OtterBox Standard UK Wall Charger 20W - 1X USB-C 20W USB-PD Black
£9.65
£8.04
Fast Charge | Standard, USB-C 20W Wall Charger, UK/Ireland (G), Black
- Compact, energy-efficient 20W USB-C fast charging wall charger
- Fast and built to last, enjoy up to 56% charge to your smartphone in 30 minutes
- Works with Apple, Samsung, Google and other smartphone and tablet brands
- Optimized for fast charging
- Rigorously tested for safe and smart charging
- Drop tested and wrapped in a tough exterior for ultra-durability
- Hassle-free customer experience
More Information
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | 78-81344 |
| EAN | 0840304749669 |
| Manufacturer | Otterbox |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
Description
The 20W OtterBox Wall Charger is the easy choice to quickly charge all your devices. This USB-C wall charger works seamlessly with Apple, Samsung, Google and other smartphone and tablet brands. Enjoy safe and efficient charging with USB-Power Delivery (PD). Available in two colours and in plug types C, G and I, the 20W wall charger is rigorously tested for durability and designed to work with your favourite OtterBox cable. This fast-charging wall charger keeps you powered up and ready for anything.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power plug type | Type G |
| Compatible power plug types | UK |
| Technical details | |
| Package type | Hanging box |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| AC adapter included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 47.1 mm |
| Depth | 77.3 mm |
| Height | 50.5 mm |
| Weight | 63.39 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Included power plug types | UK |
| Package type | Hanging box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Included power plug types | UK |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| AC adapter included | Yes |
| Package type | Hanging box |
| Features | |
| Compatible power plug types | UK |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Package type | Hanging box |
| AC adapter included | Yes |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink PA0259 mobile device charger Universal Wh...
Shop NowBelkin BoostCharge Universal Black Auto
Shop NowOtterBox Standard EU Wall Charger 30W - 1X USB-C 3...
Shop NowOtterBox Standard EU Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop Nowmophie essentials 20W USB-C PD wall adapter Univer...
Shop NowVerbatim GNC-35 GaN Charger 35W with 1 x USB-C PD ...
Shop NowLogiLink PA0300 mobile device charger Universal Bl...
Shop NowDICOTA D32070 mobile device charger Laptop, Smartp...
Shop NowLogiLink USB socket travel adapter for QC 3, 18W
Shop NowCables Direct USB-CHRC20W mobile device charger Un...
Shop NowOtterBox Standard EU Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NowLogiLink PA0336W mobile device charger Universal W...
Shop NowLogiLink PA0336 mobile device charger Universal Bl...
Shop NowLogiLink PA0355 mobile device charger Universal Wh...
Shop NowBelkin BoostCharge Universal White AC Fast chargin...
Shop NowLogiLink PA0329 mobile device charger Black
Shop NowDigitus USB Charger 20W, 1x USB-C, 1x USB-A
Shop NowLogiLink PA0315 mobile device charger Black
Shop NowEnergizer A20MUL mobile device charger Universal W...
Shop NowLogiLink PA0315RF mobile device charger Smartphone...
Shop NowOur Pure Planet 36W USB-A + USB-C Car Charger
Shop NowLogiLink PA0166 mobile device charger White
Shop NowSamsung EP-DN975 Black
Shop Nowmophie Wall Adapter-USB-C-20W-White-EU
Shop Nowj5create JUP1420-FN 20W PD USB-C® Wall Charger
Shop NowBelkin Boost Charge Smartphone Black Cigar lighter...
Shop NowCablenet USB 3.1c Female - UK Plug
Shop NowCoreParts MBXUSB-AC0017 mobile device charger Univ...
Shop NowLogiLink PA0252 mobile device charger Universal Gr...
Shop NowOtterBox EU Wall Charger 20W - 1X USB-C 20W USB-PD...
Shop NowStarTech.com Dual-port USB wall charger - internat...
Shop NowBelkin BoostCharge Smartphone Black Cigar lighter ...
Shop NowBelkin WIA012HQBK mobile device charger Smartphone...
Shop NowCoreParts MSPA7061 mobile device charger Grey Indo...
Shop NowCoreParts MSPP2860B mobile device charger Universa...
Shop NowLogiLink PA0137 mobile device charger Smartphone, ...
Shop NowLogiLink PA0046 mobile device charger Universal Bl...
Shop NowLindy 20W USB Type C GaN Charger
Shop NowHama Dual Charger, 2x USB, 2.4A with UK plug, blac...
Shop NowBelkin WCB002MYWH mobile device charger Universal ...
Shop NowSamsung EP-T1510NBEGGB mobile device charger Smart...
Shop NowLogiLink PA0149 mobile device charger Mobile phone...
Shop NowLindy 30W USB Type A and C Charger UK Plug
Shop NowLindy 20W USB Type A and C Charger
Shop NowSamsung GP-PTU020SOA Universal Black AC Fast charg...
Shop Nowmophie essentials 20W USB-C PD wall adapter Univer...
Shop NowBelkin USB-C Charger 20W
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
OtterBox Standard UK Wall Charger 20W...
£9.65
£8.04
|
Hot Product
LogiLink PA0046 mobile device charger...
£11.66
£9.72
|
Recommended
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
£14.08
£11.73
|
Popular
LogiLink PA0149 mobile device charger...
£8.00
£6.67
|
LogiLink PA0166 mobile device charger...
£12.76
£10.63
|
Samsung EP-DN975 Black
£11.59
£9.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
78-81344
|
PA0046
|
USB2PACBK
|
PA0149
|
PA0166
|
EP-DN975BBEGWW
|
| Manufacturer |
Otterbox
|
LogiLink
|
StarTech.com
|
LogiLink
|
LogiLink
|
Samsung
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Auto
|
N/A
|
N/A
|