Sandberg USB-C 6in1 Travel Dock
£43.56
£36.30
Sandberg USB-C 6in1 Travel Dock
- Made in sturdy aluminium
- Connect audio and video
- Connect power, network and USB devices
- Instant access to memory cards
More Information
| Product colour | Grey |
|---|---|
| SKU | 136-33 |
| EAN | 5705730136337 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
The Sandberg USB-C 6in1 Travel Dock offers you lots of useful connections for your computer with USB-C port. You can connect an extra monitor, TV or projector by HDMI. You can deploy the USB 3.0 ports to connect USB devices. RJ45 connector for cabled network connection. You can even read and write on SD cards by the built-in SD card reader. Sound connectors for headphone and microphone. And as icing on the cake, the dock is equipped with a USB-C throughput to connect power. This way your computer can charge and have the dock connected at the same time.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Product colour | Grey |
| Card reader integrated | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Compatible memory cards | MMC, MicroSD (TransFlash), SD, SDHC, SDXC |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Housing material | Aluminium |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Brand compatibility | Any brand |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Storage | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MMC, MicroSD (TransFlash), SD, SDHC, SDXC |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Power connector | USB Type-C |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Grey |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 140 g |
| Package width | 103 mm |
| Package depth | 27 mm |
| Package height | 175 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 140 g |
| Package width | 103 mm |
| Package depth | 27 mm |
| Package height | 175 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
i-tec Metal USB-C Travel Nano Dock HDMI/VGA with L...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Nano Docking Station 4K HDMI LAN...
Shop Nowj5create JUD380 USB™ 3.0 Mini Dock, includes 1x ...
Shop NoweSTUFF GLB235470 laptop dock/port replicator Black
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowStarTech.com 3-Port USB-C Hub with 2.5 Gbps Ethern...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K 10in1 with Dua...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 6in1
Shop NowUrban Factory HUBEE 8 IN 1 : HUB USB-C WITH 3 USB-...
Shop NowMicroconnect MC-HUBAV1 laptop dock/port replicator...
Shop NowALOGIC MagForce EXPRESS USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ...
Shop NowV7 DOCKUCPT3D laptop dock/port replicator Wired US...
Shop Nowj5create JCD395 4K60 Elite Pro USB4® Hub with Mag...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub with Card Reader, Ports (...
Shop Nowj5create JCD391 4K60 Elite USB-C® PD Multi-Port A...
Shop NowSandberg USB-C 13-in-1 Travel Dock
Shop NowLenovo 4X91H17795 laptop dock/port replicator RJ-4...
Shop NowLindy DST-Mx Duo USB-C Laptop/MacBook Mini Docking...
Shop NowLogiLink UA0385 laptop dock/port replicator USB Ty...
Shop NowCablenet 6 in 1 USB-C to HDMI 1.4b Docking Station
Shop NowCablenet 12 in 1 USB-C to HDMI 1.4b Docking Statio...
Shop NowCablenet 20cm USB 3.1c Male - SVGA, USB 3.1c, USB ...
Shop NowLindy DST-Mini USB-C Laptop Mini Docking Station w...
Shop NowSandberg USB-C 8K Display Dock
Shop NowDigitus USB-C docking station, 7-port
Shop NowDELL DA225 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ...
Shop NowALOGIC Fusion Pro DUO USB-C Dual HDMI Dock with Po...
Shop NowPort Designs 900164 laptop dock/port replicator Wi...
Shop NowSandberg USB-C 6-in-1 MediaDock
Shop NowHP UltraSlim Docking Station
Shop NowTargus HyperDrive Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ...
Shop NowCables Direct USB3C-HDMI-DP01A laptop dock/port re...
Shop NowSandberg USB-C Dock HDMI + 2xUSB-A + 2xUSB-C + PD1...
Shop NowALOGIC FUPHD1 laptop dock/port replicator Wired US...
