Lenovo Chrome 100e G5 M89 MediaTek Kompanio 540 Chromebook 29.5 cm (11.6") HD 4 GB 64 GB UFS Wi-Fi 6E (802.11ax) ChromeOS English Grey
£292.74
£243.95
MediaTek Kompanio 540 (8C, 2x A78 @2.6GHz + 6x A55 @2.0GHz), 4GB LPDDR5X-6400, 64GB UFS 2.2, 11.6" HD (1366x768) IPS 250nits 60Hz 50% NTSC, Arm Mali-G57 MC2 GPU, AMD Wi-Fi 6E RZ616 802.11ax 2x2 + BT5.3, ChromeOS
- MediaTek Kompanio 540 (8C, 2x A78 @2.6GHz + 6x A55 @2.0GHz)
- 11.6" HD (1366x768) IPS 250nits 60Hz 50% NTSC
- 4GB LPDDR5X-6400
- 64GB UFS 2.2
- Arm Mali-G57 MC2 GPU
- ChromeOS
More Information
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Luna Grey |
| Product type | Chromebook |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Display | |
| HD type | HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 50% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor model | 540 |
| Processor cores | 8 |
| Motherboard chipset | MediaTek SoC |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | MediaTek Kompanio |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| Storage media | UFS |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Flash memory | 64 GB |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | MediaTek SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | English |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Battery | |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 45 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 65 W |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 288.9 mm |
| Depth | 210 mm |
| Height | 18.5 mm |
| Weight | 1.22 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Acer TravelMate P2 (TMP214-56-TCO) Intel Core 5 12...
Shop NowBSI-Refurbished Latitude 5400 Dell i5 8th Gen (BSI...
Shop NowAcer Chromebook 315 CB315-4HT - Intel Celeron N450...
Shop NowHP Fortis G1m Chromebook MediaTek 520 29.5 cm (11....
Shop NowBSI-Refurbished EliteBook 840 HP G7 i5 Gen 10 (BSI...
Shop NowBSI-Refurbished EliteBook 850 HP G6 i5 Gen 8 (BSI ...
Shop NowBSI-Refurbished Latitude 5400 Dell i5 8th Gen (BSI...
Shop NowLenovo IdeaPad Slim 3 15Q8X10 Copilot+ PC Snapdrag...
Shop NowAcer TravelMate B3 (TMB311-34-TCO) Intel N250, 8GB...
Shop NowASUS Vivobook 15 X1504VA-NJ814W Intel® Core™ i3...
Shop NowAcer Chromebook 314 (CBOA314-1H) - Intel Celeron, ...
Shop NowAcer Chromebook Spin 314 convertible (CP314-2HN) -...
Shop NowHP Chromebook 11 G9 Intel® Celeron® N4500 29.5 c...
Shop NowBSI-Refurbished Latitude 5400 Dell i5 8th Gen (BSI...
Shop NowHP Chromebook x360 14b-cd0002na Intel® N N100 35....
Shop NowHP Chromebook 15a-na0007na Intel® Celeron® N4500...
Shop NowASUS Chromebook CM30 Detachable CM3001DM2A-R70052 ...
Shop NowLenovo IdeaPad Slim 3 14inch FHD MediaTek Kompanio...
Shop NowLenovo IdeaPad Slim 3 Chrome 14IAN8 Intel Core i3 ...
Shop NowAcer Aspire Go 14 AG14-22P-R76A AMD Ryzen™ 3 732...
Shop NowASUS Vivobook Go 14 E1404TA-EB100WS Intel® N N150...
Shop NowAcer TravelMate B3 TMB311-34 - 11.6" HD, Intel N15...
Shop NowHP Chromebook x360 14b-cd0001na Intel® N N200 35....
Shop NowASUS Vivobook 15 X1504VA-BQ2897W Intel® Core™ i...
Shop NowASUS Chromebook CZ11 Flip CZ1104FM2A-NS0146 MediaT...
Shop NowHP EliteBook 840 G7 Intel® Core™ i5 i5-10310U L...
Shop NowASUS Vivobook Go 15 E1504FA-BQ2075W AMD Ryzen™ 5...
Shop NowHP EliteBook 840 G7 i5 16GB/256 Certified Refurbis...
Shop NowAcer Chromebook 311 Kompanio Kompanio 528 29.5 cm ...
Shop NowASUS Chromebook CZ11 CZ1104CM2A-N00124 ARM Cortex ...
Shop NowHP Chromebook x360 14b-cd0003na Intel® Core™ i3...
Shop NowASUS Vivobook 15 X1504VA-BQ2890W Intel Core 5 120U...
Shop NowT1A DELL Latitude 5420 Intel® Core™ i5 i5-1145G...
Shop NowHP Laptop 15-fc1006na AMD Ryzen™ 3 7320U 39.6 cm...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14s G2 AMD AMD Ryzen™ ...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14s G1 AMD AMD Ryzen™ ...
Shop NowA2C Dell Latitude 5410 Intel® Core™ i7 Laptop 3...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14s G1 Intel® Core™ i...
Shop NowASUS BR1100C-C81XA Intel® Celeron® N N4500 Lapto...
Shop NowTeqcycle Dell Latitude 7420 Intel® Core™ i5 i5-...
Shop NowTeqcycle Dell Latitude 7420 Intel® Core™ i5 i5-...
