HP USB-C to RJ45 Adapter G2
£31.02
£25.85
USB-C to RJ45 Adapter G2
- Supports up to Gigabit Ethernet data rates, so you can stream and work with ease.
- The lightweight design is easy to carry, for wherever you have access to the Ethernet.
- Help IT secure and remotely manage your laptop fleet with advanced network manageability[2] features through a wired internet connection enabled by this adapter.
- Rest easy with an HP standard one-year limited warranty.
More Information
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | 4Z534AA#ABB |
| EAN | 0196188550175 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Reasons To Buy

High speed support
Supports up to Gigabit Ethernet data rates, so you can stream and work with ease.

Perfectly portable
The lightweight design is easy to carry, for wherever you have access to the Ethernet.
![Enables network manageability<sup>[2]</sup>](https://images.icecat.biz/img/bullets/97292396-66d9ad34704aa401438160.jpg)
Enables network manageability[2]
Help IT secure and remotely manage your laptop fleet with advanced network manageability[2] features through a wired internet connection enabled by this adapter.
Description
Ethernet made easy
Connect your USB-C®[1] device to the Ethernet with this easy-to-carry, plug-and-play Ethernet adapter. Get the fast Internet speed of a wired Ethernet connection for fast and reliable streaming and downloads.
Connect your USB-C®[1] device to the Ethernet with this easy-to-carry, plug-and-play Ethernet adapter. Get the fast Internet speed of a wired Ethernet connection for fast and reliable streaming and downloads.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB Type-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Network | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| HP segment | Home |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.1 m |
| UNSPSC-code | 26121630 |
| Pallet weight (imperial) | 128.6 kg (283.5 lbs) |
| Master (outer) cases per pallet | 6 pc(s) |
| Box contents | HP USB-C to RJ45 Adapter G2; Documentation |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 20 g |
| Width | 180 mm |
| Depth | 20.6 mm |
| Height | 16.5 mm |
| Package weight | 39 g |
| Package width | 200 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 39 g |
| Package width | 200 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 128.6 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 128.6 kg |
| Interface | Gigabit Ethernet |
| Cable length | 0.1 m |
| UNSPSC-code | 26121630 |
| Pallet weight (imperial) | 128.6 kg (283.5 lbs) |
| Master (outer) cases per pallet | 6 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
i-tec Metal USB-C Nano Dock 4K HDMI + Power Delive...
Shop NowCables Direct USB3C-HDMIUSB-WPD USB 3.2 Gen 1 (3.1...
Shop NowUrban Factory HUBEE 6 IN 1 : HUB USB-C WITH 2 USB-...
Shop NowUrban Factory HUBEE 8 IN 1 : HUB USB-C WITH 3 USB-...
Shop NowMicroconnect MC-HUBAV1 laptop dock/port replicator...
Shop NowCables Direct USB3C-HDMI-COMBO USB 3.2 Gen 1 (3.1 ...
Shop NowALOGIC MagForce EXPRESS USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ...
Shop Nowj5create JUD380 USB™ 3.0 Mini Dock, includes 1x ...
Shop NowStarTech.com 3-Port USB-C Hub with Ethernet - 3x U...
Shop NowStarTech.com 3-Port USB Hub with Ethernet - 3x USB...
Shop NowLenovo 4X91H17795 laptop dock/port replicator RJ-4...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 6in1
Shop NowALOGIC ULCHDACPD-SGR notebook dock/port replicator...
Shop NowCablenet 15cm USB 3.1c - DVI & USB 3.0 with PD Fun...
Shop NowCablenet 6 in 1 USB-C to HDMI 1.4b Docking Station
Shop NowCablenet 20cm USB 3.1c Male - SVGA, USB 3.1c, USB ...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowCables Direct USB3C-ETHGHUBA laptop dock/port repl...
Shop NowMicroconnect HDMIUSB3.2 laptop dock/port replicato...
Shop NowCables Direct USB3C-HDMI-DP01A laptop dock/port re...
Shop NowStarTech.com USB-C to HDMI Multiport Adapter with ...
Shop NowStarTech.com USB-C to HDMI Multiport Adapter with ...
Shop NowStarTech.com USB-C to HDMI Multiport Adapter with ...
