SanDisk Max Endurance 64 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memory Card
£66.66
£55.55
Max Endurance 64 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memory Card
- Ideal for professionals and enthusiasts who require large storage for high-resolution content
- UHS-I Class 10 speed rating ensures swift data transfer, enabling quick file saving
- Built to withstand harsh conditions, including extreme temperatures, water, shock and X-rays
- Optimized for rapid photo and video transfers, streamlining post-production processes and minimizing downtime
- Compatible with a wide range of devices, including digital cameras, camcorders and laptops
More Information
| Flash card type | MicroSDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 64 GB |
| SKU | SDSQQVR-064G-GN6IA |
| EAN | 0619659178505 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Description
Sandisk Max Endurance 64 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memory Card is ideal for professionals and enthusiasts who require large storage for high-resolution content. UHS-I Class 10 speed rating ensures swift data transfer, enabling quick file saving. Built to withstand harsh conditions, including extreme temperatures, water, shock and X-rays. Optimized for rapid photo and video transfers, streamlining post-production processes and minimizing downtime. Compatible with a wide range of devices, including digital cameras, camcorders and laptops.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Write speed | 40 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
| Design | |
| Product colour | White |
| Protection features | Water resistant, Temperature proof |
| Features | |
| Product colour | White |
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
| Protection features | Water resistant, Temperature proof |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Internal memory type | UHS-I |
| Protection features | Water resistant, Temperature proof |
| Country of origin | United States |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 64 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.5 g |
| Width | 15 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 0.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 40 mm |
| Package height | 69 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package weight | 50 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | United States |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| Country of origin | United States |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 256 GB MicroSDX...
Shop NowLexar Blue Plus 256 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Express 128 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Express 256 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowSanDisk SDSQXAV-256G-GN6XN memory card 256 GB Micr...
Shop NowIntegral 512GB MICRO SDXC UHS-1 U3 CL10 V30 A1 UP ...
Shop NowLexar Professional SILVER PLUS microSDXC UHS-I Car...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 256 GB MicroSDX...
Shop NowADATA UD256GEX3L1-C memory card 256 GB MicroSDXC U...
Shop NowSanDisk Extreme PLUS 256 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowHypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
Shop NowKingston Technology 32GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowADATA AUSDX256GUI3V30SHA2-RA1 memory card 256 GB M...
Shop NowAxis 02021-001 memory card 256 GB MicroSDXC UHS
Shop NowIntenso microSD Karte UHS-I Premium 512 GB Class 1...
Shop NowHypertec HYCFM0104G-IND memory card 4 GB CompactFl...
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowSanDisk Ultra 512 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 128GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7...
Shop NowKingston Technology SDCE/256GB memory card MicroSD...
Shop NowSanDisk 00183573 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk High Endurance 256 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowAxis 01491-001 memory card 128 GB MicroSDXC Class ...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 256 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowTranscend SD Card SDHC 300S 4GB
Shop NowKingston Technology 32GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowKingston Technology 512GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Hypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
£63.36
£52.80
|
Recommended
Hypertec HYCFM0104G-IND memory card 4...
£59.40
£49.50
|
Hot Product
SanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
£75.41
£62.84
|
Bestseller
Axis 01491-001 memory card 128 GB Micr...
£81.18
£67.65
|
Popular
Transcend SD Card SDHC 300S 4GB
£56.10
£46.75
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HYSDC0304G
|
HYCFM0104G-IND
|
SDCFXSB-064G-G46
|
01491-001
|
TS4GSDC300S
|
| Manufacturer |
Hypertec
|
Hypertec
|
Sandisk
|
Axis
|
Transcend
|
| Flash card type |
SD
|
CompactFlash
|
CompactFlash
|
MicroSDXC
|
SDHC
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
4GB to 5GB
|
4GB to 5GB
|
64GB to 128GB
|
128GB to 256GB
|
4GB to 5GB
|