ProXtend 2-Way Monitor Privacy Filter 17.0" 5:4
£28.38
£23.65
2-Way Monitor Privacy Filter 17.0" 5:4
More Information
| Suitable for | Monitor |
|---|---|
| Maximum screen size | 17.9 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | PF2-17-339271 |
| EAN | 5714590027921 |
| Manufacturer | ProXtend |
| Availability | Y |
Description
Ensuring private and business data is secure is more valuable than ever. The ProXtend PF2-17-339271 is a 2-way Monitor Privacy Filter shielding your data at a 30 degree angle from left and right.
The Privacy Filter can be mounted onto a screen via a double-sided tape or by using frame mount taps and it features a double sided – glossy and matte – design allowing for a quick and easy swap depending on the user’s preference. Other features include:
•Fingerprint resistant
•Scratch resistant
•Blue light and UV protection
The Privacy Filter can be mounted onto a screen via a double-sided tape or by using frame mount taps and it features a double sided – glossy and matte – design allowing for a quick and easy swap depending on the user’s preference. Other features include:
•Fingerprint resistant
•Scratch resistant
•Blue light and UV protection
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Certification | CE, REACH, RoHS |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Durable screen protection | No |
| Easy to apply | Yes |
| Country of origin | China |
| Cleaning cloth | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Screen format | Widescreen |
| Easy to clean | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Privacy |
| Aspect ratio | 5:4 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Limits viewing angle | 30° |
| Reduces blue light up to | 50% |
| Magnetic | No |
| Blue light filter | Yes |
| Technical details | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Filter colour | Black |
| Easy to clean | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Privacy |
| Minimum screen size | 43.2 cm (17") |
| Maximum screen size | 45.5 cm (17.9") |
| Aspect ratio | 5:4 |
| Suitable for | Monitor |
| Screen size HxW | 271 x 339 mm |
| Display diagonal (metric) | 43.18 cm |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Package type | Hanging box |
| Sustainability compliance | Yes |
| Certification | CE, REACH, RoHS |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Filter colour | Black |
| Minimum screen size | 43.2 cm (17") |
| Maximum screen size | 45.5 cm (17.9") |
| Suitable for | Monitor |
| Screen size HxW | 271 x 339 mm |
| Display diagonal (metric) | 43.18 cm |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Black, Transparent |
| Ergonomics | |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Easy to clean | Yes |
| Minimum screen size | 43.2 cm (17") |
| Maximum screen size | 45.5 cm (17.9") |
| Screen size HxW | 271 x 339 mm |
| Display diagonal (metric) | 43.18 cm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 0.4 mm |
| Width | 339 mm |
| Weight | 80 g |
| Height | 271 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Other features | |
| Product colour | Black, Transparent |
| Certification | CE, REACH, RoHS |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DICOTA Privacy Filter 2-way 33 cm (13") Monitor/La...
Shop NowStarTech.com 15-inch MacBook Air 2023 Laptop Priva...
Shop NoweSTUFF GLBB13294166 display privacy filter 33.8 cm...
Shop NoweSTUFF GLBW11245175 display privacy filter 27.9 cm...
Shop NoweSTUFF GLBEFA15342218 display privacy filter 39.6 ...
Shop NowStarTech.com 4-Way Privacy Screen For 13-inch Surf...
Shop NoweSTUFF GLBW10244175 display privacy filter
Shop NowStarTech.com 14-inch 16:10 Flip-Up Privacy Screen ...
Shop NowStarTech.com 13.3-inch 16:9 Flip-Up Privacy Screen...
Shop NowStarTech.com 13.3-inch Flip-Over Laptop Privacy Sc...
Shop NowStarTech.com 15.6-inch 16:9 Flip-Up Privacy Screen...
Shop NowStarTech.com Magnetic Privacy Screen For 14-Inch 1...
Shop NowDICOTA D50018-2SM display privacy filter 39.6 cm (...
Shop NowDICOTA D80021-2SM display privacy filter 40.6 cm (...
Shop NowDICOTA D50015-2SM display privacy filter 35.8 cm (...
Shop NowDICOTA D50009-2SM display privacy filter 35.6 cm (...
Shop NowFellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6") Monitor/Lapto...
Shop NowDICOTA D50012-2SM display privacy filter 35.6 cm (...
Shop NowDICOTA D50024-2SM display privacy filter 40.6 cm (...
Shop NowDICOTA D50003-2SM display privacy filter 33.8 cm (...
Shop NowOrigin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 15.6i...
Shop NowOrigin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 13.3i...
Shop NowPREVO 15.6 Inch Anti-Glare Laptop Privacy Screen F...
