SKU 40B00135IT
EAN 0195348677400
Description
The ThinkPad Universal Thunderbolt™ 4 Dock supports upto 100W PD, Single 8K@30Hz or upto 4 4K@60HZ display support, silent firmware upgrades, vPro/AMT Pass through support, and data transfer rates upto 40 Gbps (depending on host system and peripheral processing capability, file attributes, and other configuration and operating environment factors)
Specifications
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
Headphone connectivity3.5 mm
Host interfaceThunderbolt 4
DisplayPorts quantity2
DC-in jackYes
Connectivity technologyWired
DisplayPort version1.4
Thunderbolt 4 ports quantity1
Product colourBlack
CertificationcULus, FCC, ICES, NOM
Power
Power source typeDC
Input current6.75 A
Power consumption (max)100 W
Power supply135 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95%
Weight & dimensions
Weight450 g
Width220 mm
Depth80 mm
Height30 mm
Package weight1.2 kg
Package width270 mm
Package depth195 mm
Package height85 mm
Design
Packaging data
Package weight1.2 kg
Package width270 mm
Package depth195 mm
Package height85 mm