Sandberg Travel Powerbank 20000 PD65W
£44.88
£37.40
Sandberg Travel Powerbank 20000 PD65W
- Charge USB-C powered laptops
- Charging Status Display
- Low Current Support
More Information
| Battery capacity | 20000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| SKU | 420-95 |
| EAN | 5705730420955 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
A powerful powerbank featuring high speed, great performance and huge capacity. When you are away from a power outlet, this powerbank ensures optimum recharging for any mobile device. Supports standard USB-A and USB-C PD 65W. The latter makes it possible to charge almost any type of USB-C device at maximum speed, including most laptop computers.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Power bank & device charging at once | No |
| Built-in display | Yes |
| Country of origin | China |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 77 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Fast charging technology | Power Delivery |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| Built-in radio | No |
| Country of origin | China |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 1 |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
| Port 2 output current | 4.5 A |
| Port 1 output current | 3.25 A |
| Auto power off | Yes |
| Input voltage | 5, 9, 12, 15, 20 V |
| Output voltage | USB-C: 5, 9, 12, 15, 20; USB-A: 5, 9, 12 |
| Input current | 3, 2, 3, 3, 3.25 A |
| Output current | 4.5 A |
| Port 1 output power | 65 W |
| Port 2 output power | 22.5 W |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 77 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Fast charging technology | Power Delivery |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), UKCA, CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 63 mm |
| Depth | 31.7 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 320 g |
| Package width | 96 mm |
| Package depth | 32 mm |
| Package height | 191 mm |
| Package weight | 450 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 96 mm |
| Package depth | 32 mm |
| Package height | 191 mm |
| Package weight | 450 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ergonomics | |
| Built-in display | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
| Package type | Hanging box |
| Country of origin | China |
| Sustainability compliance | Yes |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), UKCA, CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Warranty period | 5 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Port Designs 907005 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NoweSTUFF ES641042 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging White
Shop NowBelkin ENA013HQBK power bank 20000 mAh Black
Shop NowOtterBox Zens Qi2 Slim Aluminium Powerbank Qi2 10k...
Shop NowUgreen UNO 10000 mAh Purple
Shop NowUrban Factory BIGEE XL POWERBANK USB-C 20.000 MAH ...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging Black
Shop NowPort Designs 907006 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowCoreParts MBX-PB006 power bank Lithium-Ion (Li-Ion...
Shop NoweSTUFF ES641101 power bank 10000 mAh Wireless char...
Shop NowBelkin BPD002BTBK power bank 2500 mAh Wireless cha...
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 20000
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD100W
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 130W
Shop NowAnker A110E 20000 mAh Black
Shop NowVerbatim Charge 'n' Go Essentials Power Bank Magne...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 10000
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Grey
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 20000 PD30W
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Blac...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 67W
Shop NowSandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
Shop NowAnker A1665 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowTrust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BoostCharge Pro 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB016BTBK power bank 26000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB012btRG 20000 mAh Rose gold
Shop NowBelkin BPB012btBL 20000 mAh Blue
Shop NowAnker A1638 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB012btBK 20000 mAh Black
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Whit...
Shop NowSandberg Outdoor Solar Powerbank 24000
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 20000
Shop NowAnker Nano 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Sandberg Travel Powerbank 20000 PD65W
£44.88
£37.40
|
Bestseller
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
£48.18
£40.15
|
Sandberg Survivor Powerbank 20000
£52.80
£44.00
|
Recommended
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 24000
£65.34
£54.45
|
Sandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
£60.72
£50.60
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 10000
£39.60
£33.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
420-95
|
420-35
|
420-36
|
420-38
|
420-52
|
420-53
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
N/A
|