Verbatim Slider - USB Drive 32 GB - Black
£4.64
£3.87
Store 'n' Go, USB 2.0, 32GB
More Information
| Form factor | Slide |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Capacity | 32 GB |
| USB version | 2.0 |
| SKU | 98697 |
| EAN | 0023942986973 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | Y |
Description
With USB ports in almost every computer and popping up in cars, DVD and multimedia players, TV's, photo frames and more, USB drives are now being considered an essential accessory.
The Slider USB Drive from Verbatim has a retractable sliding mechanism which protects the USB connection when it is not in use.
Simple and easy to use, just slide open the cap, plug into any USB 2.0 port and drag and drop your folders and files.
The Slider USB Drive from Verbatim has a retractable sliding mechanism which protects the USB connection when it is not in use.
Simple and easy to use, just slide open the cap, plug into any USB 2.0 port and drag and drop your folders and files.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Write speed | 4 MB/s |
| Read speed | 10 MB/s |
| Form factor | Slide |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 2.0 |
| Capacity | 32 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Write speed | 4 MB/s |
| Read speed | 10 MB/s |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Slide |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 21 mm |
| Weight | 8 g |
| Height | 11 mm |
| Depth | 58.5 mm |
| Packaging content | |
| Drivers included | Yes |
| Technical details | |
| USB version | 2.0 |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Packaging data | |
| Drivers included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kingston Technology DataTraveler 64GB USB-C 3.2 Ge...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB USB3.2 Gen 1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler Exodia - USB 3.2 ...
Shop NowLexar JumpDrive S80 USB flash drive 64 GB USB Type...
Shop NowIntenso Flash Line USB flash drive 64 GB USB Type-...
Shop NowVerbatim ToughMAX - USB Drive 16 GB - Black
Shop NowIntegral 8GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntenso Flash Line USB flash drive 32 GB USB Type-...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-80 W...
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE XPRESSION EMOJI
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE PULSE YELLOW
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntenso Rainbow Line USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowIntegral 8GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowIntegral 8GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntegral 16GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowIntegral 8GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowTeam Group C141 USB flash drive 32 GB USB Type-A 2...
Shop NowVerbatim PinStripe - USB Drive 8 GB - Black
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
Shop NowIntegral 8GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Verbatim Slider - USB Drive 32 GB - Bl...
£4.64
£3.87
|
Integral 16GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
£4.22
£3.52
|
Hot Product
Integral 32GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
£6.06
£5.05
|
Integral 8GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
£4.79
£3.99
|
Recommended
Verbatim PinStripe - USB Drive 8 GB -...
£12.22
£10.18
|
Bestseller
Verbatim PinStripe - USB Drive 16 GB -...
£4.04
£3.37
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
98697
|
INFD16GBARC
|
INFD32GBARC
|
INFD8GBCOU
|
49062
|
49063
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Form factor |
slide
|
capless
|
capless
|
cap
|
slide
|
slide
|
| Product colour |
Black
|
Silver
|
Silver
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
| Capacity |
32GB to 50GB
|
16GB to 25GB
|
32GB to 50GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
16GB to 25GB
|