Shop NowDELL DA225 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ...
Shop NowPort Designs 900164 laptop dock/port replicator Wi...
Shop NowTargus HyperDrive Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ...
Shop NowUgreen REVODOK 7-IN-1 4K@60HZ HDMI DOCK Docking Gr...
Shop NowUgreen REVODOK 6-IN-1 4K@60HZ HDMI ETH DOCK Dockin...
Shop NowCables Direct USB3-ETHGIGHUB laptop dock/port repl...
Shop NowLogiLink UA0432 laptop dock/port replicator Wired ...
Shop NowSandberg USB-C Dock HDMI + 2xUSB-A + 2xUSB-C + PD1...
Shop NowALOGIC FUPHD1 laptop dock/port replicator Wired US...
Shop NowUgreen 10919 laptop dock/port replicator Wired USB...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x6): Ethernet, HD...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub with Card Reader, Ports (...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowSatechi ST-TCUHM laptop dock/port replicator USB 3...
Shop NowCables Direct USB3-ETHGHUB-BK laptop dock/port rep...
Shop NowSandberg USB-C Dock 2xHDMI+1xVGA+USB+PD
Shop NowSandberg USB-C 6in1 Travel Dock
Shop NowLindy USB 3.2 Type C Gigabit Ethernet Converter
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowMicroconnect LIGHT-HUB2 laptop dock/port replicato...
Shop NowAdesso AUH-4010 notebook dock/port replicator USB ...
Shop NowAdesso AUH-4020 laptop dock/port replicator Thunde...
Shop NowV7 DOCKUCPT01 laptop dock/port replicator Docking ...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowVerbatim 49141 laptop dock/port replicator USB 3.2...
Shop NowVerbatim 49146 laptop dock/port replicator USB 3.2...
Shop NowDigitus USB Type-C™ Gigabit Ethernet adapter wit...
Shop NowLogiLink UA0302 laptop dock/port replicator USB 3....
Shop NowPREVO 501R notebook dock/port replicator Wired USB...
Shop NowSandberg USB-C 5in1 Travel Dock Saver
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB Type-C ...
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Docking Station ...
Shop NowDICOTA D31729 laptop dock/port replicator White
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C to 4K...
Shop NowMicroconnect USB3.1CCOM14 laptop dock/port replica...
Shop NowD-Link 3-in-1 USB-C to HDMI/VGA/DisplayPort Adapte...
Shop NowALOGIC USB-C Fusion MAX 6-in-1 Hub V2
Shop NowPREVO C605A notebook dock/port replicator Wired US...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter 4K 60Hz HDMI ...
Shop NoweSTUFF ES623012 laptop dock/port replicator USB 3....
Shop NowBelkin AVC005BTBK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C Mini ...
Shop NowBelkin AVC002BTBK laptop dock/port replicator USB ...
Shop NowHP USB-C to USB-A Hub
Shop NowBelkin INC019BTBK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C to 4K...
Shop NowToshiba PA3916E-1PRP notebook dock/port replicator...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter, 4K 60Hz HDMI...
Shop NowSandberg USB-C Dock HDMI+3xUSB+PD 100W
Shop NowD-Link 8-in-1 USB-C Hub with HDMI/Ethernet/Card Re...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - Portable US...
Shop NowLenovo 4X90X21427 laptop dock/port replicator USB ...
Shop NowStarTech.com USB-C Multiport Adapter Hub, USB-C to...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP USB-C to RJ45 Adapter G2
£31.02
£25.85
|
New
Toshiba PA3916E-1PRP notebook dock/por...
£27.40
£22.83
|
Hot Product
StarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Dock...
£39.06
£32.55
|
Popular
HP UltraSlim Docking Station Black
£40.26
£33.55
|
Recommended
StarTech.com USB C Multiport Adapter -...
£43.93
£36.61
|
LogiLink UA0302 laptop dock/port repli...
£44.66
£37.22
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4Z534AA#ABB
|
PA3916E-1PRP
|
USB3SDOCKDD
|
B9C87AA#ABB
|
DKT30CHVSCPD
|
UA0302
|
| Manufacturer |
HP
|
Toshiba
|
StarTech.com
|
HP
|
StarTech.com
|
LogiLink
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|