LogiLink AU0006C interface cards/adapter IDE/ATA, SATA
£27.43
£22.86
Adapter USB 2.0 to 2.5" + 3.5" IDE + SATA HDD OTB
- USB 2.0 to IDE & SATA Adapter
- Computer Connection: USB (Type A) male
- Connector 1: 3.5" HDD / 40-pin female
- Connector 2: 2.5" HDD / 44-pin female
- Connector 3: SATA connector
- Max. transfer rate: 480 Mbit/s
- One Touch Backup (OTB) function
- Also supports CD-ROM and DVD drives
- Cable length: 1.2 m, incl. 5.25" power cable, SATA cable
- Suitable for Win10
More Information
| Host interface | USB Type-A |
|---|---|
| Internal | No |
| Output interface | IDE/ATA,SATA |
| SKU | AU0006C |
| EAN | 4260113567470 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
With this LogiLink adapter you can connect SATA, IDE hard drives and ATAPI drives with the USB 2.0 port on your computer. The adapter has a 2.5 and 3.5 inch IDE and S-ATA hard disk connector matching the outlet. The necessary cables, adapters and power supply are included. The One Touch Backup function (OTB) data can be secured with a push of a button.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| Output interface | IDE/ATA, SATA |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Host interface | USB Type-A |
| Technical details | |
| Purpose | PC |
| Data transfer rate (max) | 0.48 Gbit/s |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Performance | |
| Maximum cable length | 1.2 m |
| Purpose | PC |
| Data transfer rate (max) | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Maximum cable length | 1.2 m |
| Country of origin | China |
| Purpose | PC |
| Internal | No |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Data transfer rate (max) | 0.48 Gbit/s |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Power | |
|---|---|
| External power adapter | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Packaging content | |
| Packaging content | 1 x USB 2.0 to SATA & IDE Adapter, 1 x SATA Connection Cable, 1 x Power Adapter for 5.25“ to 2.5“ SATA Power, 1 x Power Adapter for 5.25“ to 3.5“ SATA Power |
| Manual | Yes |
| Package type | Box |
| Cables included | SATA, USB |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Package type | Box |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 330 g |
| Cables included | SATA, USB |
| Quantity | 1 |
| Power supply included | Yes |
| Other features | |
| Packaging content | 1 x USB 2.0 to SATA & IDE Adapter, 1 x SATA Connection Cable, 1 x Power Adapter for 5.25“ to 2.5“ SATA Power, 1 x Power Adapter for 5.25“ to 3.5“ SATA Power |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 330 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP Z2 G5 2nd serial port adapter interface cards/a...
Shop NowMicroconnect MC-SSDSATACONV interface cards/adapte...
Shop NowMicroconnect MC-PCIE-X4M2 interface cards/adapter ...
Shop NowStarTech.com 1-port PCI Express RS232 Serial Adapt...
Shop NowACS ACM1252U-Z2 interface cards/adapter
Shop NowMicroconnect USB3.1CSURFACE interface cards/adapte...
Shop NowMicroconnect USBETHM interface cards/adapter
Shop NowDigitus PCIe card, USB Type-C™ + USB-A
Shop NowDigitus 4-Port USB 3.0 PCI Express Add-On Card
Shop NowVivolink PROADRING1 interface cards/adapter Intern...
Shop NowDigitus USB Type-C™ Gigabit Ethernet Adapter
Shop NowMicroconnect MC-USB3.0-F2B2-V2 interface cards/ada...
Shop NowMicroconnect USB3.0SATA2.5SSDHDD interface cards/a...
Shop NowMicroconnect USB3.1CSATA interface cards/adapter
Shop NowProXtend PCIe X4 U.2 SFF8639 SSD Adapter Card
Shop NowDigitus USB 2.0 to RJ45 console adapter cable, FTD...
Shop NowLindy 50m USB 1.1 Cat.6 Extender
Shop NowLogiLink PC0031 interface cards/adapter
Shop Nowj5create JCA122 USB-C® to 3.5mm Audio Adapter wit...
Shop NowACS ACM1252U-Y3 interface cards/adapter
Shop NowDeLOCK 89243 interface cards/adapter Internal USB ...
Shop NowStar Micronics IFBD-HC03 interface cards/adapter I...
Shop NowLogiLink PC0080 interface cards/adapter Internal U...
Shop NowDigitus 1-Port Parallel Interface Card, PCI Expres...
Shop NowProXtend PCIe X16 U.2 SFF8639 SSD Adapter Card
Shop NowDeLOCK 89363 interface cards/adapter Internal USB ...
Shop NowStarTech.com 2-Port USB PCIe Card with 10Gbps/port...
Shop NowHP Type-C USB 3.1 Gen2 Port with 100W PD v2 interf...
Shop NowStarTech.com 1-Port Parallel PCIe Card - PCI Expre...
Shop NowHP 2.5GbE LAN Flex Port Z2 Mini
Shop NowDigitus PCI Express Card, Firewire 1394a (3+1 port...
Shop NowStarTech.com 2 Port PCI Express (PCIe) SuperSpeed ...
Shop NowLenovo GX90M41965 interface cards/adapter
Shop NowHP 800/600/400 G3 Serial/ PS/2 Adapter interface c...
Shop NowEpson UB-S09
Shop NowStarTech.com 4 Port PCI Express PCIe SuperSpeed US...
Shop NowStarTech.com 4-Port PCI Express USB 3.0 Card
Shop NowStarTech.com M.2 Drive to U.2 (SFF-8639) Host Adap...
Shop NowStarTech.com 1 ft USB to RS232 Serial DB9 Adapter ...
Shop NowDeLOCK PCI Express x1 Card to 2 x external SuperSp...
Shop NowMicroconnect USB3.1CETHB interface cards/adapter U...
Shop NowTripp Lite USA-19HS Keyspan USB to Serial Adapter ...
Shop NowStarTech.com 4 Port PCI Express Low Profile High S...
Shop NowDELL SA224 interface cards/adapter RJ-45
Shop NowSandberg USB-C Gigabit Adapter PD100W
Shop NowHP 2PC54AA interface cards/adapter HDMI
Shop NowDeLOCK 89294 interface cards/adapter Internal RP-S...
Shop NowHP USB Type-C to RJ45 Adapter
Shop NowHP USB-C to RJ45 Adapter
Shop NowHP USB-C to RJ45 Adapter
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
LogiLink AU0006C interface cards/adapt...
£27.43
£22.86
|
Bestseller
StarTech.com 1 ft USB to RS232 Serial...
£24.90
£20.75
|
New
Epson UB-S09
£33.00
£27.50
|
Popular
Lindy 50m USB 1.1 Cat.6 Extender
£27.68
£23.07
|
LogiLink PC0031 interface cards/adapter
£24.52
£20.43
|
Hot Product
StarTech.com 4 Port PCI Express PCIe S...
£39.50
£32.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AU0006C
|
ICUSB232PRO
|
C32C823861
|
42805
|
PC0031
|
PEXUSB3S4V
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
StarTech.com
|
Epson
|
Lindy
|
LogiLink
|
StarTech.com
|
| Internal |
N
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
| Host interface |
USB Type-A
|
N/A
|
Serial
|
N/A
|
PCIe
|
PCIe
|
| Output interface |
N/A
|
N/A
|
Serial
|
N/A
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|