Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
£35.64
£29.70
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
- Charge USB-A and USB-C devices
- Charging status display
- Supports power-through
More Information
| Battery capacity | 20000 mAh |
|---|---|
| SKU | 420-59 |
| EAN | 5705730420597 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
A powerful powerbank in aluminium featuring high speed, great performance and huge capacity. When you are away from a power outlet, this powerbank ensures optimum recharging for any mobile device. Supports standard USB-A and USB-C PD 20W.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Number of simultaneously connected devices (max) | 4 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Built-in display | Yes |
| Performance | |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 2 |
| USB Type-C connector | Yes |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Power | |
| Total output power | 20 W |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 111 mm |
| Depth | 31 mm |
| Height | 202 mm |
| Weight | 550 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ergonomics | |
| Built-in display | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Origin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD20W Connect
Shop NoweSTUFF ES641100 power bank 5000 mAh Wireless charg...
Shop NoweSTUFF ES641101 power bank 10000 mAh Wireless char...
Shop NowVerbatim Charge 'n' Go Essentials Power Bank Magne...
Shop NowOtterBox Zens Qi2 Slim Aluminium Powerbank Qi2 10k...
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Grey
Shop NowVerbatim Charge 'n' Go Magnetic Wireless Power Ban...
Shop NoweSTUFF ES641042 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowBelkin ENA013HQBK power bank 20000 mAh Black
Shop NowCanyon PB-1001 Lithium Polymer (LiPo) 10000 mAh Wi...
Shop NowSandberg Saver Powerbank 27000
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowLogiLink PA0273 power bank 10000 mAh Black
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowPort Designs 907005 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowPort Designs 907001 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowPort Designs 907006 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 20000
Shop NowSandberg 3in1 Magnet Powerbank 5000
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 10000
Shop NowBelkin BPD002BTBK power bank 2500 mAh Wireless cha...
Shop NowAnker A110E 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BPD010hqBK 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 10000
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 67W
Shop NowUgreen 12000mAh 100W Fast Charging Powerbank
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000
Shop NowSandberg Powerbank 10000 PD20W+Wireless
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Blac...
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 20000 PD30W
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 5000 ALU
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000 ALU
Shop NowSandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD65W
Shop NowTrust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB012btBL 20000 mAh Blue
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 10000 PD20W
Shop NowBelkin BPB012btRG 20000 mAh Rose gold
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Whit...
Shop NowBelkin BPB012btBK 20000 mAh Black
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
Shop NowAnker Powercore 10000 mAh Black
Shop NowTrust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 10000 mAh Black
Shop NowAnker Nano 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
£35.64
£29.70
|
Recommended
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
£48.84
£40.70
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 10000
£39.60
£33.00
|
Hot Product
Belkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
£60.17
£50.14
|
Belkin BPD002BTBK power bank 2500 mAh...
£38.28
£31.90
|
Sandberg Powerbank 10000 PD20W+Wireless
£31.68
£26.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
420-59
|
420-35
|
420-53
|
BPB006BTBLK
|
BPD002BTBK
|
420-61
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Belkin
|
Sandberg
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Lithium Polymer (LiPo)
|