Vivolink PROHDMIUSBAB4 video cable adapter 4 m Black
£39.97
£33.31
HDMI+USB-A - HDMI+USB-B, 4.0m, Black
- Two cables in one
- USB-A / USB-B
- Highly flexible
- HDMI Supports 4K@60Hz
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI + USB Type-B |
| Connector 1 | HDMI + USB Type-A |
| SKU | PROHDMIUSBAB4 |
| EAN | 5711783483076 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Description
ALL-IN-ONE ultra flexible cable for interactive monitors is specially designed to
connect a touch screen to a laptop computer. The USB-B connector and HDMI fit to
touch screens. The USB-A connector and HDMI fit to a laptop computer.
connect a touch screen to a laptop computer. The USB-B connector and HDMI fit to
touch screens. The USB-A connector and HDMI fit to a laptop computer.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| HDMI version | 2.0 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 4 m |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| AWG wire size | 28 |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector gender | Male |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP version | 2.2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Cable colour | Black |
| Technical details | |
| Cable colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 7.5 mm |
| Weight | 330 g |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 332 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 332 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Supported resolutions | 4K@60Hz |
| Cable colour | Black |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Vivolink PROHDMIUSBAB5AMP video cable adapter 5 m ...
Shop NowLindy 10m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowLindy 2m HDMI to DVI-D Cable, Gold Line
Shop NowLenovo 4X90R61022 video cable adapter 0.24 m USB T...
Shop NowVivolink PRODPDVI4K2 video cable adapter 2 m Displ...
Shop NowVivolink PROHDMIVGA1 video cable adapter 1 m HDMI ...
Shop NowVivolink PROHDMIVGA5 video cable adapter 5 m HDMI ...
Shop NowDigitus USB-C 3.2 Gen2 adapter / converter cable, ...
Shop NowStarTech.com 2m VGA to HDMI Converter Cable with U...
Shop NowMicroconnect HDMI-DP-CON3 video cable adapter 3 m ...
Shop NowMicroconnect MC-USB3.0HDMI video cable adapter 0.1...
Shop NowLindy 3m Active Mini DisplayPort to HDMI Cable wit...
Shop NowLindy 5m USB Type C to DP 4K60 Adapter Cable with ...
Shop NowLindy HDMI 18G to DisplayPort 1.2 Converter
Shop NowVision TC-MDPHDMI/BL video cable adapter Mini Disp...
Shop NowLogiLink CV0106 video cable adapter 1.42 m Black
Shop NowLindy 3m HDMI to DisplayPort Cable
Shop NowLindy 2m HDMI to DisplayPort Cable
Shop NowLindy 1m HDMI to DisplayPort Cable
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K1.5 video cable adapter 1.5 m ...
Shop NowStarTech.com 1ft (30cm) HDMI to DisplayPort Adapte...
Shop NowLindy 1m Active DisplayPort 1.4 to HDMI 8K60 Cable
Shop NowLindy 2m Active DisplayPort 1.4 to HDMI 8K60 Cable
Shop NowMicroconnect MC-USBCHDMI5 video cable adapter 5 m ...
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) USB-C to HDMI Adapter Cable...
Shop Nowi-tec USB-A/USB-C Dual 4K/60 Hz DisplayPort Video ...
Shop NowSandberg HDMI Capture Link to USB-C/A
Shop Nowi-tec USB-C Triple 4K HDMI Video Adapter, Power De...
Shop NowLindy Mini DisplayPort 1.2 to DisplayPort 1.2, HDM...
Shop NowLindy 5m Premium VGA and Audio Cable
Shop NowLindy 7.5m Premium VGA and Audio Cable
Shop NowStarTech.com VGA to HDMI Adapter with USB Audio & ...
Shop NowC2G 2m DisplayPort to HDMI Adapter Cable - Black
Shop NowLindy HDMI 1.4 to DisplayPort 1.1 Converter
Shop NowVivolink PROHDMIDVI5 video cable adapter 5 m HDMI ...
Shop NowVivolink PROHDMIDVI7.5 video cable adapter 7.5 m H...
Shop NowVivolink PRODPHDMI10 video cable adapter 10 m Disp...
Shop NowVivolink PRODPHDMI7.5 video cable adapter 7.5 m Di...
Shop NowVivolink PRODPDVI7.5 video cable adapter 7.5 m Dis...
Shop NowLindy VGA to DVI-D Converter
Shop NowLindy 1m HDMI to DVI-D Cable, Gold Line
Shop NowVivolink PROVGAHDMIFLY3 video cable adapter 3 m VG...
Shop NowVivolink PROHDMIUSB3 video cable adapter 3 m HDMI ...
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K3 video cable adapter 3 m Disp...
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K1 video cable adapter 1 m Disp...
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K7.5 video cable adapter 7.5 m ...
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K2 video cable adapter 2 m Disp...
Shop NowLenovo DisplayPort - VGA 0.2 m
Shop NowC2G 6ft (1.8m) DisplayPort™ Male to HDMI® Male ...
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K5 video cable adapter 5 m Disp...
Shop Nowj5create JCC157-N USB-C® to HDMI™ 2.1 8K Cable
Shop Nowj5create USB-C to Dual USB-C with Video or Power D...
Shop NowDeLOCK Active mini DisplayPort 1.4 to HDMI Adapter...
Shop NowHP Pavilion USB-C to HDMI 2.0 Adapter Black
Shop NowLindy HDMI 4K60 to DisplayPort 1.2 Converter
Shop NowDELL DANAUBC087 video cable adapter 0.2 m DisplayP...
Shop NowDeLOCK 85292 video cable adapter 3 m USB Type-C HD...
Shop NowDeLOCK 85257 video cable adapter 3 m USB Type-C Di...
Shop NowLenovo 4X90Q93303 video cable adapter 0.2 m USB Ty...
Shop NowDeLOCK 0.25m VGA+USB2.0-A/HDMI VGA (D-Sub) + USB B...
Shop NowDeLOCK 0.16m DisplayPort/VGA+HDMI+DVI VGA (D-Sub)+...
Shop NowDeLOCK 85290 video cable adapter 1 m USB Type-C HD...
Shop NowApple Lightning Digital AV Adapter
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Vivolink PROHDMIUSBAB4 video cable ada...
£39.97
£33.31
|
Popular
Lenovo DisplayPort - VGA 0.2 m
£33.66
£28.05
|
Hot Product
Lindy 5m Premium VGA and Audio Cable
£33.70
£28.08
|
New
Lindy 7.5m Premium VGA and Audio Cable
£42.07
£35.06
|
Recommended
StarTech.com VGA to HDMI Adapter with...
£42.18
£35.15
|
Bestseller
C2G 2m DisplayPort to HDMI Adapter Cab...
£33.70
£28.08
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROHDMIUSBAB4
|
57Y4393
|
37301
|
37302
|
VGA2HDU
|
84326
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Lenovo
|
Lindy
|
Lindy
|
StarTech.com
|
C2G
|
| Connector 1 |
N/A
|
N/A
|
VGA (D-Sub) + 3.5mm
|
VGA (D-Sub) + 3.5mm
|
N/A
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
N/A
|
DisplayPort
|
VGA (D-Sub) + 3.5mm
|
VGA (D-Sub) + 3.5mm
|
N/A
|
HDMI
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|