Ubiquiti UACC-Cable-UHS-5M HDMI cable HDMI Type A (Standard) Black
£53.98
£44.98
Nano-Thin HDMI Cable, 5m, braided, Thermoplastic elastomer (TPE), Black
More Information
| SKU | UACC-CABLE-UHS-5M |
|---|---|
| EAN | 0810177167228 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | Y |
Description
Ultra-thin high-speed HDMI cable designed for professional A/V and camera streaming with Ubiquiti devices
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable material | Fiber optic |
| Magnetically shielded | Yes |
| HDMI version | 2.1b |
| Plug and Play | Yes |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Unidirectional | Yes |
| Cable jacket type | Braided |
| Bending radius (min) | 2.64 cm |
| Cable type | Round cable |
| HDMI cable type | High Speed HDMI cable |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 85 g |
| Cable diameter | 3.3 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lindy 3m Ultra High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowStarTech.com HDMI2-CABLE-GRIP-15M HDMI cable HDMI ...
Shop NowVision TC 10MHDMI8K HDMI cable 10 m HDMI Type A (S...
Shop NowMicroconnect MC-HDM191920V2.0 HDMI cable 20 m HDMI...
Shop NowVivolink PROHDMIFUHD7.5 HDMI cable 7.5 m Black
Shop NowDigitus 4K - HDMI AOC Hybrid Fiber Optic Cable wit...
Shop NowVivolink PRO HDMI W/USB 2.0 A/B (AMP)
Shop NowMicroconnect 4K HDMI cable 15m amplifier
Shop NowLogiLink CHA0010 HDMI cable 10 m HDMI Type A (Stan...
Shop NowCables Direct AOCHDMI-015 HDMI cable 15 m HDMI Typ...
Shop NowDigitus HDMI AOC Hybrid Fiber Optic Cable, UHD 4K,...
Shop NowVivolink PRO HDMI LSZH
Shop NowDigitus HDMI AOC Hybrid Fiber Optic Cable, UHD 4K,...
Shop NowCables Direct 20m HDMI m/m HDMI cable HDMI Type A ...
Shop NowLindy 2m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowVivolink PRO HDMI ARMOURED CABLE
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable with Ethe...
Shop NowCables Direct AOCHDMI-020 HDMI cable 20 m HDMI Typ...
Shop NowCables Direct AOCHDMI-010 HDMI cable 10 m HDMI Typ...
Shop NowLogiLink CHB1115 HDMI cable 15 m HDMI Type A (Stan...
Shop NowLindy 7.5m Active HDMI 4K60 Cable
Shop NowDigitus HDMI AOC hybrid fiber optic cable, UHD 8K,...
Shop NowDigitus 4K - HDMI AOC Hybrid Fiber Optic Cable wit...
Shop NowStarTech.com RH2A-10M-HDMI-CABLE HDMI cable HDMI T...
Shop NowVision Techconnect HDMI Booster Module HDMI cable ...
Shop NowLogiLink CH0067 HDMI cable 15 m HDMI Type A (Stand...
Shop NowLogiLink HDMI/HDMI, 20m HDMI cable HDMI Type A (St...
Shop NowVision TC 10MHDMI8K/BL HDMI cable 10 m HDMI Type A...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable with Ethe...
Shop NowLindy 4.5m CROMO Slim Active High Speed HDMI 2.0 A...
Shop NowStarTech.com 66ft (20m) Active HDMI Cable - 4K Hig...
Shop NowCisco CAB-2HDMI-3M-GR= HDMI cable HDMI Type A (Sta...
Shop NowStarTech.com High Speed HDMI Cable M/M - 4K @ 30Hz...
Shop NowLogiLink CHA0020 HDMI cable 20 m HDMI Type A (Stan...
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable White 10m Ultra Flexible
Shop NowVivolink PRO HDMI CABLE METAL HEAD HDMI 2.0 4K
Shop NowMicroconnect Premium Optic HDMI Cable 15m
Shop NowLindy 10m Active HDMI 18G Cable
Shop NowLindy 15m Fibre Optic Hybrid HDMI 8K60 Cable
Shop NowLindy 15m Standard HDMI Cable, Anthra Line
Shop NowLindy 10m Standard HDMI Cable, Gold Line
Shop NowLindy 10m Standard HDMI Cable, Cromo Line
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable 10m Ultra Flexible HDMI 2....
Shop NowDigitus HDMI AOC Hybrid Fiber Optic Cable, UHD 4K,...
Shop NowLindy 20m Active HDMI 18G Cable
Shop NowLindy 15m Active HDMI 18G Cable
Shop NowLindy 5m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowLindy 3m CROMO Slim High Speed HDMI Cable with Eth...
Shop NowLindy 10m Standard HDMI Cable, Anthra Line
Shop NowLindy 10m Fibre Optic Hybrid HDMI 8K60 Cable
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Ubiquiti UACC-Cable-UHS-5M HDMI cable...
£53.98
£44.98
|
Popular
LogiLink CHB1115 HDMI cable 15 m HDMI...
£48.41
£40.34
|
Bestseller
StarTech.com High Speed HDMI Cable M/M...
£44.30
£36.92
|
New
Cables Direct 20m HDMI m/m HDMI cable...
£46.19
£38.49
|
Recommended
LogiLink HDMI/HDMI, 20m HDMI cable HDM...
£54.64
£45.53
|
Hot Product
Vivolink Pro HDMI Cable 10m Ultra Flex...
£52.66
£43.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UACC-CABLE-UHS-5M
|
CHB1115
|
HDMM15M
|
99CDLHD4-120
|
CH0055
|
PROHDMIHD10
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
LogiLink
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
LogiLink
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|