Western Digital Elements WDBWLG0100HBK-EESN external hard drive 10 TB Micro-USB B 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
£253.96
£211.63
10TB, USB 3.0
- High capacity in a simple and compact design
- Improve PC performance
- USB 3.0 ready
More Information
| HDD capacity | 10000 GB |
|---|---|
| Product colour | Black |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Bus powered | No |
| SKU | WDBWLG0100HBK-EESN |
| EAN | 0718037864648 |
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | Y |
| Product Family | Elements |
Description
WD Elements desktop storage with USB 3.0 offers reliable, high-capacity, add-on storage, and universal connectivity with USB 3.0 and USB 2.0 devices.
The simple and compact design features up to 10TB capacity plus WD quality and reliability.
USB 3.0 AND USB 2.0 COMPATIBILITY
With this single drive you get compatibility with the latest USB 3.0 devices and backward compatibility with USB 2.0 devices as well.
WD QUALITY INSIDE AND OUT
We know your data is important to you. So we build the drive inside to our demanding requirements for durability, shock tolerance, and long-term reliability. Then we protect the drive with a durable enclosure designed for style and protection.
The simple and compact design features up to 10TB capacity plus WD quality and reliability.
USB 3.0 AND USB 2.0 COMPATIBILITY
With this single drive you get compatibility with the latest USB 3.0 devices and backward compatibility with USB 2.0 devices as well.
WD QUALITY INSIDE AND OUT
We know your data is important to you. So we build the drive inside to our demanding requirements for durability, shock tolerance, and long-term reliability. Then we protect the drive with a durable enclosure designed for style and protection.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Hard drive | |
| HDD capacity | 10 TB |
| Type | HDD |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | Micro-USB B |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Certification | FCC, CE CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, UL 60950-1 |
| Cable lock slot | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, UL 60950-1 |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certification | FCC, CE CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, UL 60950-1 |
| Power | |
| Bus powered | No |
| External power adapter | Yes |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 860 g |
| Width | 48 mm |
| Depth | 135 mm |
| Height | 165.8 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | USB |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
iStorage diskAshur DT² HDD 2TB | Secure Portable ...
Shop NowWestern Digital My Book external hard drive 14 TB ...
Shop NowDataLocker H350 Basic Portable EHDD USB3 2TB FIPS ...
Shop NowDataLocker H350 Enterprise Portable EHDD USB3 1TB ...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 500GB | Secure Portab...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 2TB | Secure Portable ...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 1TB | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 3TB | Secure Portable ...
Shop NowLaCie d2 Professional external hard drive 4 TB Bla...
Shop NowTranscend StoreJet 25M3S 2TB
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 3TB Black | Secure Portab...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 2TB Green | Secure Portab...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 2TB Red | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 500GB | Secure Portab...
Shop NowDataLocker DL4 FE, 500GB HDD, FIPS 140-3 L3, AES 2...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 2TB | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 1TB Green | Secure Portab...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 1TB | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 2TB Blue | Secure Portabl...
Shop NowLaCie STLR5000400 external hard drive 5 TB USB Typ...
Shop NowSeagate Game Drive external hard drive 5 TB 3.2 Ge...
Shop NowDataLocker DL4 FE, 1TB HDD, FIPS 140-3 L3, AES 256...
Shop NowDataLocker H350 Basic Portable EHDD USB3 1TB FIPS ...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 2TB Black | Secure Portab...
Shop NowLaCie Mobile Drive (2022) external hard drive 5 TB...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 1TB Black | Secure Portab...
Shop NowWestern Digital My Passport WDBY3J0060BGY-WESN ext...
Shop NowSeagate Expansion STKP10000400 external hard drive...
Shop NowWestern Digital My Book external hard drive 8 TB 3...
Shop NowWestern Digital Elements WDBWLG0120HBK-EESN extern...
Shop NowWestern Digital Elements WDBWLG0140HBK-EESN extern...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Western Digital Elements WDBWLG0100HBK...
£253.96
£211.63
|
Bestseller
Western Digital My Book external hard...
£214.78
£178.98
|
Recommended
iStorage diskAshur² HDD 2TB Black | Se...
£304.16
£253.47
|
iStorage diskAshur² HDD 2TB Blue | Sec...
£311.52
£259.60
|
Popular
iStorage diskAshur PRO² HDD 1TB | Secu...
£274.07
£228.39
|
iStorage diskAshur² HDD 1TB Green | Se...
£241.56
£201.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDBWLG0100HBK-EESN
|
WDBBGB0080HBK-EESN
|
IS-DA2-256-2000-B
|
IS-DA2-256-2000-BE
|
IS-DAP2-256-1000-C-G
|
IS-DA2-256-1000-GN
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Western Digital
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
| HDD capacity |
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
| HDD speed |
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Blue
|
Black
|
Green
|
| HDD size |
N/A
|
3.5 "
|
N/A
|
N/A
|
2.5 "
|
N/A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| USB connector |
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Bus powered |
N
|
N/A
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|