Vision TC 10MHDMI8K HDMI cable 10 m HDMI Type A (Standard) White
£49.54
£41.28
v2.1 8K @ 30Hz, 26 AWG, 48 Gbit/s, ARC, gold plated, white, 10 m
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | TC 10MHDMI8K |
| EAN | 9886223000000 |
| Manufacturer | Vision |
| Availability | Y |
Description
High-Speed White HDMI Cable with Ethernet. Compact gold-plated connector. Tested to Category 2.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Product colour | White |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| AWG wire size | 26 |
| HDMI version | 2.1 |
| Data transfer rate | 48 Gbit/s |
| Supported graphics resolutions | 7680 x 4320 |
| Supported video modes | 4320p |
| Plug and Play | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cable type | Round cable |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 900 g |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 90 mm |
| Cable diameter | 8 mm |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 19.2 x 41.8 x 14.65 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 19.2 x 41.8 x 14.65 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lindy 3m Ultra High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowUbiquiti UACC-Cable-UHS-5M HDMI cable HDMI Type A ...
Shop NowStarTech.com HDMI2-CABLE-GRIP-15M HDMI cable HDMI ...
Shop NowStarTech.com 10m (33ft) Active High Speed HDMI Cab...
Shop NowLindy 10m 8K60Hz HDMI Cable, Black Line
Shop NowMicroconnect MC-HDM191920V2.0 HDMI cable 20 m HDMI...
Shop NowVision Techconnect HDMI Booster Module HDMI cable ...
Shop NowCables Direct CDLHD8K-10K HDMI cable 10 m HDMI Typ...
Shop NowMicroconnect 4K HDMI cable 15m amplifier
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable with Ethe...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable with Ethe...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable, with amp...
Shop NowLogiLink CHA0010 HDMI cable 10 m HDMI Type A (Stan...
Shop NowCables Direct 99HDHS-120WHT HDMI cable 20 m HDMI T...
Shop NowDigitus HDMI AOC Hybrid Fiber Optic Cable, UHD 4K,...
Shop NowMicroconnect HDMI High Speed cable, 15m, White
Shop NowCables Direct 20m HDMI m/m HDMI cable HDMI Type A ...
Shop NowLindy 2m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowLogiLink CH0067 HDMI cable 15 m HDMI Type A (Stand...
Shop NowLogiLink CHB1115 HDMI cable 15 m HDMI Type A (Stan...
Shop NowVision TC 10MHDMI8K/BL HDMI cable 10 m HDMI Type A...
Shop NowCables Direct AOCHDMI-010 HDMI cable 10 m HDMI Typ...
Shop NowLogiLink HDMI/HDMI, 20m HDMI cable HDMI Type A (St...
Shop NowLindy 3m CROMO Slim Active High Speed HDMI 2.0 A/D...
Shop NowCisco CAB-2HDMI-3M-GR= HDMI cable HDMI Type A (Sta...
Shop NowLindy 7.5m Active HDMI 4K60 Cable
Shop NowDigitus HDMI High Speed with Ethernet Connection C...
Shop NowLindy 4.5m CROMO Slim High Speed HDMI Cable with E...
Shop NowStarTech.com High Speed HDMI Cable M/M - 4K @ 30Hz...
Shop NowLindy 4.5m CROMO Slim Active High Speed HDMI 2.0 A...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable, with amp...
Shop NowLindy 10m Standard HDMI Cable, Cromo Line
Shop NowDigitus HDMI AOC Hybrid Fiber Optic Cable, UHD 4K,...
Shop NowLindy 7.5m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowLindy 5m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowLindy 2m Ultra High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowLindy 3m CROMO Slim High Speed HDMI Cable with Eth...
Shop NowLindy 10m Standard HDMI Cable, Anthra Line
Shop NowLindy 10m Fibre Optic Hybrid HDMI 8K60 Cable
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vision TC 10MHDMI8K HDMI cable 10 m HD...
£49.54
£41.28
|
New
Cables Direct 99HDHS-120WHT HDMI cable...
£40.81
£34.01
|
Recommended
Microconnect HDMI High Speed cable, 15...
£41.21
£34.34
|
Popular
LogiLink CHB1115 HDMI cable 15 m HDMI...
£48.41
£40.34
|
Bestseller
StarTech.com High Speed HDMI Cable M/M...
£43.82
£36.52
|
Cables Direct 20m HDMI m/m HDMI cable...
£46.19
£38.49
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TC 10MHDMI8K
|
99HDHS-120WHT
|
HDM191915V1.4W
|
CHB1115
|
HDMM15M
|
99CDLHD4-120
|
| Manufacturer |
Vision
|
Cables Direct
|
Microconnect
|
LogiLink
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
N/A
|