PanzerGlass ® Screen Protector iPhone 15 Pro | Classic Fit
£23.76
£19.80
PanzerGlass® Screen Protector iPhone 15 Pro | Classic Fit
- Drop protection = Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant = Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Easy installation = So easy to install you can do it even if you’re all thumbs.
- Classic Fit = Standard Fit covers the active part of your screen keeping it safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Shock resistant = Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Longer lifespan = Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- 100% touch sensitivity = Feels like the original screen with 100% touch sensitivity.
- FSCTM-certified packaging = Comes in a box made of recyclable FSCTM-certified paper.
- Anti-yellowing = Designed specifically to prevent yellowing, even after long time use.
- Platinum strength - stronger = One of our strongest glasses for those devices that you just can’t live without.
- Crystal-clear view = So clear that you might not even notice it's there, well, not until your device tumbles to the ground and your screen doesn't crack.
- Fingerprint resistant = Repels oil and water, reducing traces of fingerprints as well as dirt, disinfectant gel and hand lotion.
More Information
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Protector type | Clear screen protector |
| SKU | 2806 |
| EAN | 5711724028069 |
| Manufacturer | PANZERGLASS |
| Availability | Y |
Description
This PanzerGlass® screen protector is made of 60% recycled material and provides higher scratch resistance. It even has an impressive shock-resistance capabilities and high-level drop protection, this PanzerGlass® screen protector keeps your phone screen safe from accidental bumps against sharp-edged dangers, crushing falls onto stone-hard pavements and other hazards of everyday life. It also has a smudge-free coating that reduces traces of fingerprints and grease. The screen protection prolongs the lifetime of your phone so that one day you can pass it on to someone else who will love it just as much as you do. This is one way of working toward a more sustainable future. Another is to use less packaging: For this screen protector, we have managed to reduce the paper packaging by approximately 30%* compared to previous models. So, of course, this product comes in a recyclable FSC™-certified box. Installation is easy. Usually one attempt is enough, and should you need more, don’t worry, the screen protector can be re-fitted up to 200 times. To make it even easier, we’ve included step-by-step instructions as well as a QR code for quick access to our online how-to video. And remember: Once the screen protector is applied, you’ll never again fear the sight of your phone tumbling to the ground screen first. This may not happen, but if it does, you’ll regret not having clicked “add to cart”. The screen protector is Classic Fit, meaning it covers the active part of your screen. For 360-degree phone protection, combine the screen protection with a PanzerGlass® protective case and PanzerGlass® PicturePerfect camera lens protector. *Measured by third-party lab by comparing the mass of the new paper packaging introduced in 2023 with the mass of the previous paper packaging introduced in 2022 (CPRTC, report No. ZSA20231301-0016).
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple - iPhone 15 Pro |
| Material | Tempered glass, Polyethylene terephthalate (PET), Silicone |
| Product colour | Transparent |
| Package type | Hanging box |
| Harmonized System (HS) code | 7007190000 |
| Features | |
| Protector type | Clear screen protector |
| Bubble-free application | Yes |
| Dry application | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple - iPhone 15 Pro |
| Material | Tempered glass, Polyethylene terephthalate (PET), Silicone |
| Country of origin | China |
| Product colour | Transparent |
| Screen size HxW | 141.71 x 65.7 mm |
| Installation type | Full adhesive |
| Performance | |
| Bubble-free application | Yes |
| Dry application | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Material | Tempered glass, Polyethylene terephthalate (PET), Silicone |
| Product colour | Transparent |
| Oleophobic coating | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Thickness | 0.66 mm |
| Weight | 12 g |
| Width | 65.7 mm |
| Package width | 108 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package depth | 12 mm |
| Package weight | 39 g |
| Height | 141.7 mm |
| Depth | 0.66 mm |
| Screen size HxW | 141.71 x 65.7 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Hanging box |
| Cleaning kit | Yes |
| Wet wipe | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Cleaning cloth | Yes |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Thickness | 0.66 mm |
| Weight | 12 g |
| Package width | 108 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package depth | 12 mm |
| Package weight | 39 g |
| Cleaning cloth | Yes |
| Screen size HxW | 141.71 x 65.7 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 7007190000 |
| Other features | |
| Width | 65.7 mm |
| Height | 141.7 mm |
| Depth | 0.66 mm |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
eSTUFF ES504092 mobile phone screen/back protector...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector Samsung Galaxy S23...
Shop NoweSTUFF ES506018 mobile phone screen/back protector...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® 2-Way Privacy Screen Prote...
Shop NowPanzerGlass ® Ceramic II Screen Protector iPhone ...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector iPhone 17...
Shop NowSamsung EF-US931CTEGWW mobile phone screen/back pr...
Shop NowBelkin ScreenForce Clear screen protector Apple 1 ...
Shop Nowdbramante1928 eco-shield - iPhone 16 Pro - Black E...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 16 | 15 | U...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 16 Pro | Ul...
Shop NowPanzerGlass ® 2-Way Privacy Screen Protector iPho...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 16 | 15 | U...
Shop NowBelkin SFA127ZW mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFI009EC mobile phone screen/back protector...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector iPhone 14...
Shop NoweSTUFF ES515111 mobile phone screen/back protector...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 15 Plus | U...
Shop NowBelkin SFA122ZW mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFA119ZW mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFA120ZW mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFA109EC mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFA135ZW mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFI003EC mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFA121ZW mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFA110EC mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFA097EC mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFA096EC mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFA128ZW mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin UltraGlass 2 Clear screen protector Apple 1...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
PanzerGlass ® Screen Protector iPhone...
£23.76
£19.80
|
eSTUFF ES506018 mobile phone screen/ba...
£25.87
£21.56
|
eSTUFF ES504092 mobile phone screen/ba...
£20.20
£16.83
|
Popular
PanzerGlass ® Screen Protector Samsung...
£27.72
£23.10
|
Bestseller
Belkin SFA096EC mobile phone screen/ba...
£21.89
£18.24
|
Hot Product
Belkin UltraGlass 2 Clear screen prote...
£21.89
£18.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2806
|
ES506018
|
ES504092
|
7324
|
SFA096EC
|
SFA098EC
|
| Manufacturer |
PANZERGLASS
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
PANZERGLASS
|
Belkin
|
Belkin
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|