Lenovo ThinkPad Professional 16-inch Topload Gen 2 40.6 cm (16") Toploader bag Black
£62.72
£52.27
ThinkPad Professional 16-inch Topload Gen 2
- PC compartment supports laptops up to 16”, with a separate padded pocket for an additional smaller device
- Main compartment features a full workstation and storage pockets for accessories and other small items, including RFID blocking pocket and key fob
- Water resistant materials, reinforced by waterproof zipper tape to make you weather free
- Additional front-panel storage pocket for extra storage
- Single comfort handle makes commutes effortless
- Exterior made from 89% recycled material, equivalent to 12 500ml water bottles (assume 19 grams per bottle)
More Information
| Brand compatibility | Lenovo |
|---|---|
| Maximum screen size | 16 " |
| Material | Plastic |
| Case type | Toploader bag |
| SKU | 4X41M69795 |
| EAN | 0195892091196 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
Description
The Lenovo ThinkPad Professional 16" Topload Gen 2 is the traditional briefcase with a modern upgrade, while also being smarter for the planet. This functional yet streamlined topload case carries, protects, and organizes all your business essentials, while premium, lightweight materials withstand everyday wear and tear.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Package width | 410 mm |
| Package height | 300 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Width | 410 mm |
| Package weight | 860 g |
| Height | 300 mm |
| Depth | 80 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Toploader bag |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant, Water resistant |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | ThinkPad |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Made with recycled materials | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 89% |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Toploader bag |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Protection features | Scratch resistant, Water resistant |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | ThinkPad |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant, Water resistant |
| Material | Plastic |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | ThinkPad |
| Case type | Toploader bag |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 410 mm |
| Package height | 300 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package weight | 860 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Targus TBB65102GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowWenger/SwissGear MX Light 40.6 cm (16") Backpack G...
Shop NowWenger/SwissGear MX Professional notebook case 40....
Shop NowDICOTA Eco Multi SCALE 14-15.6" 39.6 cm (15.6") Tr...
Shop NowDICOTA Eco MOTION 13 - 15.6" 39.6 cm (15.6") Grey
Shop NowTargus Strike II 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowASUS ROG Ranger BP1501G 43.2 cm (17") Backpack Bla...
Shop NowDICOTA D32028-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bac...
Shop NowHP 14-inch Convertible Laptop Backpack Tote
Shop NowWenger/SwissGear MX Reload 35.6 cm (14") Backpack ...
Shop NowTargus TBB65002GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowTargus TBA00102GL laptop case 40.6 cm (16") Ladies...
Shop NowDICOTA Eco CORE 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowDICOTA D32166-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32165-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32173-RPET laptop case 35.6 cm (14") Brief...
Shop NowAlienware AW5625P 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowTechair TAN3710v4e 15-16” Eco Rolling Backpack.
Shop NowWenger/SwissGear 600631 laptop case 40.6 cm (16") ...
Shop NowUrban Armor Gear 982010114040 notebook case 38.1 c...
Shop NowTechair TAN1902v2 16-17.3" Rolling Briefcase
Shop NowWenger/SwissGear 600655 notebook case 43.2 cm (17"...
Shop NowWenger/SwissGear City Traveler Carry-On 16" 40.6 c...
Shop NowWenger/SwissGear Legacy 16 notebook case 40.6 cm (...
Shop NowWenger/SwissGear CityUpgrade 16" 40.6 cm (16") Bac...
Shop NowWenger/SwissGear Reload 14 35.6 cm (14") Backpack ...
Shop NowTechair TAN3901V5 14-15.6" Business Rolling Briefc...
Shop NowWenger/SwissGear Reload 16 40.6 cm (16") Backpack ...
Shop NowTechair TAN1901v2 14-15.6" Rolling Briefcase
Shop NowWenger/SwissGear 600627 notebook case 38.1 cm (15"...
Shop NowWenger/SwissGear 600638 laptop case 43.2 cm (17") ...
Shop NowDELL Pro 14-16 Premium EcoLoop Backpack - CP762...
Shop NowLenovo GX41C86982 laptop case 43.9 cm (17.3") Back...
Shop NowPORT Designs Yosemite Eco Xl 39.6 cm (15.6") Backp...
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowDELL 460-BBGP laptop case 43.2 cm (17") Briefcase ...
Shop NowHP Creator 16.1-inch Laptop Backpack
Shop NowHP Renew Executive 16-inch Laptop Backpack
Shop NowTargus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6 cm (16") Black
Shop NowDELL Pro 14-16 Premium EcoLoop Slim Backpack - ...
Shop NowTargus TSB700EU laptop case 39.6 cm (15.6") Backpa...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Lenovo ThinkPad Professional 16-inch T...
£62.72
£52.27
|
Bestseller
Targus TSB700EU laptop case 39.6 cm (1...
£67.36
£56.13
|
Hot Product
Targus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6...
£51.04
£42.53
|
Recommended
Wenger/SwissGear 600631 laptop case 40...
£56.74
£47.28
|
New
Wenger/SwissGear 600627 notebook case...
£55.93
£46.61
|
DELL 460-BBGP laptop case 43.2 cm (17&...
£56.05
£46.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4X41M69795
|
TSB700EU
|
TSB238EU
|
600631
|
600627
|
460-BBGP
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Targus
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
DELL
|
| Material |
Plastic
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Nylon
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Lenovo
|
Universal
|
N/A
|
N/A
|
Apple
|
Dell
|
| Case type |
Toploader bag
|
Backpack
|
N/A
|
Backpack
|
Backpack
|
Briefcase
|
| Product main colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|