Sandberg Magnet Wireless Powerbank 10000 ALU
£33.00
£27.50
Sandberg Magnet Wireless Powerbank 10000 ALU
- MagSafe compatible
- Wireless charging up to 15W
- Compact pocket design
- USB-C charging up to 20W PD.
More Information
| Battery capacity | 10000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium |
| SKU | 420-97 |
| EAN | 5705730420979 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
The Magnet Wireless Powerbank 10000 ALU is a super smart powerbank with several charging functions. Qi-compatible smartphones can be charged completely wirelessly by placing the phone on the charging plate on top of the power bank. The charging plate is magnetic and can therefore be stuck on iPhones that support MagSafe. The power bank is also equipped with a USB-C port for fast charging of devices up to 20W.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| LED indicators | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 37 Wh |
| Battery technology | Lithium |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Fast charging technology | Power Delivery |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| MagSafe compatible | Yes |
| Built-in radio | No |
| Ports & interfaces | |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
| Input voltage | 5/9 V |
| Output voltage | 5/9/12 V |
| Input current | 3/2 A |
| Output current | 3 A |
| Port 1 output power | 20 W |
| Wireless charging power | 15 W |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 37 Wh |
| Battery technology | Lithium |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Fast charging technology | Power Delivery |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 63 mm |
| Depth | 98 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | 184 g |
| Package width | 103 mm |
| Package depth | 33 mm |
| Package height | 138 mm |
| Package weight | 270 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 103 mm |
| Package depth | 33 mm |
| Package height | 138 mm |
| Package weight | 270 g |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Yes |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
| Package type | Hanging box |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Canyon PB-1001 Lithium Polymer (LiPo) 10000 mAh Wi...
Shop NowVerbatim Charge 'n' Go Essentials Power Bank Magne...
Shop NoweSTUFF ES641101 power bank 10000 mAh Wireless char...
Shop NoweSTUFF ES641100 power bank 5000 mAh Wireless charg...
Shop NowOtterBox Zens Qi2 Slim Aluminium Powerbank Qi2 10k...
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Blue
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Rose
Shop NowBelkin ENA013HQBK power bank 20000 mAh Black
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD20W Connect
Shop NowSandberg Saver Powerbank 27000
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Grey
Shop NowVerbatim Charge 'n' Go Magnetic Wireless Power Ban...
Shop NoweSTUFF ES641042 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowBelkin BPD010hqBK 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowBelkin BPD002BTBK power bank 2500 mAh Wireless cha...
Shop NowPort Designs 907005 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowPort Designs 907001 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowPort Designs 907006 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 10000
Shop NowLogiLink PA0273 power bank 10000 mAh Black
Shop NowSandberg 3in1 Magnet Powerbank 5000
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowSandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
Shop NowAnker A110E 20000 mAh Black
Shop NowSandberg Powerbank 10000 PD20W+Wireless
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 67W
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 5000 ALU
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Blac...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000
Shop NowSandberg Saver Powerbank 20000
Shop NowAnker A110D 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Black
Shop NowUgreen 12000mAh 100W Fast Charging Powerbank
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD65W
Shop NowTrust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB012btBL 20000 mAh Blue
Shop NowBelkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
Shop NowAnker 322 MagGo 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 10000 PD20W
Shop NowBelkin BPB012btRG 20000 mAh Rose gold
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
Shop NowAnker Powercore 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Whit...
Shop NowBelkin BPB012btBK 20000 mAh Black
Shop NowAnker Nano 10000 mAh Black
Shop NowTrust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Sandberg Magnet Wireless Powerbank 100...
£33.00
£27.50
|
Recommended
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
£48.18
£40.15
|
Sandberg Saver Powerbank 20000
£27.06
£22.55
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 10000
£39.60
£33.00
|
Hot Product
Belkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
£44.46
£37.05
|
Belkin BPD002BTBK power bank 2500 mAh...
£38.28
£31.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
420-97
|
420-35
|
320-42
|
420-53
|
BPB006BTBLK
|
BPD002BTBK
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Belkin
|
| Battery technology |
Lithium
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|