Lian Li GA II Hydroshift II LCD-C 360CL Processor All-in-one liquid cooler 12 cm Black 1 pc(s)
£169.96
£141.63
2000-2500RPM±10%, 28dBA, 72 CFM, Black
- Side-mounted tubing and concealed wiring for a minimal, tubeless appearance.
- Features a 2.1” IPS LCD with 480×480 resolution, 500-nit brightness, and 60Hz refresh rate.
- Offers Offline, Wireless, and Advanced USB-connected control modes.
- Three configurations: with TL Wireless, CL Wireless, or fanless for full DIY flexibility.
- Precision tubing alignment with adjustable routing for cleaner builds.
- Slimmed-down 360mm radiator (400×122×24mm) for enhanced case compatibility.
- Pre-installed UNI FANs and support for L-Connect 3 software customization.
- Includes redesigned mounting bracket and 6-year warranty.
More Information
| SKU | GHS2LCD36RB |
|---|---|
| EAN | 4718466017994 |
| Manufacturer | LIAN LI |
| Availability | Y |
| Product Family | GA II |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Description
Equipped with UNI FAN CL Wireless, this version delivers powerful airflow alongside vibrant, synchronized RGB lighting for a visually stunning build.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 72 cfm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan noise level (max) | 31 dB |
| Pump noise level | 28 dB |
| Pump motor speed (min) | 2000 RPM |
| Pump motor speed (max) | 2500 RPM |
| Fan static pressure | 3 mmH2O |
| Fan speed (min) | 200 RPM |
| Fan speed (max) | 2600 RPM |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Radiator material | Aluminum |
| Display type | LCD |
| Technical details | |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 72 cfm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination LED | Yes |
| Warranty period | 6 year(s) |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Radiator width | 40 cm |
| Radiator depth | 12.2 cm |
| Radiator height | 2.4 cm |
| Tube length | 47.5 cm |
| Pump width | 8.7 cm |
| Pump depth | 8.7 cm |
| Pump height | 6.9 cm |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Cables included | 4-pin, SATA |
| Mounting kit | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lian Li HydroShift II LCD-S 360 Fanless Processor ...
Shop NowLian Li HydroShift II LCD-S 360 CL Processor Liqui...
Shop NowDeepCool Spartacus 360 Processor Liquid cooling ki...
Shop NowASUS ROG Strix LC III 240 ARGB White Edition Proce...
Shop NowASUS ROG STRIX LC III 360 ARGB Processor All-in-on...
Shop NowASUS ROG Strix LC III 360 ARGB White Edition Proce...
Shop NowLian Li 12TLLCD1W3B computer cooling system Comput...
Shop NowNoctua NH-D15 G2 computer cooling system Processor...
Shop NowCorsair iCUE LINK TITAN RX RGB Processor All-in-on...
Shop NowLian Li 12RTLLCD1W3B computer cooling system Compu...
Shop NowASUS ProArt LC 360 Processor Liquid cooling kit 12...
Shop NowNoctua NH-U14S DX-4677 NH-U14S DX-4677 Processor A...
Shop NowNZXT Kraken Elite 240 RGB Processor All-in-one liq...
Shop NowASUS TUF Gaming LC III 360 ARGB LCD Processor All-...
Shop NowNZXT Kraken Plus 280 Processor All-in-one liquid c...
Shop NowCorsair iCUE LINK TITAN 360 RX LCD Processor All-i...
Shop NowASUS ROG RYUJIN III 240 ARGB White Edition Process...
Shop NowCorsair iCUE LINK TITAN 360 RX LCD Processor Air c...
Shop NowCorsair iCUE LINK TITAN RX RGB Processor All-in-on...
Shop NowCorsair iCUE LINK TITAN RX RGB Processor All-in-on...
Shop NowASUS ROG Strix LC III 360 ARGB White Edition Proce...
Shop NowNZXT Kraken Plus RGB 240 Processor All-in-one liqu...
Shop NowNZXT Kraken Plus 360 RGB Processor All-in-one liqu...
Shop NowNZXT Kraken Plus RGB 240 Processor All-in-one liqu...
Shop NowNZXT Kraken Elite 240 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowNZXT Kraken Plus 360 Processor All-in-one liquid c...
Shop NowNZXT Kraken Plus 360 RGB Processor All-in-one liqu...
Shop NowNZXT Kraken Elite 240 RGB Processor All-in-one liq...
Shop NowLian Li GA II Hydroshift II LCD-C 360CL Processor ...
Shop NowLian Li GA II Hydroshift II LCD-C 360TL Processor ...
Shop NowLian Li GA II TRINITY Computer case All-in-one liq...
Shop NowLian Li GA II LCD Processor Liquid cooling kit 36 ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Lian Li GA II Hydroshift II LCD-C 360C...
£169.96
£141.63
|
Recommended
Noctua NH-U14S DX-4677 NH-U14S DX-4677...
£159.61
£133.01
|
Hot Product
Lian Li GA II TRINITY Computer case Al...
£143.83
£119.86
|
ASUS ROG RYUJIN III 240 ARGB White Edi...
£224.04
£186.70
|
Popular
Lian Li GA II LCD Processor Liquid coo...
£214.85
£179.04
|
Bestseller
ASUS ROG Strix LC III 360 ARGB Process...
£192.80
£160.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GHS2LCD36RB
|
NH-U14S DX-4677
|
GA2T36W
|
90RC00K2-M0UAY0
|
GA2ALCD36B
|
90RC00T1-M0UAY0
|
| Manufacturer |
LIAN LI
|
Noctua
|
LIAN LI
|
ASUS
|
LIAN LI
|
ASUS
|
| Type |
All-in-one liquid cooler
|
Air cooler
|
All-in-one liquid cooler
|
All-in-one liquid cooler
|
Liquid cooling kit
|
Liquid cooling kit
|
| Suitable location |
Processor
|
Processor
|
Computer case
|
Processor
|
Processor
|
Processor
|