Intel I350T4V2BLK network card Internal Ethernet 1000 Mbit/s
£140.22
£116.85
Intel Ethernet Server Adapter I350T4V2
More Information
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Ethernet |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SKU | I350T4V2BLK |
| EAN | 5032037066358 |
| Manufacturer | Intel |
| Availability | Y |
Description
iWARP/RDMA
iWARP delivers converged, low-latency fabric services to data centers through Remote Direct Memory Access (RDMA) over Ethernet. The key iWARP components that deliver low-latency are Kernel Bypass, Direct Data Placement, and Transport Acceleration.
PCI-SIG* SR-IOV Capable
Single-Root I/O Virtualization (SR-IOV) involves natively (directly) sharing a single I/O resource between multiple virtual machines. SR-IOV provides a mechanism by which a Single Root Function (for example a single Ethernet Port) can appear to be multiple separate physical devices.
Intel® Ethernet Power Management
Intel® Ethernet Power Management Technology provides solutions to common power management approaches by reducing idle power, reducing capacity and power as a function of demand, operating at maximum energy efficiency whenever possible, and enabling functionality only when needed.
Flexible Port Partitioning
Flexible Port Partitioning (FPP) technology utilizes industry standard PCI SIG SR-IOV to efficiently divide your physical Ethernet device into multiple virtual devices, providing Quality of Service by ensuring each process is assigned to a Virtual Function and is provided a fair share of the bandwidth.
Virtual Machine Device Queues (VMDq)
Virtual Machine Device Queues (VMDq) is a technology designed to offload some of the switching done in the VMM (Virtual Machine Monitor) to networking hardware specifically designed for this function. VMDq drastically reduces overhead associated with I/O switching in the VMM which greatly improves throughput and overall system performance
iWARP delivers converged, low-latency fabric services to data centers through Remote Direct Memory Access (RDMA) over Ethernet. The key iWARP components that deliver low-latency are Kernel Bypass, Direct Data Placement, and Transport Acceleration.
PCI-SIG* SR-IOV Capable
Single-Root I/O Virtualization (SR-IOV) involves natively (directly) sharing a single I/O resource between multiple virtual machines. SR-IOV provides a mechanism by which a Single Root Function (for example a single Ethernet Port) can appear to be multiple separate physical devices.
Intel® Ethernet Power Management
Intel® Ethernet Power Management Technology provides solutions to common power management approaches by reducing idle power, reducing capacity and power as a function of demand, operating at maximum energy efficiency whenever possible, and enabling functionality only when needed.
Flexible Port Partitioning
Flexible Port Partitioning (FPP) technology utilizes industry standard PCI SIG SR-IOV to efficiently divide your physical Ethernet device into multiple virtual devices, providing Quality of Service by ensuring each process is assigned to a Virtual Function and is provided a fair share of the bandwidth.
Virtual Machine Device Queues (VMDq)
Virtual Machine Device Queues (VMDq) is a technology designed to offload some of the switching done in the VMM (Virtual Machine Monitor) to networking hardware specifically designed for this function. VMDq drastically reduces overhead associated with I/O switching in the VMM which greatly improves throughput and overall system performance
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Full duplex | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Network | |
| Chipset | Intel® I350 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Networking standards | IEEE 802.1as, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IP |
| Maximum operating distance | 100 m |
| LAN controller | Intel® I350 |
| Full duplex | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Interface type | PCIe v2.1 (5.0 GT/s) |
| Storage-over-ethernet | Yes |
| Speed & slot width | 5.0 GT/s, x4 Lane |
| PCI-SIG* SR-IOV Capable | Yes |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| On-chip QoS and Traffic Management | Yes |
| Low halogen options available | No |
| iWARP/RDMA | No |
| Intelligent Offloads | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Connectivity (VT-c) | Yes |
| Intel Virtual Machine Device Queues (VMDq) | Yes |
| Intel Flexible Port Partitioning | Yes |
| Intel Ethernet Power Management | Yes |
| Embedded options available | No |
| Storage Over Ethernet | iSCSI, NFS |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | NA |
| Thermal Design Power (TDP) | 5 W |
| Product type | Network Interface Card |
| Processor family | Gigabit Ethernet Adapters (up to 2.5GbE)-Gigabit Ethernet Adapters (up to 2.5GbE) |
| Status | Launched |
