SKU 14LM-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030912181
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Description
Protect sensitive information by keeping on-screen data private
This magnetic laptop privacy screen features a universal design and is compatible with 14" laptops with a 16:9 aspect ratio. It effectively obscures sensitive on-screen information, ensuring the screen's center and outer edges are shielded from unwanted views.
Prevent Visual Eavesdropping
Reversible Filter
Hassle-free Installation
The StarTech.com Advantage
Specifications
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Storage folderYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAttachment strip
Easy to removeYes
Easy to applyYes
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Light transmission65%
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Aspect ratio16:9
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Technical details
TypeFrameless display privacy filter
ReversibilityMatte-to-Glossy
Light transmission65%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Maximum screen size35.6 cm (14")
Aspect ratio16:9
Suitable forLaptop
MaterialPolyethylene terephthalate (PET)
Compliance certificatesTrade Agreements Act (TAA)
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
Product colourTransparent
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth0.4 mm
Width184 mm
Weight5 g
Height313 mm
Package height5 mm
Package depth260 mm
Package width385 mm
Package weight202 g
Packaging data
Package height5 mm
Package depth260 mm
Package width385 mm
Package weight202 g
Other features
Product colourTransparent
Logistics data
Master (outer) case width400 mm
Master (outer) case length210 mm
Master (outer) case height270 mm
Products per master (outer) case35 pc(s)
Delivery Details
  • UK distributors.
  • Order before 4 pm for next-day delivery.
There are deivery surcharges to these postcodes:
Postcode Charge
Suggested Products
Targus ASF23W9EU display privacy filter 58.4 cm (2...
Shop Now
DICOTA D30113 display privacy filter
Shop Now
Targus ASF156W9EU display privacy filters
Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6") Monitor/Lapto...
Urban Factory Privacy Flter for Notebook 14'' (16:...
Port Designs 900004 display privacy filter 35.6 cm...
Port Designs 900005 display privacy filter 39.6 cm...
Port Designs 900001 display privacy filter 33.8 cm...
Origin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 23.0i...
Mobilis 016233 display privacy filter 39.6 cm (15....
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
DICOTA D31695 display privacy filter 38.1 cm (15")...
DICOTA D31694 display privacy filter 35.6 cm (14")...
Kensington Privacy Screen Filter 2-Way Removable f...
Origin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 13.5i...
DICOTA D31890 display privacy filter 35.6 cm (14")...
ProXtend 2-Way Monitor Privacy Filter 20.0" 16:9
Origin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 16.0i...
3M Bright Screen Privacy Filter for Apple® MacBoo...
3M Bright Screen Privacy Filter for 13.3in Full Sc...
3M BP156W9B display privacy filters Frameless disp...
StarTech.com 16-inch MacBook Pro 21/23 Laptop Priv...
StarTech.com 14-inch MacBook Pro 21/23 Laptop Priv...
StarTech.com 13.5-inch Surface Laptop / Surface Bo...
StarTech.com 15.6-inch 16:9 Laptop Privacy Filter,...
ProXtend 2-Way Monitor Privacy Filter 19.0" 5:4