Lindy 10m Standard HDMI Cable, Anthra Line
£44.89
£37.41
10m Standard HDMI Cable, Anthra Line
- Superior performance and design Standard HDMI 2.0 cable
- Supports UHD resolutions up to 4096x2160@60Hz 4:2:0 8bit
- Robust PVC housing, gold plated connectors and contacts
- Triple shielded cable, corrosion resistant bare copper 24AWG conductors
- HDMI 2.0 compliant, 3D, 4K, 10.2Gbps, HEC, ARC, CEC, Dolby® True HD, DTS-HD Master Audio; 10 year warranty
More Information
Description
From the Lines cable connectivity concept developed by Lindy, Anthra Line HDMI cables are the professional choice for high performance connections in commercial AV and IT installations.
Anthra Line HDMI cables are premium connections that feature triple shielded with 24AWG copper conductors for performance and corrosion resistance. High quality gold plated contacts and connectors maintain optimal signal integrity and maximum reliability.
UHD resolutions up to 4K 4096x2160@60Hz 4:2:0 8bit are supported. Anthra Line HDMI cables are also capable of transmitting 32 channel audio and Dolby® True HD.
These HDMI 2.0 cables support 10.2Gbps bandwidth capacity in cable lengths from 7.5m up to 20m.
Anthra Line HDMI cables are available in lengths from 0.3m to 20m.
Anthra Line HDMI cables are premium connections that feature triple shielded with 24AWG copper conductors for performance and corrosion resistance. High quality gold plated contacts and connectors maintain optimal signal integrity and maximum reliability.
UHD resolutions up to 4K 4096x2160@60Hz 4:2:0 8bit are supported. Anthra Line HDMI cables are also capable of transmitting 32 channel audio and Dolby® True HD.
These HDMI 2.0 cables support 10.2Gbps bandwidth capacity in cable lengths from 7.5m up to 20m.
Anthra Line HDMI cables are available in lengths from 0.3m to 20m.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Dolby technologies | DTS-HD, Dolby TrueHD |
| Product colour | Black, Grey |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| AWG wire size | 24 |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Colour sampling | 4:2:0 |
| Bending radius (min) | 9.8 cm |
| Contact material | Phosphor bronze |
| Connector material | Gold |
| Connector housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable type | Round cable |
| Shield material | Aluminium |
| Nominal attenuation | 300kHz-825MHz --- 15dB 825MHz-2.475GHz --- 15 - 29dB 2.475GHz-4.125GHz --- 29 - 44dB 4.125GHz-5.1GHz --- 44 - 48dB |
| Certification | RoHS, REACH, UL |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, REACH, UL |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 9.8 mm |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 21.4 x 41.44 x 12.7 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 21.4 x 41.44 x 12.7 mm |
| Package type | Polybag |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Polybag |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microconnect HDMI High Speed cable, 15m, White
Shop NowUbiquiti UACC-Cable-UHS-5M HDMI cable HDMI Type A ...
Shop NowStarTech.com HDMI2-CABLE-GRIP-15M HDMI cable HDMI ...
Shop NowStarTech.com 10m (33ft) Active High Speed HDMI Cab...
Shop NowLindy 10m 8K60Hz HDMI Cable, Black Line
Shop NowVision TC 10MHDMI8K HDMI cable 10 m HDMI Type A (S...
Shop NowMicroconnect MC-HDM191920V2.0 HDMI cable 20 m HDMI...
Shop NowVision Techconnect HDMI Booster Module HDMI cable ...
Shop NowCables Direct CDLHD8K-10K HDMI cable 10 m HDMI Typ...
Shop NowMicroconnect 4K HDMI cable 15m amplifier
Shop NowLogiLink CHA0010 HDMI cable 10 m HDMI Type A (Stan...
Shop NowLindy 3m Ultra High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowDigitus HDMI AOC Hybrid Fiber Optic Cable, UHD 4K,...
Shop NowCables Direct 20m HDMI m/m HDMI cable HDMI Type A ...
Shop NowLindy 2m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowLindy 7.5m Active HDMI 4K60 Cable
Shop NowCables Direct 99HDHS-120WHT HDMI cable 20 m HDMI T...
Shop NowLogiLink CHB1115 HDMI cable 15 m HDMI Type A (Stan...
Shop NowVision TC 10MHDMI8K/BL HDMI cable 10 m HDMI Type A...
Shop NowLogiLink HDMI/HDMI, 20m HDMI cable HDMI Type A (St...
Shop NowLogiLink CH0067 HDMI cable 15 m HDMI Type A (Stand...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable with Ethe...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable with Ethe...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable, with amp...
Shop NowCables Direct AOCHDMI-010 HDMI cable 10 m HDMI Typ...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable, with amp...
Shop NowCisco CAB-2HDMI-3M-GR= HDMI cable HDMI Type A (Sta...
Shop NowLindy 3m CROMO Slim Active High Speed HDMI 2.0 A/D...
Shop NowLindy 4.5m CROMO Slim Active High Speed HDMI 2.0 A...
Shop NowStarTech.com High Speed HDMI Cable M/M - 4K @ 30Hz...
Shop NowLindy 10m Standard HDMI Cable, Cromo Line
Shop NowDigitus HDMI AOC Hybrid Fiber Optic Cable, UHD 4K,...
Shop NowLindy 2m Ultra High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowLindy 5m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowLindy 3m CROMO Slim High Speed HDMI Cable with Eth...
Shop NowLindy 10m Fibre Optic Hybrid HDMI 8K60 Cable
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lindy 10m Standard HDMI Cable, Anthra...
£44.89
£37.41
|
New
Cables Direct 99HDHS-120WHT HDMI cable...
£40.81
£34.01
|
Hot Product
Microconnect HDMI High Speed cable, 15...
£41.21
£34.34
|
Recommended
LogiLink CHB1115 HDMI cable 15 m HDMI...
£48.41
£40.34
|
Popular
StarTech.com High Speed HDMI Cable M/M...
£43.82
£36.52
|
Cables Direct 20m HDMI m/m HDMI cable...
£46.19
£38.49
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
36967
|
99HDHS-120WHT
|
HDM191915V1.4W
|
CHB1115
|
HDMM15M
|
99CDLHD4-120
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Cables Direct
|
Microconnect
|
LogiLink
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
N/A
|