SKU ASM156W1GL
EAN 5063194003849
Manufacturer Targus
Availability Y
Description
Effortless Installation
30° Viewing Angle
Antimicrobial Properties
Reduced Glare, Even in Bright Rooms
Greater Clarity & Visibility
Over 12% brighter than competitive solutions for greater clarity and visibility.
Touchscreen Compatible
Seamlessly works with touch displays.
Specifications
Technical details
TypeFrameless display privacy filter
Display filter featuresAnti-reflective, Anti-microbial, Privacy
Maximum screen size39.6 cm (15.6")
Suitable forLaptop
Design
Suitable forLaptop
Features
Touchscreen compatibleYes
Installation typeMagnetic
Country of originChina
Surface finishGlossy / Matt
Screen formatWidescreen
Limits viewing angle30°
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth0.2 mm
Width337 mm
Weight30 g
Height214 mm
Delivery Details
  • UK distributors.
  • Order before 4 pm for next-day delivery.
There are deivery surcharges to these postcodes:
Postcode Charge
Suggested Products
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1")
Shop Now
Targus ASF23W9EU display privacy filter 58.4 cm (2...
Shop Now
DICOTA D30113 display privacy filter
Targus ASF156W9EU display privacy filters
Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6") Monitor/Lapto...
Urban Factory Privacy Flter for Notebook 14'' (16:...
Port Designs 900004 display privacy filter 35.6 cm...
Port Designs 900005 display privacy filter 39.6 cm...
Port Designs 900001 display privacy filter 33.8 cm...
Origin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 23.0i...
Mobilis 016233 display privacy filter 39.6 cm (15....
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
DICOTA D31695 display privacy filter 38.1 cm (15")...
DICOTA D31694 display privacy filter 35.6 cm (14")...
Kensington Privacy Screen Filter 2-Way Removable f...
Origin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 13.5i...
DICOTA D31890 display privacy filter 35.6 cm (14")...
ProXtend 2-Way Monitor Privacy Filter 20.0" 16:9
Origin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 16.0i...
3M Bright Screen Privacy Filter for Apple® MacBoo...
3M Bright Screen Privacy Filter for 13.3in Full Sc...
StarTech.com 16-inch MacBook Pro 21/23 Laptop Priv...
StarTech.com 14-inch MacBook Pro 21/23 Laptop Priv...
StarTech.com 13.5-inch Surface Laptop / Surface Bo...
StarTech.com 15.6-inch 16:9 Laptop Privacy Filter,...
ProXtend 2-Way Monitor Privacy Filter 19.0" 5:4