Shop NowpiXL 24-Inch Monitor Privacy Screen/ Privacy Filte...
Shop NowpiXL 27 Inch Monitor Privacy Screen Filter 68.6 cm...
Shop NowPREVO 14-Inch Anti-Glare Laptop Privacy Screen Fil...
Shop NowStarTech.com 4-Way 360 Privacy Screen For iPhone 1...
Shop NoweSTUFF GLBE14318182 display privacy filter
Shop NowFellowes 100142717 display privacy filter 35.6 cm ...
Shop NowFellowes 100142716 display privacy filter 40.6 cm ...
Shop NoweSTUFF GLBE12294175 display privacy filter 31.8 cm...
Shop NowOrigin Storage Anti-Blue Security Filter 2-Way Plu...
Shop NowStarTech.com 16-inch MacBook Pro 21/23 Laptop Priv...
Shop NowStarTech.com 15.6-inch 16:9 Laptop Privacy Filter,...
Shop NowOrigin Storage Anti-Blue Security Filter 2-Way Han...
Shop NowProXtend 2-Way Monitor Privacy Filter 19.0" 5:4
Shop NowOrigin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 13.3i...
Shop NowProXtend 2-Way Monitor Privacy Filter 20.0" 16:9
Shop NowStarTech.com 14-inch 16:9 Laptop Privacy Screen, R...
Shop NowFellowes PrivaScreen 33.8 cm (13.3") Laptop Framel...
Shop NowDICOTA D30113 display privacy filter
Shop NowDICOTA D31890 display privacy filter 35.6 cm (14")...
Shop NowStarTech.com 13.5-inch 3:2 Flip-Over Privacy Scree...
Shop NowOrigin Storage Anti-Blue Security Filter 2-Way Plu...
Shop NowDICOTA D50021-2SM display privacy filter 39.6 cm (...
Shop NowMobilis 016226 display privacy filter 33.8 cm (13....
Shop NowOrigin Storage Anti-Blue Security Filter 2-Way Plu...
Shop NowKensington Privacy filter 2 way removable for Micr...
Shop NowStarTech.com 14-inch 16:9 Flip-Over Privacy Screen...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowMobilis 016233 display privacy filter 39.6 cm (15....
Shop NowStarTech.com 13.5-inch Surface Laptop / Surface Bo...
Shop NowOrigin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 15.6i...
Shop NoweSTUFF GLBB12277156 display privacy filter 31.8 cm...
Shop NowPort Designs Privacy Filter 2D Frameless display p...
Shop NoweSTUFF GLBB15345194 display privacy filter 39.6 cm...
Shop NowStarTech.com 13-inch MacBook Air M2/M3 Laptop Priv...
Shop NowStarTech.com 14-inch MacBook Pro 21/23 Laptop Priv...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowStarTech.com 14-inch 16:10 Flip-Over Privacy Scree...
Shop NowStarTech.com Laptop Privacy Screen for 15.6" Noteb...
Shop NowKensington Anti-Glare and Blue Light Reduction Fil...
Shop NowKensington Privacy Screen Filter 2-Way Removable f...
Shop NowMobilis 016418 display privacy filter 35.6 cm (14"...
Shop NowStarTech.com 14in Laptop Privacy Screen - Anti-Gla...
Shop NowMobilis 016403 display privacy filters Frameless d...
Shop NowMobilis 016227 display privacy filter 33.8 cm (13....
Shop NoweSTUFF GLBB16345216 display privacy filter 40.6 cm...
Shop NoweSTUFF GLBB14310175 display privacy filter 35.6 cm...
Shop NoweSTUFF GLBB13287180 display privacy filter 33.8 cm...
Shop NowStarTech.com Laptop Privacy Screen for 13 inch Mac...
Shop NowFellowes PrivaScreen 35.6 cm (14") Laptop Frameles...
Shop NoweSTUFF GLBB14301188 display privacy filter 35.6 cm...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
ProXtend 2-Way Monitor Privacy Filter...
£28.38
£23.65
|
Popular
DICOTA D30113 display privacy filter
£31.78
£26.48
|
Recommended
Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6&quo...
£32.75
£27.29
|
Fellowes PrivaScreen 33.8 cm (13.3&quo...
£26.74
£22.28
|
Hot Product
Fellowes PrivaScreen 35.6 cm (14"...
£27.26
£22.72
|
Bestseller
Port Designs Privacy Filter 2D Framele...
£35.33
£29.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PF2-17-339271
|
D30113
|
4802001
|
4806801
|
4812001
|
900003
|
| Manufacturer |
ProXtend
|
Dicota
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Port Designs
|
| Suitable for |
Monitor
|
N/A
|
Monitor/Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|