Shop NowCanyon DS-90 USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Grey
Shop NowDigitus USB-C Travel Docking Station, 7-Port
Shop NowALOGIC Fusion Pro TOUR USB-C Travel Dock
Shop NowALOGIC Fusion Pro NEXUS USB-C Universal Video Dock
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K with Dual HDMI
Shop NowUgreen 10919 laptop dock/port replicator Wired USB...
Shop NowALOGIC Fusion Pro AXIS USB-C Dual Display Dock
Shop NowHP USB-C Travel Hub G3
Shop NowLenovo 40B90000WW laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x6): Ethernet, HD...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter 4K 60Hz HDMI ...
Shop NowStarTech.com USB-C Multiport Adapter - USB 3.1 Gen...
Shop NowMicroconnect LIGHT-HUB2 laptop dock/port replicato...
Shop NowDigitus USB Type-C™ Gigabit Ethernet adapter wit...
Shop NowHP USB-C Travel Hub G2
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - 10Gbps USB ...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowAdesso AUH-4020 laptop dock/port replicator Thunde...
Shop NowVerbatim 49141 laptop dock/port replicator USB 3.2...
Shop NowLindy USB Type C to Multi-AV Converter
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowMicroconnect USB3.1CCOM14 laptop dock/port replica...
Shop NowPNY A-2UF-2TC-K01-RB notebook dock/port replicator...
Shop NowDICOTA D31729 laptop dock/port replicator White
Shop NowSandberg USB-C 10-in-1 Docking Station
Shop NowAdesso AUH-4030 notebook dock/port replicator USB ...
Shop NowLogiLink UA0302 laptop dock/port replicator USB 3....
Shop NowALOGIC Bolt Plus USB-C Docking Station with stand
Shop NowV7 DOCKUCPT01 laptop dock/port replicator Docking ...
Shop NoweSTUFF ES623012 laptop dock/port replicator USB 3....
Shop NowStarTech.com USB-C Multiport Adapter - USB-C Trave...
Shop NowProXtend USBC-MULTI8-001 laptop dock/port replicat...
Shop NowMicroconnect USB3.1CCOM16 laptop dock/port replica...
Shop NowLogiLink 0.14m, 2xUSB-C/HDMI+USB A White
Shop NowALOGIC ULDUNIV2-SGR notebook dock/port replicator ...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Docking Station ...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - Portable US...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB Type-C ...
Shop NowStarTech.com USB-C Multiport Adapter - USB-C Trave...
Shop NowLenovo 4X11N40212 laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowBelkin AVC005BTBK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowLenovo 40B30090EU laptop dock/port replicator 2 x ...
Shop NowBelkin AVC006btSGY USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-...
Shop NowHP UltraSlim Docking Station
Shop NowHP UltraSlim Docking Station
Shop NowTargus DOCK419 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Typ...
Shop NowBelkin AVC008BTSGY laptop dock/port replicator USB...
Shop NowStarTech.com USB C Dock - 4K Dual Monitor DisplayP...
Shop NowStarTech.com USB-C Multiport Adapter Hub, USB-C to...
Shop NowKensington USB-C 3.2 Gen2 10Gbps Cable with 100W P...
Shop NowHP USB-C Travel Hub G2
Shop NowHP UltraSlim Docking Station
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Sandberg USB-C 6in1 Travel Dock
£43.56
£36.30
|
Recommended
StarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Dock...
£39.06
£32.55
|
Popular
HP UltraSlim Docking Station Black
£40.26
£33.55
|
LogiLink 0.14m, 2xUSB-C/HDMI+USB A White
£34.90
£29.08
|
Bestseller
StarTech.com USB-C Multiport Adapter -...
£53.77
£44.81
|
Hot Product
Kensington USB-C 3.2 Gen2 10Gbps Cable...
£51.37
£42.81
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
136-33
|
USB3SDOCKDD
|
B9C87AA#ABB
|
UA0258
|
DKT30CHPD
|
K38235WW
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
StarTech.com
|
HP
|
LogiLink
|
StarTech.com
|
Kensington
|
| Product colour |
Grey
|
N/A
|
Black
|
White
|
Black
|
Blue
|