Intenso Memory Center external hard drive 6 TB 5400 RPM 3.5" USB Type-A 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
£183.46
£152.88
6TB, 3.5", 5400rpm, 8MB cache, USB 3.0, black
- Form factor: 3,5"
- Interface: Super Speed USB 3.0
- RPM: 5400 RPM
- Cache: 8 MB
- Max. datatransfer rate Reading: 85,00 MB/s
- Max. datatransfer rate Writing: 75,00 MB/s
More Information
| HDD capacity | 6000 GB |
|---|---|
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 3.5 " |
| USB powered | No |
| SKU | 6031514 |
| EAN | 4034303025459 |
| Manufacturer | Intenso |
| Availability | Y |
Description
High capacity - high speed
The Memory Center is the ideal storage solution for large amounts of data. Photos, movies and music files have sufficient space on the 3.5“ desktop hard drive. The high-glossy plastic housing appears classic and blends well into any office. You wish to quickly transfer your large video and music files from your computer to an external hard drive? No problem with the Memory Center. The hard drive can achieve 10 times higher transfer rates than hard drives with USB 2.0. Reading rates of 85 MB per second and writing rates of 75 MB per second ensure a quick data transfer.
The Memory Center is the ideal storage solution for large amounts of data. Photos, movies and music files have sufficient space on the 3.5“ desktop hard drive. The high-glossy plastic housing appears classic and blends well into any office. You wish to quickly transfer your large video and music files from your computer to an external hard drive? No problem with the Memory Center. The hard drive can achieve 10 times higher transfer rates than hard drives with USB 2.0. Reading rates of 85 MB per second and writing rates of 75 MB per second ensure a quick data transfer.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Plug and Play | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Wi-Fi | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Hard drive | |
| Read speed | 85 MB/s |
| Write speed | 75 MB/s |
| File format system | FAT32 |
| HDD size | 3.5" |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD capacity | 6 TB |
| Type | HDD |
| Storage drive buffer size | 32 MB |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB Type-A |
| Thunderbolt technology | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Plug and Play | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| LED indicators | Status |
| On/off switch | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Design | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Status |
| On/off switch | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Power | |
| Bus powered | No |
| External power adapter | Yes |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 650 g |
| Width | 120 mm |
| Depth | 189 mm |
| Height | 34 mm |
| Package depth | 78 mm |
| Package width | 190 mm |
| Package height | 227 mm |
| Package weight | 1.27 kg |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Package depth | 78 mm |
| Cables included | USB |
| Package width | 190 mm |
| Package height | 227 mm |
| Package weight | 1.27 kg |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Status |
| Wi-Fi | No |
| On/off switch | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Ethernet LAN | No |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Seagate One Touch STKZ4000400 external hard drive ...
Shop NowSeagate Game Drive external hard drive 5 TB 3.2 Ge...
Shop NowWestern Digital Elements WDBHJS0060BBK-WESN extern...
Shop NowSeagate Expansion STKP4000400 external hard drive ...
Shop NowWestern Digital My Passport WDBY3J0060BGY-WESN ext...
Shop NowSeagate One Touch HDD 5 TB external hard drive 2.5...
Shop NowWestern Digital Elements WDBWLG0080HBK-EESN extern...
Shop NowWestern Digital My Book external hard drive 6 TB 3...
Shop NowWestern Digital My Book external hard drive 8 TB 3...
Shop NowWestern Digital My Passport WDBR9S0060BBK-WESN ext...
Shop NowSeagate Expansion STKM5000400 external hard drive ...
Shop NowWestern Digital Elements WDBWLG0060HBK-EESN extern...
Shop NowSeagate Expansion STKP6000400 external hard drive ...
Shop NowSeagate Game Drive external hard drive 4 TB 3.2 Ge...
Shop NowLaCie Mobile Drive (2022) external hard drive 5 TB...
Shop NowLaCie STLR5000400 external hard drive 5 TB USB Typ...
Shop NowLaCie Mobile Drive Secure external hard drive 4 TB...
Shop NowDataLocker DL4 FE, 500GB HDD, FIPS 140-3 L3, AES 2...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 500GB | Secure Portab...
Shop NowADATA HD710 Pro external hard drive 5 TB 3.2 Gen 1...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 1TB Green | Secure Portab...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 500GB | Secure Portab...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 500GB Green | Secure Port...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 1TB | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 2TB | Secure Portable ...
Shop NowADATA HD710 Pro external hard drive 4 TB Black
Shop NowTranscend StoreJet 25M3S 2TB
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 1TB | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 1TB | Secure Portable ...
Shop NowVerbatim Store 'n' Go USB 3.0 Hard Drive 4TB Black
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 1TB | Secure Portable ...
Shop NowLaCie Rugged USB-C external hard drive 5 TB Grey, ...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 1TB Blue | Secure Portabl...
Shop NowToshiba Canvio Advance external hard drive 4 TB Bl...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 1TB Black | Secure Portab...
Shop NowIntenso Memory Center external hard drive 8 TB 540...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 500GB Black | Secure Port...
Shop NowToshiba Canvio Advance external hard drive 4 TB Wh...
Shop NowIntenso 6021513 external hard drive 5 TB 5400 RPM ...
Shop NowToshiba Canvio Flex external hard drive 4 TB USB T...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Intenso Memory Center external hard dr...
£183.46
£152.88
|
Hot Product
Intenso Memory Center external hard dr...
£230.47
£192.06
|
Bestseller
Western Digital My Book external hard...
£179.00
£149.17
|
Popular
Western Digital My Book external hard...
£247.33
£206.11
|
New
Verbatim Store 'n' Go USB 3....
£150.04
£125.03
|
Recommended
iStorage diskAshur DT² HDD 1TB | Secur...
£192.49
£160.41
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
6031514
|
6031516
|
WDBBGB0060HBK-EESN
|
WDBBGB0080HBK-EESN
|
53223
|
IS-DT2-256-1000-C-G
|
| Manufacturer |
Intenso
|
Intenso
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Verbatim
|
iStorage
|
| HDD capacity |
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
| HDD speed |
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
N/A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| USB connector |
USB Type-A
|
N/A
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
USB Type-A
|
| Bus powered |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
USB
|
N/A
|