Microconnect MC-DP-MMG-500V1.4 DisplayPort cable 5 m Black
£20.42
£17.02
8K DisplayPort 1.4 Cable, 5m
- 8K Ultra HD 4320p (60Hz), 5K Ultra HD+ 2880p (60Hz), 4K Ultra HD 2160p (120Hz)
- Plug with lock for secure connections
- Gold-plated connectors for improved signal transmission
- Supporting : 8k@60Hz, 4k@144Hz, 1080p@240Hz
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | MC-DP-MMG-500V1.4 |
| EAN | 5704174307631 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
Description
DisplayPort (DP) is a digital display interface developed by a consortium of PC and chip manufactures and standardized by the Video Electronics Standards Association (VESA). This high performance HD digital video and audio cable is made for connecting monitors, laptops, projectors or graphic cards interface to a monitor with DisplayPort interface.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Latching connectors | Yes |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of shielding layers | 3 |
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 28 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Data transfer rate | 32.4 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Packaging data | |
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Package weight | 320 g |
| Weight | 250 g |
| Package width | 206 mm |
| Package depth | 177 mm |
| Package height | 53 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Package weight | 320 g |
| Weight | 250 g |
| Package width | 206 mm |
| Package depth | 177 mm |
| Package height | 53 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct CDLMDP 3 m DisplayPort Mini DisplayP...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowCables Direct CDLDP8K-03MK DisplayPort cable 3 m B...
Shop NowCables Direct 99DP-010LOCK DisplayPort cable 10 m ...
Shop NowLindy 7.5m DisplayPort 1.2 Cable, Anthra Line
Shop NowLindy 3m DisplayPort 1.4 Extension Cable, Anthra L...
Shop NowCables Direct CDLDPHBR3-03K DisplayPort cable 3 m ...
Shop NowCables Direct CDLDPHBR3-02K DisplayPort cable 2 m ...
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-1000 DisplayPort cable 10 m...
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-700 DisplayPort cable 7 m B...
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) VESA Certified DisplayPort ...
Shop NowStarTech.com 13ft (4m) VESA Certified DisplayPort ...
Shop NowLogiLink CV0139 DisplayPort cable 5 m Black
Shop NowLogiLink CV0076 DisplayPort cable 7.5 m Black
Shop NowLindy 0.5m Slim DisplayPort 1.4 Cable
Shop NowLindy 2m DisplayPort 1.4 Extension Cable, Anthra L...
Shop NowCables Direct DP8K-SLIM02M DisplayPort cable 2 m B...
Shop NowCables Direct DP8K-SLIM01M DisplayPort cable 1 m B...
Shop NowCables Direct CDLDP40-00 DisplayPort cable 0.5 m B...
Shop NowCables Direct CDLDP40-02 DisplayPort cable 2 m Bla...
Shop NowMicroconnect MC-DP-8K-100V2.0B DisplayPort cable
Shop NowStarTech.com 3m (10ft) DisplayPort 2.1 Cable, VESA...
Shop NowBenfei 000207GREY DisplayPort cable 1.8 m USB Type...
Shop NowCables Direct LSZH-DP8K005 DisplayPort cable 5 m B...
Shop NowCables Direct LSZH-DP8K003 DisplayPort cable 3 m B...
Shop NowCables Direct LSZH-DP8K002 DisplayPort cable 2 m B...
Shop NowLindy 36516 DisplayPort cable 1 m Black
Shop NowLindy 36520 DisplayPort cable 1 m Black
Shop NowLindy 36517 DisplayPort cable 2 m Black
Shop NowLindy 36518 DisplayPort cable 3 m Black
Shop NowLindy 36515 DisplayPort cable 0.5 m Black
Shop NowLindy 3m DisplayPort 1.2 Cable, Cromo Line
Shop NowVivolink PRODP0.5 DisplayPort cable 0.5 m Black
Shop NowVivolink PRODP3 DisplayPort cable 3 m Black
Shop NowCables Direct Mini DisplayPort, 5m Black
Shop NowMicroconnect DP-MFG-100 DisplayPort cable 1 m Blac...
