Samsung EF-UA566 Clear screen protector 1 pc(s)
£24.42
£20.35
Screen Protector for Galaxy A56
- 2 Pack. High touch sensitivity, anti-scratch coating with installation jig
More Information
| SKU | EF-UA566CTEGWW |
|---|---|
| EAN | 8806097072027 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Y |
Reasons To Buy

Strong protection, smooth touch
The Screen Protector is a layer of solid protection designed to keep your screen looking clear while maintaining the same smooth, responsive touch.

Anti-scratch,anti-prints
The anti-scratch and anti-print-coated screen protector helps prevent scratches and smudges so your screen looks spotless longer.

Quick and easy installation
The Screen Protector comes with an installation frame that helps you apply it easily without creating bubbles.
Description
Strong protection, smooth touch
The Screen Protector is a layer of solid protection designed to keep your screen looking clear while maintaining the same smooth, responsive touch.
Anti-scratch,anti-prints
The anti-scratch and anti-print-coated screen protector helps prevent scratches and smudges so your screen looks spotless longer.
Quick and easy installation
The Screen Protector comes with an installation frame that helps you apply it easily without creating bubbles.
The Screen Protector is a layer of solid protection designed to keep your screen looking clear while maintaining the same smooth, responsive touch.
Anti-scratch,anti-prints
The anti-scratch and anti-print-coated screen protector helps prevent scratches and smudges so your screen looks spotless longer.
Quick and easy installation
The Screen Protector comes with an installation frame that helps you apply it easily without creating bubbles.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Fingerprint resistant | Yes |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A56 5G |
| Product colour | Transparent |
| Packaging content | Film, Squeegee, Dust Remover sticker, Micro Fiber Cleaner, Applicator, QSG |
| Package type | Hanging box |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Features | |
| Protector type | Clear screen protector |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Bubble-free application | Yes |
| Protection features | Scratch resistant |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A56 5G |
| Product colour | Transparent |
| Performance | |
| Bubble-free application | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4 g |
| Width | 73.2 mm |
| Height | 185.7 mm |
| Depth | 0.2 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | Film, Squeegee, Dust Remover sticker, Micro Fiber Cleaner, Applicator, QSG |
| Package type | Hanging box |
| Cleaning kit | Yes |
| Installation tray | Yes |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Weight | 4 g |
| Other features | |
| Width | 73.2 mm |
| Height | 185.7 mm |
| Depth | 0.2 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
eSTUFF ES506018 mobile phone screen/back protector...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® 2-Way Privacy Screen Prote...
Shop NowPanzerGlass ® Ceramic II Screen Protector iPhone ...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector iPhone 17...
Shop NowSamsung EF-US931CTEGWW mobile phone screen/back pr...
Shop NowBelkin ScreenForce Clear screen protector Apple 1 ...
Shop Nowdbramante1928 eco-shield - iPhone 16 Pro - Black E...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 16 | 15 | U...
Shop NowPanzerGlass ® 2-Way Privacy Screen Protector iPho...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 16 Pro | Ul...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 16 | 15 | U...
Shop NoweSTUFF ES504092 mobile phone screen/back protector...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector Samsung Galaxy S23...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 15 Pro | Cl...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector iPhone 14...
Shop NowBelkin SFA127ZW mobile phone screen/back protector...
Shop NowOcushield OCUIPHONE8Z mobile phone screen/back pro...
Shop NowBelkin SFI009EC mobile phone screen/back protector...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 15 Plus | U...
Shop NowBelkin SFA122ZW mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFA119ZW mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFA120ZW mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFA135ZW mobile phone screen/back protector...
Shop NoweSTUFF ES515111 mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFI003EC mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFA121ZW mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFA109EC mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFA110EC mobile phone screen/back protector...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector Samsung Galaxy S23...
Shop NowBelkin SFA097EC mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFA096EC mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin SFA128ZW mobile phone screen/back protector...
Shop NowBelkin UltraGlass 2 Clear screen protector Apple 1...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Samsung EF-UA566 Clear screen protecto...
£24.42
£20.35
|
Popular
Ocushield OCUIPHONE8Z mobile phone scr...
£25.74
£21.45
|
eSTUFF ES506018 mobile phone screen/ba...
£25.94
£21.62
|
Hot Product
eSTUFF ES504092 mobile phone screen/ba...
£20.27
£16.89
|
PanzerGlass ® Screen Protector Samsung...
£27.72
£23.10
|
Recommended
PanzerGlass ® Screen Protector iPhone...
£23.76
£19.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EF-UA566CTEGWW
|
OCUIPHONE8Z
|
ES506018
|
ES504092
|
7324
|
2806
|
| Manufacturer |
Samsung
|
Ocushield
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
PANZERGLASS
|
PANZERGLASS
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Apple (brand)
|