Vivolink PRO HDMI W/USB 2.0 A/B (AMP)
£47.38
£39.48
HDMI+USB-A - HDMI+USB-B, 3.0m, Black
- Two cables in one
- USB-A / USB-B
- Highly flexible
- HDMI Supports 4K@60Hz
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | PROHDMIUSBAB3AMP |
| EAN | 5704174803416 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Description
ALL-IN-ONE ultra flexible cable for interactive monitors is specially designed to
connect a touch screen to a laptop computer. The USB-B connector and HDMI fit to
touch screens. The USB-A connector and HDMI fit to a laptop computer. The cable has built-in amplifier.
connect a touch screen to a laptop computer. The USB-B connector and HDMI fit to
touch screens. The USB-A connector and HDMI fit to a laptop computer. The cable has built-in amplifier.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Cable colour | Black |
| Product colour | Black |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| AWG wire size | 28 |
| HDMI version | 2.0 |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Supported digital audio channels (uncompressed) | 7.1 |
| Cable type | Round cable |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 270 g |
| Weight | 170 g |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 167 mm |
| Package height | 40 mm |
| Cable diameter | 7.5 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Cable colour | Black |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Cable colour | Black |
| Supported resolutions | 4K@60Hz |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lindy 2m Ultra High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowCables Direct AOCHDMI-015 HDMI cable 15 m HDMI Typ...
Shop NowLindy 2m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowLogiLink CHA0010 HDMI cable 10 m HDMI Type A (Stan...
Shop NowLindy 3m Ultra High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowVivolink PRO HDMI ARMOURED CABLE
Shop NowLindy 1m Ultra High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowMicroconnect 4K HDMI cable 15m amplifier
Shop NowVivolink PRO HDMI W/USB 2.0 A/B (AMP)
Shop NowVivolink PRO HDMI LSZH
Shop NowDigitus HDMI AOC Hybrid Fiber Optic Cable, UHD 4K,...
Shop NowMicroconnect MC-HDM191920V2.0 HDMI cable 20 m HDMI...
Shop NowVision TC 10MHDMI8K HDMI cable 10 m HDMI Type A (S...
Shop NowVision TC 15MHDMI8K HDMI cable 15 m HDMI Type A (S...
Shop NowMicroconnect HDMI High Speed cable, 15m, White
Shop NowVivolink PRO HDMI CABLE METAL HEAD HDMI 2.0 4K
Shop NowCables Direct 99HDHS-120WHT HDMI cable 20 m HDMI T...
Shop NowCables Direct AOCHDMI-010 HDMI cable 10 m HDMI Typ...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable with Ethe...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable with Ethe...
Shop NowLindy 7.5m Active HDMI 4K60 Cable
Shop NowVivolink PROHDMIFUHD7.5 HDMI cable 7.5 m HDMI Type...
Shop NowStarTech.com HDMI2-CABLE-GRIP-15M HDMI cable HDMI ...
Shop NowCables Direct HDMI - HDMI M/M 20m HDMI cable HDMI ...
Shop NowLogiLink CHB1115 HDMI cable 15 m HDMI Type A (Stan...
Shop NowLogiLink HDMI/HDMI, 20m HDMI cable HDMI Type A (St...
Shop NowVivolink PRO HDMI ARMOURED CABLE
Shop NowLindy 4.5m CROMO Slim Active High Speed HDMI 2.0 A...
Shop NowLindy 3m CROMO Slim Active High Speed HDMI 2.0 A/D...
Shop NowLindy 1m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable White 7.5m Ultra Flexible
Shop NowLogiLink CH0067 HDMI cable 15 m HDMI Type A (Stand...
Shop NowVision TC 10MHDMI8K/BL HDMI cable 10 m HDMI Type A...
Shop NowStarTech.com High Speed HDMI Cable M/M - 4K @ 30Hz...
Shop NowVivolink PROHDMIFUHD5 HDMI cable 5 m HDMI Type A (...
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable White 10m Ultra Flexible
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable, with amp...
Shop NowLindy 3m CROMO Slim High Speed HDMI Cable with Eth...
Shop NowLindy 10m Standard HDMI Cable, Cromo Line
Shop NowLindy 15m Active HDMI 18G Cable
Shop NowVivolink PRO HDMI CABLE METAL HEAD HDMI 2.0 4K
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable 7.5m Ultra Flexible HDMI 2...
Shop NowLindy 5m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowLindy 15m Standard HDMI Cable, Anthra Line
Shop NowLindy 10m Active HDMI 18G Cable
Shop NowCisco HDMI Presentation Cable, 5 Feet, 90-Day Stan...
Shop NowDigitus HDMI AOC Hybrid Fiber Optic Cable, UHD 4K,...
Shop NowLindy 7.5m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable 10m Ultra Flexible HDMI 2....
Shop NowLindy 10m Standard HDMI Cable, Anthra Line
Shop NowLindy 10m Fibre Optic Hybrid HDMI 8K60 Cable
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink PRO HDMI W/USB 2.0 A/B (AMP)
£47.38
£39.48
|
Cables Direct HDMI - HDMI M/M 20m HDMI...
£39.78
£33.15
|
New
Cables Direct 99HDHS-120WHT HDMI cable...
£40.81
£34.01
|
Recommended
Microconnect HDMI High Speed cable, 15...
£41.20
£34.33
|
Popular
LogiLink CHB1115 HDMI cable 15 m HDMI...
£48.41
£40.34
|
Bestseller
StarTech.com High Speed HDMI Cable M/M...
£44.52
£37.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROHDMIUSBAB3AMP
|
99HDHS-120
|
99HDHS-120WHT
|
HDM191915V1.4W
|
CHB1115
|
HDMM15M
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Microconnect
|
LogiLink
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|