Shop NowTeqcycle Dell Latitude 7420 Intel® Core™ i5 i5-...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14 G1 Intel® Core™ i5...
Shop NowHP 14-ep0529na Intel® Core™ i5 i5-1334U Laptop ...
Shop NowHP 15-fc0536na AMD Ryzen™ 3 7320U Laptop 39.6 cm...
Shop NowT1A Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 4 Refurbished Inte...
Shop NowHP Chromebook 14a-nf0007nax Intel® N N100 35.6 cm...
Shop NowTeqcycle Lenovo ThinkPad L14 G1 Intel® Core™ i5...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14 G1 AMD Ryzen™ 5 PRO...
Shop NowHP 14s-dq0007na Intel® Celeron® N4120 Laptop 35....
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14s G1 Intel® Core™ i...
Shop NowTeqcycle Lenovo ThinkPad X13 Gen 1 AMD Ryzen™ 5 ...
Shop NowTeqcycle HP EliteBook 840 G6 Intel® Core™ i5 i5...
Shop NowHP Certified Refurbished EliteBook 840 G8 Intel® ...
Shop NowHP Fortis G1m 11 inch Chromebook MediaTek 520 29.5...
Shop NowHP Fortis G1i 14 Chromebook Intel® N N150 35.6 cm...
Shop NowLenovo ThinkPad E14 Gen 5 (AMD) AMD Ryzen™ 3 733...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad L14 G2 Intel® Core™ i5...
Shop NowTeqcycle HP EliteBook 840 G7 Intel® Core™ i5 i5...
Shop NowHP 14s-dq5013na Intel® Core™ i3 i3-1215U Laptop...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad L14 G2 Intel® Core™ i5...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14s G1 Intel® Core™ i...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14 G1 Intel® Core™ i5...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14s G1 Intel® Core™ i...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14 G1 Intel® Core™ i5...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14 G1 Intel® Core™ i5...
Shop NowA2C Lenovo ThinkPad L13 Yoga I7 10th Gen 16GB RAM ...
Shop NowA2C Lenovo ThinkPad L13 Yoga G2 I7 11th Gen 16GB R...
Shop NowA2C HP EliteBook 840 G8 I5 11th Gen 16GB RAM 256GB...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14s G1 Intel® Core™ i...
Shop NowASUS BR12CT-C81XA-3Y + MAXCases Extreme Shell-F3 I...
Shop NowT1A DELL Latitude 5320 Intel® Core™ i7 i7-1185G...
Shop NowASUS BR12CT-C81XA-3Y Intel® N N150 Laptop 31 cm (...
Shop NowHP 15-fd0060na Intel® Core™ i3 i3-N305 Laptop 3...
Shop NowLenovo 500e Yoga Chromebook Gen 4 Intel® N N100 3...
Shop NowHP 15s-fq5021na Intel® Core™ i5 i5-1235U Laptop...
Shop NowLenovo V14 G4 ABP AMD Ryzen™ 5 5500U Laptop 35.6...
Shop NowLenovo V14 G4 ABP AMD Ryzen™ 5 7430U Laptop 35.6...
Shop NowHP 250R G9 Intel® Core™ i3 i3-1315U Laptop 39.6...
Shop NowT1A DELL Latitude 5330 Intel® Core™ i7 i7-1265U...
Shop NowHP 255 G10 AMD Ryzen™ 3 7330U Laptop 39.6 cm (15...
Shop NowHP EliteBook 840 G7 i5 16GB/256 Certified Refurbis...
Shop NowHP Fortis G1m 11 inch Chromebook MediaTek 520 29.5...
Shop NowHP 15-fc0045na AMD Ryzen™ 3 7320U Laptop 39.6 cm...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Lenovo Chrome 100e G5 M89 MediaTek Kom...
£292.74
£243.95
|
Recommended
ASUS BR1100C-C81XA Intel® Celeron® N N...
£237.29
£197.74
|
Bestseller
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U L...
£407.88
£339.90
|
Hot Product
Lenovo 500e Yoga Chromebook Gen 4 Inte...
£466.86
£389.05
|
Popular
Lenovo IdeaPad Slim 3 Chrome 14IAN8 In...
£330.00
£275.00
|
New
HP 15s-fq5021na Intel® Core™ i5 i5-123...
£435.60
£363.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
83T60004UK
|
BR1100C-C81XA
|
82YU00U8UK
|
82W4000JUK
|
83BN001EUK
|
8R554EA#ABU
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
ASUS
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
HP
|
| Weight |
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|
| Display diagonal |
11" to 12"
|
11" to 12"
|
15" to 16"
|
12" to 13"
|
14" to 15"
|
15" to 16"
|
| Display resolution |
1366 x 768 pixels
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Grey
|
Grey
|
Black
|
Grey
|
Grey
|
Silver
|
| Processor family |
MediaTek Kompanio
|
Intel Celeron N
|
AMD Ryzen 5
|
Intel N
|
Intel Core i3 N-series
|
Intel Core i5
|
| Operating system installed |
ChromeOS
|
Windows 11 Pro Education
|
Windows 11 Home
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
Windows 11 Home
|
| Total storage capacity |
N/A
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
N/A
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| On-board graphics adapter |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
4GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| Storage media |
UFS
|
eMMC
|
SSD
|
eMMC
|
eMMC
|
SSD
|
| Product type |
Chromebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Chromebook
|
Chromebook
|
Notebook
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|