Ubiquiti XTREME Range 2 Internal WLAN 54 Mbit/s
£95.17
£79.31
2.4GHz, 600mw, 802.11b/g, AR5414, 32-bit mini-PCI Type IIIA, 3.3VDC, 54Mbps
More Information
| Connectivity technology | Wireless |
|---|---|
| Host interface | Mini PCI Express |
| Interface | WLAN |
| Maximum data transfer rate | 54 Mbit/s |
| SKU | XR2 |
| EAN | 4250051904093 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | Y |
Description
The XtremeRange series of radio modules by Ubiquiti leverages our strong knowledge and experience gained from customer interactions, field performance evaluations, and lab research; and improves upon the original and highly successful SuperRange series of high-performance 802.11 radio cards. The XtremeRange2 is a carrier-class 802.1 1b/g based 2.4GHz radio module specifically designed for mesh, bridging, and infrastructure applications requiring the high levels of performance and reliability
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Interface | WLAN |
| Host interface | Mini PCI Express |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bandwidth | |
| Bandwidth | 2.4 GHz |
| Maximum data transfer rate | 54 Mbit/s |
| Network | |
| Chipset | AR5414 |
| Bandwidth | 2.4 GHz |
| Security algorithms | 128-bit WEP, 152-bit WEP, 64-bit WEP, 802.1x RADIUS, AES, TKIP, WPA, WPA2 |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g |
| Maximum data transfer rate | 54 Mbit/s |
| Antenna | |
| Antenna | Yes |
| Antenna connector type | MMCX |
| Technical details | |
| Channel bandwidth | 40 MHz |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Chipset | AR5414 |
| Antenna | Yes |
| Internal | Yes |
| Antenna connector type | MMCX |
| Power | |
|---|---|
| Output voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 90 °C |
| Security | |
| Security algorithms | 128-bit WEP, 152-bit WEP, 64-bit WEP, 802.1x RADIUS, AES, TKIP, WPA, WPA2 |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Security algorithms | 128-bit WEP, 152-bit WEP, 64-bit WEP, 802.1x RADIUS, AES, TKIP, WPA, WPA2 |
| Channel bandwidth | 40 MHz |
| Other features | |
| Chipset | AR5414 |
| Channel bandwidth | 40 MHz |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink UA0207 network card Ethernet 480 Mbit/s
Shop NowHPE Broadcom BCM5719 Ethernet 1Gb 4-port BASE-T Ad...
Shop NowHewlett Packard Enterprise FlexFabric 10Gb 4-port ...
Shop NowBroadcom BCM5720-2P Internal Ethernet 1000 Mbit/s
Shop NowLenovo 4XC1Q24438 network card Internal WWAN
Shop NowASUS ROG USB-BE92 Wifi 7 BE6500 Tri-Band USB Adapt...
Shop NowTP-Link TX401 network card Internal Ethernet 10000...
Shop NowASUS USB-AX56 WLAN 1775 Mbit/s
Shop NowASUS XG-C100C V3 Internal Ethernet 10000 Mbit/s
Shop NowStarTech.com Dual Port Gigabit PCI Express Server ...
Shop NowIntel I350T2V2BLK network card Internal Ethernet 1...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Ubiquiti XTREME Range 2 Internal WLAN...
£95.17
£79.31
|
Bestseller
Intel I350T2V2BLK network card Interna...
£87.78
£73.15
|
Hot Product
StarTech.com Dual Port Gigabit PCI Exp...
£85.54
£71.28
|
LogiLink UA0207 network card Ethernet...
£82.02
£68.35
|
Popular
TP-Link TX401 network card Internal Et...
£78.77
£65.64
|
Recommended
Broadcom BCM5720-2P Internal Ethernet...
£96.83
£80.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
XR2
|
I350T2V2BLK
|
ST1000SPEXD4
|
UA0207
|
TX401
|
BCM95720A2003AC
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
Intel
|
StarTech.com
|
LogiLink
|
TP-LINK
|
Broadcom
|
| Interface |
WLAN
|
Ethernet
|
Ethernet
|
Ethernet
|
Ethernet
|
Ethernet
|
| Internal |
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
| Maximum data transfer rate |
54 Mbit/s
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Host interface |
Mini PCI Express
|
PCI Express
|
PCI Express
|
USB
|
PCI Express
|
PCI Express
|