Vivolink PROADRING1 interface cards/adapter Internal Mini DisplayPort
£24.50
£20.42
Pro DP to HDMI Adapter Ring
- Display Port to HDMI support 1080P/60
- Mini DisplayPort to HDMI support 1080P/60
More Information
| Host interface | Displayport |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | Mini DisplayPort |
| SKU | PROADRING1 |
| EAN | 5711783247210 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Description
Displayport + Mini Displayport (HDMI Cable not included)
Vivolink Adapter ring is a "must" for every meeting room.
With the adapter ring attached to HDMI cable in meeting room you are sure that all your guests can connect their laptop computer to your monitor/projector
* This product can only be sold in Europe marked.
Vivolink Adapter ring is a "must" for every meeting room.
With the adapter ring attached to HDMI cable in meeting room you are sure that all your guests can connect their laptop computer to your monitor/projector
* This product can only be sold in Europe marked.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | Mini DisplayPort |
| Host interface | Displayport |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Chipset | Single |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Chipset | Single |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Chipset | Single |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Packaging content | |
| Packaging content | Plastic bag |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 70 g |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 70 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Packaging content | Plastic bag |
| Chipset | Single |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microconnect USB3.1CSATA interface cards/adapter
Shop NowMicroconnect USB3.1CSURFACE interface cards/adapte...
Shop NowMicroconnect MC-SSDSATACONV interface cards/adapte...
Shop NowMicroconnect MC-PCIE-X4M2 interface cards/adapter ...
Shop NowMicroconnect MC-PCIE-SSDADAPTER interface cards/ad...
Shop NowMicroconnect USBETHM interface cards/adapter
Shop NowDigitus PCIe card, USB Type-C™ + USB-A
Shop NowDigitus 4-Port USB 3.0 PCI Express Add-On Card
Shop NowMicroconnect MC-USB3.0-F2B2-V2 interface cards/ada...
Shop NowStarTech.com 2-Port USB PCIe Card with 10Gbps/port...
Shop NowMicroconnect USB3.0SATA2.5SSDHDD interface cards/a...
Shop NowProXtend PCIe X16 U.2 SFF8639 SSD Adapter Card
Shop NowProXtend PCIe X4 U.2 SFF8639 SSD Adapter Card
Shop NowDigitus USB 2.0 to RJ45 console adapter cable, FTD...
Shop NowCables Direct USB/ RJ45 M/F interface cards/adapte...
Shop NowLindy 50m USB 1.1 Cat.6 Extender
Shop NowLogiLink AU0006C interface cards/adapter IDE/ATA, ...
Shop NowLogiLink PC0031 interface cards/adapter
Shop NowDeLOCK 89243 interface cards/adapter Internal USB ...
Shop NowCables Direct USB-0039FDT interface cards/adapter ...
Shop NowDigitus 1-Port Parallel Interface Card, PCI Expres...
Shop NowDeLOCK 89363 interface cards/adapter Internal USB ...
Shop NowLogiLink PC0080 interface cards/adapter Internal U...
Shop NowStarTech.com x4 PCI Express 3.0 to M.2 PCIe NVMe S...
Shop NowHP Type-C USB 3.1 Gen2 Port with 100W PD v2 interf...
Shop NowDigitus USB Type-C™ Gigabit Ethernet Adapter
Shop Nowj5create JCA122 USB-C® to 3.5mm Audio Adapter wit...
Shop NowStarTech.com 1-Port Parallel PCIe Card - PCI Expre...
Shop NowLenovo GX90M41965 interface cards/adapter
Shop NowHP 800/600/400 G3 Serial/ PS/2 Adapter interface c...
Shop NowEpson UB-S09
Shop NowStarTech.com 2 Port PCI Express (PCIe) SuperSpeed ...
Shop NowStarTech.com 4-Port PCI Express USB 3.0 Card
Shop NowDigitus PCI Express Card, Firewire 1394a (3+1 port...
Shop NowStarTech.com 1 ft USB to RS232 Serial DB9 Adapter ...
Shop NowStarTech.com M.2 Drive to U.2 (SFF-8639) Host Adap...
Shop NowStarTech.com 4 Port PCI Express Low Profile High S...
Shop NowDeLOCK 84836 interface cards/adapter Internal USB ...
Shop NowMicroconnect USB3.1CETHB interface cards/adapter U...
Shop NowHP 2PC54AA interface cards/adapter HDMI
Shop NowSandberg USB-C Gigabit Adapter PD100W
Shop NowDeLOCK 89294 interface cards/adapter Internal RP-S...
Shop NowHP USB-C to RJ45 Adapter
Shop NowHP USB Type-C to RJ45 Adapter
Shop NowHP USB-C to RJ45 Adapter
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Vivolink PROADRING1 interface cards/ad...
£24.50
£20.42
|
Bestseller
StarTech.com 1 ft USB to RS232 Serial...
£24.90
£20.75
|
Popular
Epson UB-S09
£33.00
£27.50
|
New
Cables Direct USB/ RJ45 M/F interface...
£20.10
£16.75
|
Hot Product
Lindy 50m USB 1.1 Cat.6 Extender
£27.68
£23.07
|
Recommended
LogiLink AU0006C interface cards/adapt...
£27.43
£22.86
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROADRING1
|
ICUSB232PRO
|
C32C823861
|
CDLSB-906
|
42805
|
AU0006C
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
Epson
|
Cables Direct
|
Lindy
|
LogiLink
|
| Internal |
Y
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Host interface |
Displayport
|
N/A
|
Serial
|
N/A
|
N/A
|
USB Type-A
|
| Output interface |
mini DisplayPort
|
N/A
|
Serial
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|