Lenovo GX90T77924 laptop dock/port replicator Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Grey
£69.30
£57.75
1 x USB Type C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x HDMI, 92 g
More Information
| Product colour | Grey |
|---|---|
| SKU | GX90T77924 |
| EAN | 0193268856752 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
Description
One-stop travel docking is finally here. Connect and charge new and legacy devices wherever you happen to be. Sleek and compact, the Lenovo USB-C 7-in-1 Hub fits unlimited productivity inside your everyday bag.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Connectivity technology | Wired |
| Performance | |
| Product colour | Grey |
| Card reader integrated | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Certification | CB, FCC, ICES, CE, RCM, VCCI, BSMI, Ukraine, EAC, KC |
| Hub interfaces | HDMI, USB 2.0, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum operating temperature | 40 °C |
| Storage | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Power | |
| Power consumption (max) | 15 W |
| Power supply type | USB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 122 g |
| Width | 247 mm |
| Depth | 49.6 mm |
| Height | 13 mm |
| Package weight | 122 g |
| Package width | 201 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 25 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Product colour | Grey |
| Certification | CB, FCC, ICES, CE, RCM, VCCI, BSMI, Ukraine, EAC, KC |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 122 g |
| Package width | 201 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 25 mm |
| Certificates | |
| Certification | CB, FCC, ICES, CE, RCM, VCCI, BSMI, Ukraine, EAC, KC |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Power supply type | USB |
| Maximum operating temperature | 40 °C |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec ProDock Lite Gen2 - Universal USB 3.1 Typ...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Ergonomic 4K 3x Display Docking ...
Shop NowHypertec ProDock EssentiaI - Universal USB-C Dock ...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Nano Dock HDMI/VGA with LAN + Ch...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Nano 3x Display Dock, 2x HDMI 1x...
Shop NowHypertec ProDock ProDockExtreme Gen2 - Universal U...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Nano 3x Display Docking Station ...
Shop Nowi-tec Metal SB-C Ergonomic 4K 3x Display Docking S...
Shop NowLenovo 40AJ0135DK notebook dock/port replicator Do...
Shop NowLenovo 40AJ0135IT laptop dock/port replicator Dock...
Shop NowLenovo ThinkPad Ultra Docking Black
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to DELL...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to DELL...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Targ...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to HP 3...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to HP 3...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to HP 3...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to HP 3...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to DELL...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to HP 3...
Shop NowSatechi Multi-Port Adapter V2 Dock st. USB 3.2 Gen...
Shop Nowi-tec USB-C Dual Display Docking Station with Powe...
Shop NowYealink BYOD-BOX Wired Grey
Shop NowDELL Mobile Adapter DA300 Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1...
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor Thunderbolt Mini Dock, 4...
Shop NowLogiLink UA0370 notebook dock/port replicator Wire...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - 10Gbps USB ...
Shop NowAdesso AUH-4030 notebook dock/port replicator USB ...
Shop NowAcer 12in1 Type C port Hub
Shop NowALOGIC Bolt Plus USB-C Docking Station with stand
Shop NowSamsung EE-P5400U USB 2.0 Type-C Silver
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C to HD...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Star...
Shop NowStarTech.com USB-C Multiport Adapter - USB-C to 4K...
Shop NowLenovo USB-C Travel Gen2 USB 2.0 Type-C
Shop Nowi-tec USB-C HDMI DP Docking Station with Power Del...
Shop NowLogiLink UA0383 laptop dock/port replicator Wired ...
Shop NowLogiLink UA0382 laptop dock/port replicator Wired ...
Shop NowMicroconnect USB3.1CCOM16 laptop dock/port replica...
Shop NowDigitus Dual M.2 NVMe SSD Docking Station with Off...
Shop NowPort Designs 901906-W notebook dock/port replicato...
Shop NowALOGIC ULDPLSV2-SGR notebook dock/port replicator ...
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop Now2-Power DOC0118A laptop dock/port replicator Black
Shop NowCablenet 12 in 1 USB-C to HDMI 1.4b Docking Statio...
Shop NowStarTech.com USB C Docking Station, Dual 4K 60Hz H...
Shop NowLindy DST-Mx Duo USB-C Laptop/MacBook Mini Docking...
Shop Nowi-tec USB 3.0 USB-C/Thunderbolt 3x Display Metal N...
Shop NowSandberg USB-C 13-in-1 Travel Dock
Shop Nowj5create JCD391 4K60 Elite USB-C® PD Multi-Port A...
