711FX/SC 100 Mbit/s
£134.45
£112.04
|
Bestseller
Intel I350T4V2BLK network card Interna...
£140.22
£116.85
|
Hot Product
Intel X710DA2BLK network card Internal...
£201.30
£167.75
|
Popular
StarTech.com 4-Port Gigabit Ethernet N...
£180.08
£150.07
|
Recommended
Allied Telesis 2914SP Internal Fiber 1...
£194.32
£161.93
|
Digitus Single Port 10G SFP PCIe Netwo...
£192.06
£160.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AT-2711FX/SC-901
|
I350T4V2BLK
|
X710DA2BLK
|
ST4000SPEXI
|
AT-2914SP-901
|
DN-10161
|
| Manufacturer |
Allied Telesis
|
Intel
|
Intel
|
StarTech.com
|
Allied Telesis
|
Digitus
|
| Interface |
N/A
|
Ethernet
|
Fiber
|
Ethernet
|
Fiber
|
Fiber
|
| Internal |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum data transfer rate |
100 Mbit/s
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Host interface |
PCI
|
PCI Express
|
PCI Express
|
PCI Express
|
PCI Express
|
PCI Express
|