SKU 40B00135DK
EAN 5704174832485
Manufacturer Lenovo
Availability Y
Description
The ThinkPad Universal Thunderbolt™ 4 Dock supports upto 100W PD, Single 8K@30Hz or upto 4 4K@60HZ display support, silent firmware upgrades, vPro/AMT Pass through support, and data transfer rates upto 40 Gbps (depending on host system and peripheral processing capability, file attributes, and other configuration and operating environment factors)
Specifications
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
Headphone connectivity3.5 mm
Host interfaceThunderbolt 4
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
HDMI version2.1
DisplayPorts quantity2
DC-in jackYes
Connectivity technologyWired
DisplayPort version1.4
Thunderbolt 4 ports quantity1
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Product colourBlack
CertificationcULus, FCC, ICES, NOM
Technical details
Product colourBlack
Harmonized System (HS) code84733020
Power
Power source typeDC
Input current6.75 A
Power consumption (max)100 W
Power supply135 W
Software
Windows operating systems supportedYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95%
Weight & dimensions
Weight450 g
Width220 mm
Depth80 mm
Height30 mm
Package weight1.2 kg
Package width270 mm
Package depth195 mm
Package height85 mm
Design
Packaging data
Package weight1.2 kg
Package width270 mm
Package depth195 mm
Package height85 mm
Packaging content
AC adapter includedYes
Certificates
Logistics data
Delivery Details
  • UK distributors.
  • Order before 4 pm for next-day delivery.
There are deivery surcharges to these postcodes:
Postcode Charge
Suggested Products
Hypertec ProDock Station - Universal Multi-Display...
Shop Now
HP Thunderbolt 4 Ultra 280W G6 Dock