Shop Nowj5create JCD397-N 4K60 Elite USB-C® Multi-Monitor...
Shop Nowj5create JCD395 4K60 Elite Pro USB4® Hub with Mag...
Shop Nowj5create JCD381-N USB Type-C™ Dual HDMI Mini Doc...
Shop NowHP 4K USB-C Multiport Hub
Shop NowLindy DST-Mini Duo, USB-C Laptop Mini Docking Stat...
Shop Nowi-tec USB-C Metal Ergonomic 3x 4K Display Docking ...
Shop NowPlugable Technologies USB 3.0 Universal Laptop Doc...
Shop NowBelkin INC018vfBK Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ...
Shop NowStarTech.com USB-C Triple Monitor Multiport Adapte...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K 10in1 with Dua...
Shop NowHP USB-C Travel Hub G3
Shop NoweSTUFF GLB235470 laptop dock/port replicator Black
Shop NowCanyon DS-90 USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Grey
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K 10in1 with Dua...
Shop NowHP Universal USB-C Hub and Laptop Charger Combo
Shop NowLenovo 40B90000WW laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowHP USB-C Travel Hub G3
Shop NowBelkin INC015BTSGY-CZ laptop dock/port replicator ...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K with Dual HDMI
Shop NowALOGIC Fusion Pro NEXUS USB-C Universal Video Dock
Shop NowHP USB-C Travel Hub G3
Shop NowDigitus USB-C Travel Docking Station, 7-Port
Shop NowDigitus USB-C docking station, 7-port
Shop NowSandberg USB-C 13in1 Docking Station Pro
Shop Nowi-tec Universal Dual 4K Display Docking Station + ...
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop NowLenovo 01HY744 laptop dock/port replicator Docking...
Shop Nowi-tec USB-C Dual HDMI Docking Station with Power D...
Shop NowLenovo USB-C Universal Business Dock Wired 2 x USB...
Shop NowTargus Dual Video Mobile Dock with 140W EPR Pass-T...
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor USB-C Docking Station, D...
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor USB-C Docking Station, H...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter, Portable USB...
Shop NowLenovo 40AJ0135UK laptop dock/port replicator Dock...
Shop NowLenovo 40AJ0135EU laptop dock/port replicator Dock...
Shop NowAnker A8380 USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black
Shop NowLenovo 4X91A30366 laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowHP Travel USB-C Multi Port Hub
Shop NowSamsung EE-P5400 USB 2.0 Type-C Silver
Shop NowLenovo 40B30090EU laptop dock/port replicator 2 x ...
Shop Nowi-tec USB-C Metal Nano 2x Display Docking Station ...
Shop NowHP Universal USB-C Hub and Laptop Charger Combo
Shop NowLenovo 4X11N40212 laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowDELL DA300 Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ...
Shop NowLenovo X9 Charging GaN Dock Wired USB 3.2 Gen 2 (3...
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Docking Station ...
Shop NowStarTech.com USB 3.0 Docking Station Dual Monitor ...
Shop NowDELL USB-C - HDMI / VGA / Ethernet / USB 3.0, Blac...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C Trave...
Shop NowStarTech.com USB-C Dock - Dual Monitor 1080p HDMI ...
Shop NowTargus DOCK419 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Typ...
Shop NowStarTech.com USB-C USB-A Dock - Hybrid Universal U...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter, Dual HDMI Vi...
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop NowBelkin AVC008BTSGY laptop dock/port replicator USB...
Shop NowTargus DOCK423EU laptop dock/port replicator Wired...
Shop NowKensington UH1400P USB-C 8-in-1 Driverless Mobile ...
Shop NowDELL Pro 7-in-1 USB-C Travel Hub - DA310
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Lenovo GX90T77924 laptop dock/port rep...
£69.30
£57.75
|
Bestseller
StarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Dock...
£73.50
£61.25
|
Hot Product
StarTech.com USB 3.0 Docking Station D...
£96.91
£80.76
|
Popular
DELL USB-C - HDMI / VGA / Ethernet / U...
£73.50
£61.25
|
Recommended
StarTech.com USB C Multiport Adapter,...
£81.01
£67.51
|
Lenovo 40AJ0135UK laptop dock/port rep...
£66.53
£55.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GX90T77924
|
USB3SDOCKHDV
|
USB3DOCKHDPC
|
470-ABRY
|
DKT30CSDHPD
|
40AJ0135UK
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
DELL
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
| Product colour |
Grey
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|