Shop NowMicroconnect DP-MFG-200 DisplayPort cable 2 m Blac...
Shop NowMicroconnect DP-MFG-300 DisplayPort cable 3 m Blac...
Shop NowLindy 1m DisplayPort 1.4 Cable, Cromo Line
Shop NowCables Direct 5m DisplayPort M/F Black
Shop NowCables Direct 3m DisplayPort M/F Black
Shop NowDeLOCK 62638 DisplayPort cable 0.25 m Mini Display...
Shop NowCables Direct 2m DisplayPort M/F Black
Shop NowVivolink PRODP1 DisplayPort cable 1 m Black
Shop NowMicroconnect DP-MMG-050MBV1.4 DisplayPort cable 0....
Shop NowMicroconnect DP-MMG-100MBV1.4 DisplayPort cable 1 ...
Shop NowMicroconnect MDPMDP2BV1.4 DisplayPort cable 2 m Mi...
Shop NowLindy 5m Mini DisplayPort to DisplayPort Cable, Wh...
Shop NowMicroconnect DP-MMG-180MBV1.4 DisplayPort cable 2 ...
Shop NowLindy 2m Mini DisplayPort to DisplayPort Cable, Wh...
Shop NowLindy 1m Slim DisplayPort 1.4 Cable
Shop NowLindy 3m Slim DisplayPort 1.4 Cable
Shop NowSandberg DP-MiniDP 1.4 8K60Hz 2m
Shop NowALOGIC FUDP3-SGR DisplayPort cable 3 m Black, Grey
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowLindy 3m Mini DisplayPort to DisplayPort Cable, Wh...
Shop NowLindy 1m DisplayPort 1.4 Extension Cable, Anthra L...
Shop NowROLINE DisplayPort Cable, DP M - DP M 2 m
Shop NowMicroconnect DP-MMG-300MB DisplayPort cable 3 m Mi...
Shop NowStarTech.com 1m DisplayPort 2.1 Cable, VESA Certif...
Shop NowLenovo 4X90L13971 DisplayPort cable Mini DisplayPo...
Shop NowVivolink PRODP2 DisplayPort cable 2 m Black
Shop NowLindy 5m DisplayPort 1.2 Cable, Cromo Line
Shop NowLindy 5m DisplayPort 1.4 Cable, Anthra Line
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) VESA Certified Mini DisplayP...
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) VESA Certified DisplayPort ...
Shop NowDeLOCK 1m Displayport Cable mini DisplayPort Black
Shop NowLindy 2m DisplayPort 1.4 Cable, Cromo Line
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowMicroconnect DISPLAYPORT-DUMMY1 DisplayPort cable ...
Shop NowTripp Lite P580-003 DisplayPort Cable with Latchin...
Shop NowPREVO DP14-2M DisplayPort cable Black
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-300V1.4 DisplayPort cable 3...
Shop NowDeLOCK 3m Displayport Cable mini DisplayPort Black
Shop NowStarTech.com 16ft (5m) VESA Certified DisplayPort ...
Shop NowDeLOCK mini DP/DP 1.2 2 m Mini DisplayPort Display...
Shop NowSandberg DisplayPort 1.4 8K60Hz 2m
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect MC-DP-MMG-500V1.4 Display...
£20.42
£17.02
|
Bestseller
DeLOCK mini DP/DP 1.2 2 m Mini Display...
£21.42
£17.85
|
Popular
DeLOCK 1m Displayport Cable mini Displ...
£20.05
£16.71
|
Recommended
DeLOCK 3m Displayport Cable mini Displ...
£22.25
£18.54
|
Lindy 2m Mini DisplayPort to DisplayPo...
£24.36
£20.30
|
New
Lindy 3m Mini DisplayPort to DisplayPo...
£24.28
£20.23
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-DP-MMG-500V1.4
|
82438
|
82698
|
82699
|
41057
|
41058
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
DeLOCK
|
DeLOCK
|
DeLOCK
|
Lindy
|
Lindy
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|