20W, 100-240 V, 50/60 Hz, 0.6 A, 1.5 m, 54 x 50 x 157.4 mm, White/Green
  • MFI Certified – This means our cables are approved by Apple
  • Faster Charging – 20W output, charge your iPhone faster than ever before
  • Sure Grip Technology – Stop fighting with the wall to remove your plug
  • One Year Warranty
  • Made from 100% Recycled Plastic
More Information
More Information
SKU JUIMAINSLIGHT20W
EAN 5060771195966
Manufacturer Juice
Availability Y
Description
The all NEW Juice 20W Apple Lightning Mains Charger with 1.5 metre Integrated Cable is now made from 100% Recycled Plastic!
The 20W Apple Lightning Mains Charger with Integrated Cable from Juice. Designed for the new iPhone – Stay Juiced and ready to go.
Don’t think this charger plug is just for the new iPhone – compatible with other iPhone models.
Specifications
Performance
Charger typeIndoor
Charger compatibilityHeadset, Smartphone, Tablet
Power source typeAC
CompatibilityWith other iPhone models
Fast chargingYes
Fast charging technologyPower Delivery
Wireless chargingNo
Lightning connectorYes
Number of simultaneously connected devices (max)1
Design
Built-in displayNo
Product colourBlue
Cable length1.5 m
Power
Input current0.6 A
Maximum power20 W
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50/60 Hz
Maximum output voltage12 V
Minimum output voltage5 V
Output current (5V)3 A
Output current (9V)2.22 A
Output current (12V)1.67 A
Technical details
Package typeHanging box
Charger typeIndoor
Power source typeAC
Warranty period1 year(s)
Compliance certificatesCE
Ports & interfaces
Cable length1.5 m
Weight & dimensions
Width54 mm
Depth50 mm
Height157.4 mm
Packaging data
Package typeHanging box
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Certificates
Compliance certificatesCE
Colour
Product colourBlue
Logistics data
Warranty period1 year(s)
Other features
Built-in displayNo
Delivery Details
  • UK distributors.
  • Order before 4 pm for next-day delivery.
There are deivery surcharges to these postcodes:
Postcode Charge
Suggested Products
LogiLink PA0300 mobile device charger Universal Bl...
Shop Now
Ugreen PD 20W FAST CHARGER BLACK UK Mobile phone A...