| Product brief URL | http://www.intel.com/content/www/us/en/ethernet-controllers/ethernet-i350-server-adapter-brief.html?wapkw=i350 |
| Network interface card type | Server |
| Network interface card cable medium | Copper |
| Market segment | Server |
| Launch date | Q3'14 |
| Last change | 63903513 |
| Design | |
| Chipset | Intel® I350 |
| Internal | Yes |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Component for | Server |
| Product family | Intel Gigabit server adapter |
| Product series | Intel® I350 |
| Product codename | Powerville |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Compatible operating systems | https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000025890/network-and-i-o/ethernet-products.html |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 35 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 68.9 mm |
| Depth | 135.4 mm |
| Protocols | |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IP |
| Performance | |
| Ethernet adapter ARK ID | 84805 |
| Storage-over-ethernet | Yes |
| Speed & slot width | 5.0 GT/s, x4 Lane |
| PCI-SIG* SR-IOV Capable | Yes |
| On-chip QoS and Traffic Management | Yes |
| iWARP/RDMA | No |
| Intelligent Offloads | Yes |
| Intel Virtual Machine Device Queues (VMDq) | Yes |
| Intel Flexible Port Partitioning | Yes |
| Intel Ethernet Power Management | Yes |
| Other features | |
| Chipset | Intel® I350 |
| Compatible operating systems | https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000025890/network-and-i-o/ethernet-products.html |
| Thermal Design Power (TDP) | 5 W |
| Product type | Network Interface Card |
| Processor family | Gigabit Ethernet Adapters (up to 2.5GbE)-Gigabit Ethernet Adapters (up to 2.5GbE) |
| Ethernet adapter ARK ID | 84805 |
| Interface type | PCIe v2.1 (5.0 GT/s) |
| Cable type | Cat 5 up to 100m |
| Storage-over-ethernet | Yes |
| Speed & slot width | 5.0 GT/s, x4 Lane |
| PCI-SIG* SR-IOV Capable | Yes |
| On-chip QoS and Traffic Management | Yes |
| Low halogen options available | No |
| iWARP/RDMA | No |
| Intelligent Offloads | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Connectivity (VT-c) | Yes |
| Intel Virtual Machine Device Queues (VMDq) | Yes |
| Intel Flexible Port Partitioning | Yes |
| Intel Ethernet Power Management | Yes |
| Embedded options available | No |
| Storage Over Ethernet | iSCSI, NFS |
| Status | Launched |
| Product brief URL | http://www.intel.com/content/www/us/en/ethernet-controllers/ethernet-i350-server-adapter-brief.html?wapkw=i350 |
| Network interface card type | Server |
| Network interface card cable medium | Copper |
| Market segment | Server |
| Launch date | Q3'14 |
| Last change | 63903513 |
| Product family | Intel Gigabit server adapter |
| Product series | Intel® I350 |
| Product codename | Powerville |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | NA |
| Controller type | Intel I350 |
| Cabling type | Cat 5 up to 100m |
| Bracket height | Low-Profile (LP) / Full-Height (FH) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lenovo 4XC1D69578 network card Internal WWAN 450 M...
Shop NowSynology E10G30-T1 network card Internal Ethernet ...
Shop NowHPE Broadcom BCM57412 Ethernet 10Gb 2-port SFP+ In...
Shop NowHPE Ethernet 10Gb 2-port 530T Internal 20000 Mbit/...
Shop NowUbiquiti Adapter UniFi UACC-Adapter-RJ45-USBC-10GE...
Shop NowLenovo 4XC1D69579 network card Internal WWAN 1000 ...
Shop NowCitizen IF5-ES04 network card Internal Ethernet 10...
Shop NowDigitus Single Port 10G SFP PCIe Network Card
Shop NowAllied Telesis 2914SP Internal Fiber 1000 Mbit/s
Shop NowHPE Broadcom BCM57412 Ethernet 10Gb 2-port SFP+ Ad...
Shop NowOWC Thunderbolt 4 Ethernet 10000 Mbit/s
Shop NowStarTech.com 4-Port Gigabit Ethernet Network Card ...
Shop NowAllied Telesis AT-2711FX/SC 100 Mbit/s
Shop NowIntel X710DA2BLK network card Internal Fiber 10000...
Shop NowIntel X710DA2 network card Internal Fiber 10000 Mb...
Shop NowIntel E10G42BTDABLK network card Internal Fiber 10...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Intel I350T4V2BLK network card Interna...
£140.22
£116.85
|
Hot Product
Intel X710DA2 network card Internal Fi...
£202.62
£168.85
|
Popular
Intel X710DA2BLK network card Internal...
£201.30
£167.75
|
New
Allied Telesis AT-2711FX/SC 100 Mbit/s
£134.23
£111.86
|
Recommended
StarTech.com 4-Port Gigabit Ethernet N...
£180.08
£150.07
|
Allied Telesis 2914SP Internal Fiber 1...
£193.99
£161.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
I350T4V2BLK
|
X710DA2
|
X710DA2BLK
|
AT-2711FX/SC-901
|
ST4000SPEXI
|
AT-2914SP-901
|
| Manufacturer |
Intel
|
Intel
|
Intel
|
Allied Telesis
|
StarTech.com
|
Allied Telesis
|
| Interface |
Ethernet
|
Fiber
|
Fiber
|
N/A
|
Ethernet
|
Fiber
|
| Internal |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
100 Mbit/s
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Host interface |
PCI Express
|
PCI Express
|
PCI Express
|
PCI
|
PCI Express
|
PCI Express
|