Digitus USB 3.0 3-Port Hub & Gigabit LAN Adapter
£30.70
£25.58
USB 3.0, 3-ports HUB & Gigabit LAN adapter 3xUSB A/F,1xUSB A/M,1xRJ45 LAN, Win/Mac OS
- Downward compatible to USB 2.0 and 1.1
- IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab compatible
- Supports both full-duplex with flow control and half-duplex with backpressure operation
- Supports twisted pair crossover detection and auto-correction (HP Auto-MDIX)
- Supports Wake-On-LAN
- Supports Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP and Mac OS 10.x
- Ports: 1x 10/100/1000 Mbps RJ-45 port, 3x USB 3.0 type A(F), 1x USB type A male cable
- Dimensions: 95 x 27,2 x 16mm
- Weight: 32g
More Information
| Product colour | Silver,White |
|---|---|
| SKU | DA-70250-1 |
| EAN | 4016032423836 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
Description
Fast data transmission due to USB 3.0 and gigabit LAN
- Fast data transmission due to USB 3.0 and gigabit LAN
- Hot swappable, plug & play
- Gigabit data transfer rates of up to 1000 Mbps
With the DIGITUS® USB 3.0 Hub & Gigabit LAN Adapter you can connect 3 additional USB 3.0 high speed devices to your Ultrabook™, notebook, subnotebook, Macbook, Macbook Air etc. Printers, hard drives, flash memory, card reader, speakers and many more devices can be easily connected via the USB interface. In addition, the adapter extends your computer to an gigabit Ethernet port and makes it networable, because nowadays the most mobile devices can only be integrated into the network via wireless LAN.
- Fast data transmission due to USB 3.0 and gigabit LAN
- Hot swappable, plug & play
- Gigabit data transfer rates of up to 1000 Mbps
With the DIGITUS® USB 3.0 Hub & Gigabit LAN Adapter you can connect 3 additional USB 3.0 high speed devices to your Ultrabook™, notebook, subnotebook, Macbook, Macbook Air etc. Printers, hard drives, flash memory, card reader, speakers and many more devices can be easily connected via the USB interface. In addition, the adapter extends your computer to an gigabit Ethernet port and makes it networable, because nowadays the most mobile devices can only be integrated into the network via wireless LAN.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Silver, White |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | CE |
| Housing material | Aluminium |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Technical details | |
| Product colour | Silver, White |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 0.2 m |
| Package volume | 850.5 cm³ |
| Master (outer) case volume | 56350 cm³ |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.4 kg |
| Master (outer) case length | 460 mm |
| Master (outer) case height | 350 mm |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 32 g |
| Width | 95 mm |
| Depth | 27.2 mm |
| Height | 16 mm |
| Package weight | 128 g |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 27 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Country of origin | China |
| Product colour | Silver, White |
| Certification | CE |
| Packaging data | |
| Package weight | 128 g |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 27 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.4 kg |
| Master (outer) case length | 460 mm |
| Master (outer) case height | 350 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| UK Trade Tariff code | 84718000 |
| Other features | |
| Cable length | 0.2 m |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
i-tec Metal USB-C Nano Dock 4K HDMI + Power Delive...
Shop NowCablenet 20cm USB 3.1c Male - SVGA, USB 3.1c, USB ...
Shop NowCables Direct USB3C-HDMI-COMBO USB 3.2 Gen 1 (3.1 ...
Shop NowLogiLink CR0046 laptop dock/port replicator Wired ...
Shop NowALOGIC MagForce EXPRESS USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ...
Shop NowStarTech.com USB-C Multiport Adapter - 4K 60Hz HDM...
Shop Nowj5create JUD380 USB™ 3.0 Mini Dock, includes 1x ...
Shop NowLenovo 4X91H17795 laptop dock/port replicator RJ-4...
Shop NowCables Direct USB3C-HDMIUSB-WPD USB 3.2 Gen 1 (3.1...
Shop NowALOGIC ULCHDACPD-SGR notebook dock/port replicator...
Shop NowCablenet 15cm USB 3.1c - DVI & USB 3.0 with PD Fun...
Shop NowCablenet 6 in 1 USB-C to HDMI 1.4b Docking Station
Shop NowMicroconnect MC-HUBAV1 laptop dock/port replicator...
Shop NowV7 DOCKUSBC laptop dock/port replicator Docking US...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter 4K 60Hz HDMI ...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowCables Direct USB3C-ETHGHUBA laptop dock/port repl...
Shop NowCables Direct USB3-ETHGIGHUB laptop dock/port repl...
Shop NowMicroconnect HDMIUSB3.2 laptop dock/port replicato...
Shop NowCables Direct USB3-ETHGHUB-BK laptop dock/port rep...
Shop NowTP-Link USB 3.0 to Gigabit Ethernet Network Adapte...
Shop NowLogiLink UA0432 laptop dock/port replicator Wired ...
Shop NowDELL DA225 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ...
Shop NowStarTech.com USB-C to HDMI Multiport Adapter with ...
Shop NowStarTech.com USB-C to HDMI Multiport Adapter with ...
