SKU EQ156A1610E
EAN 4049793088983
Manufacturer Kensington
Availability Y
PDF URLs View PDF
Reasons To Buy
Sustainability Focused
Made from up to 54% post-consumer recycled (PCR) plastic and shipped in FSC® certified packaging.
Privacy-Focused Viewing Angle
Blue Light Reduction
Eases eye strain and may help reduce risk of natural sleep pattern interruptions.
Simple Installation Options
Anti-Reflective Coating
Reduces glare from external light sources for improved viewing clarity.
Reversible Viewing Options
Scratch Resistant
2-Year Limited Warranty
Backed by Kensington’s professional support and a 2-year limited warranty.
Description
Specifications
Technical details
Maximum screen size39.6 cm (15.6")
Aspect ratio16:10
Suitable forLaptop
Design
Suitable forLaptop
Features
Aspect ratio16:10
Special featuresEQ
Ergonomics
Weight & dimensions
Package height5 mm
Package depth445 mm
Package width285 mm
Package weight211 g
Packaging data
Package height5 mm
Package depth445 mm
Package width285 mm
Package weight211 g
Other features
Special featuresEQ
Logistics data
Master (outer) case width315 mm
Master (outer) case length460 mm
Master (outer) case height120 mm
Master (outer) case gross weight2.33 kg
Products per master (outer) case10 pc(s)
Quantity per pack1 pc(s)
Delivery Details
  • UK distributors.
  • Order before 4 pm for next-day delivery.
There are deivery surcharges to these postcodes:
Postcode Charge
Suggested Products
Targus ASF23W9EU display privacy filter 58.4 cm (2...
Shop Now
Targus ASF156W9EU display privacy filters
Shop Now
Port Designs 900004 display privacy filter 35.6 cm...
Port Designs 900005 display privacy filter 39.6 cm...
Port Designs 900001 display privacy filter 33.8 cm...
Mobilis 016233 display privacy filter 39.6 cm (15....
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
DICOTA D31695 display privacy filter 38.1 cm (15")...
DICOTA D31694 display privacy filter 35.6 cm (14")...
Kensington Privacy Screen Filter 2-Way Removable f...
Origin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 13.5i...
Kensington Anti-Glare and Blue Light Reduction Fil...
Origin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 16.0i...
Kensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
3M Bright Screen Privacy Filter for 13.3in Full Sc...
3M BP156W9B display privacy filters Frameless disp...
3M Bright Screen Privacy Filter for 15.6in Laptop,...