Shop NowStarTech.com USB-C to HDMI Multiport Adapter with ...
Shop NowSandberg USB-C 5in1 Travel Dock Saver
Shop NowTargus HyperDrive Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub with Card Reader, Ports (...
Shop NowUgreen REVODOK 7-IN-1 4K@60HZ HDMI DOCK Docking Gr...
Shop NowCables Direct USB3C-HDMI-DP01A laptop dock/port re...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C to 4K...
Shop NowALOGIC FUPHD1 laptop dock/port replicator Wired US...
Shop NowUgreen 10919 laptop dock/port replicator Wired USB...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x6): Ethernet, HD...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowSatechi ST-TCUHM laptop dock/port replicator USB 3...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 6in1
Shop NowUrban Factory HUBEE 6 IN 1 : HUB USB-C WITH 2 USB-...
Shop NowUrban Factory HUBEE 7 IN 1 : HUB USB-C WITH 3 USB-...
Shop NowUrban Factory HUBEE 8 IN 1 : HUB USB-C WITH 3 USB-...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowPNY A-2UF-2TC-K01-RB notebook dock/port replicator...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub with Card Reader, Ports (...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowLogiLink UA0343 laptop dock/port replicator USB 3....
Shop NowVerbatim 49141 laptop dock/port replicator USB 3.2...
Shop NowDigitus USB Type-C™ 3-Port Hub + Gigabit Etherne...
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor Thunderbolt Mini Dock, 4...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB 3.1 Gen...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowVerbatim 49146 laptop dock/port replicator USB 3.2...
Shop NowDigitus USB Type-C™ Gigabit Ethernet adapter wit...
Shop NowLogiLink CR0042 laptop dock/port replicator Wired ...
Shop NowCables Direct USB3C-HDD04 laptop dock/port replica...
Shop NowLogiLink UA0302 laptop dock/port replicator USB 3....
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C to 4K...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowALOGIC USB-C Fusion MAX 6-in-1 Hub V2
Shop Nowi-tec USB-C Travel Easy Dock 4K HDMI + Power Deliv...
Shop NowAdesso AUH-4020 laptop dock/port replicator Thunde...
Shop NowAdesso AUH-4010 notebook dock/port replicator USB ...
Shop NowMicroconnect LIGHT-HUB2 laptop dock/port replicato...
Shop NowUgreen REVODOK 6-IN-1 4K@60HZ HDMI ETH DOCK Dockin...
Shop NowUgreen 15596 laptop dock/port replicator Wired USB...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C to 4K...
Shop NowSandberg USB-C Dock HDMI+LAN+SD+USB100W
Shop NowSandberg USB-C Dock 2xHDMI+1xVGA+USB+PD
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB Type-C ...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub with Card Reader and MST,...
Shop NowD-Link 3-in-1 USB-C to HDMI/VGA/DisplayPort Adapte...
Shop NowPREVO 501R notebook dock/port replicator Wired USB...
Shop NowStarTech.com USB-C Multiport Adapter - HDMI/VGA - ...
Shop NowV7 DOCKUCPT3D laptop dock/port replicator Wired US...
Shop NowBelkin AVC005BTBK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowLindy USB 3.2 Type C Gigabit Ethernet Converter
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Docking Station ...
Shop NowPREVO C605A notebook dock/port replicator Wired US...
Shop NowMicroconnect USB3.1CCOM14 laptop dock/port replica...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter, 4K 60Hz HDMI...
Shop NowHP USB-C to USB-A Hub
Shop NowToshiba PA3916E-1PRP notebook dock/port replicator...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - Portable US...
Shop NoweSTUFF ES623012 laptop dock/port replicator USB 3....
Shop NowHP USB-C to RJ45 Adapter G2
Shop NowBelkin INC019BTBK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowBelkin AVC002BTBK laptop dock/port replicator USB ...
Shop NowSandberg USB-C Dock HDMI+3xUSB+PD 100W
Shop NowStarTech.com USB-C Multiport Adapter Hub, USB-C to...
Shop NowSandberg USB-C 6in1 Travel Dock
Shop NowSandberg USB-C Dock HDMI + 2xUSB-A + 2xUSB-C + PD1...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Digitus USB 3.0 3-Port Hub & Gigab...
£30.70
£25.58
|
New
Toshiba PA3916E-1PRP notebook dock/por...
£31.02
£25.85
|
Hot Product
StarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Dock...
£38.84
£32.37
|
Bestseller
Sandberg USB-C Dock HDMI+LAN+SD+USB100W
£44.22
£36.85
|
Popular
Digitus USB Type-C™ 3-Port Hub + Gigab...
£32.99
£27.49
|
Cables Direct USB3C-HDD04 laptop dock/...
£29.69
£24.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DA-70250-1
|
PA3916E-1PRP
|
USB3SDOCKDD
|
136-18
|
DA-70255
|
USB3C-HDD04
|
| Manufacturer |
Digitus
|
Toshiba
|
StarTech.com
|
Sandberg
|
Digitus
|
Cables Direct
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
N/A
|
Grey
|
N/A
|
White
|